Palasaippuan uusi tuleminen.

Palasaippuasta tietää mitä siinä on ja se on ekologisempi ja terveellisempi.
https://www.noda.fi/blogs/news/x-syyta-vaihtaa-nestesaippua-palasaippuaanhttps:

Tätä olen käyttänyt vuosia, enkä tiedä parempaa, ihana tuoksu ja kädet eivät jää kuiviksi.

//www.tokmanni.fi/palasaippua-2-x-100-g-original-5000101083013
356282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat
  • Palasaippuan hygieniaa syytellään turhaan. Sappuahan huuhdellaan pois.
    Saippuahan ei puhdista vaan vesi. Saippuan tehtävä on ainoastaan poistaa veden pintajännitys.
    Se mitä kaipaan ovat saippuasiilit. Niitä oli aiemmin saatavana muovisina.
    Siis sellainen missä on molemmin puolin sentin piikejä, niiden varassa saippua kuivuu pesujen välissä.

    Äänestä

Minä ostin ensimmäistä kertaa palasaippuan (mitä nyt joskus penskana saattanut käyttää) ja ei ole vielä kuivanut iho käsistä. Normaalisti aina kun pakkaset tulevat iho kuivaa käsistä ja menee rikki, kutisee ja halkeilee.
Pakko johtua palasaippuasta, kädet ihan normaalit!
Käytän miehekeästä ja laadukasta Duke Cannon -palasaippuaa.

Äänestä

Ekologinen, ei tule muovijätettä.
Hyvä lahjavinkki myös.

Juutalaisia ja kaikkia muita ihmisiä kunnioittaen, häpeän edellistä kommentoijaa.

Äänestä
  • Mitä kommentoijaa? Ne saippuajutut on juutalaisten omia. Turha hävetä, ellet ole juutalainen.

    Äänestä

Itse olen aina käyttänyt mieluiten palasaippuoita. Nestesaippuoilla on itselleni merkitystä lähinnä erilaisten tuoksujen antajana. Myös lavuaarilla pöntöllä käynnin jälkeen voin pestä käteni hedelmätuoksuisella nestesaippualla, mutta muutoin suosin varsinkin Sunlight-palasaippuaa, jossa puhdas tuoksu.

Äänestä

Muutama vuosi sitten vieraissa ollessa piti palasaippualla pestä munat. On siitä saakka kutisseet. Ei enää koskaan palasaippuaa tämän jampan munille.

Äänestä

Sopii myös Jermu miehelle.
Samalla saippualla voit pestä ballsit ja hiukset.
Ja kuivaa on tämän jälkeen, molemmat🤣

Äänestä

Palasaippua ihan ok. kunhan sillä samalla palalla ei useat ihmistä pese käsiään! Oma palasaippua kaikille!

Äänestä
  • Tuossa Imperial Letherissa on kyllä huipputuoksu, eikö se ole salainen resepti?
    Yksi parhaista palasaippuoista ellei paras. Käytössä on. Tulee paljon edullisemmaksi.

    Äänestä


Imperial Leather ei ole enää sitä samaa mitä oli vuosia sitten. Sen resepti muutettiin. Mutta muuten palasaippua pesee paremmin ihmisen hajut kuin joku suihkushampoo .

Äänestä

Mikä on Imperial Leather saippuan saatavuus?

Kärkkäinen = Loppu
K-Kaupat = Loppu
Tokmanni = Loppu
S-Market = Loppu.

Onko maahantuoja lopettanut maahantuomisen vai onko toimitusprosessissa joku muu ongelma?

Fiksuruoka.fi:stä ostin viimeiset mitä heillä oli

Äänestä
  • Ilmeisesti vedetty markkinoilta pienten ja harvinaisten mikrobisaastuneisuuksien vuoksi

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ilmeisesti vedetty markkinoilta pienten ja harvinaisten mikrobisaastuneisuuksien vuoksi

    Kaikki monen henkilön käytössä olevat palasaippuat levittävät koronaa

    Äänestä

  • Minä olen joutunut tilaamaan Tanskasta (coolpriser.dk). Nykyhinta 6 euroa neljän kappaleen pakkaus ja toimituskulu noin 4 euroa. Olen tilannut 2x4 kerralla hintaan noin 16 euroa.

    Äänestä

Kiva pestä taliklimpillä johon on takertunut toisten perskarvoja ja paskakikkareita.

Äänestä

Imperial leather sopii omalle iholleni.
Voiko sitä ostaa enää mistään?

Äänestä
  • Minä olen joutunut tilaamaan Tanskasta (coolpriser.dk). Nykyhinta on 6 euroa neljän kappaleen pakkaus ja toimituskulu noin 4 euroa. Olen tilannut 2x4 kerralla hintaan noin 16 euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Minä olen joutunut tilaamaan Tanskasta (coolpriser.dk). Nykyhinta on 6 euroa neljän kappaleen pakkaus ja toimituskulu noin 4 euroa. Olen tilannut 2x4 kerralla hintaan noin 16 euroa.

    Näyttää siltä että Suomeen tilaaminen ei onnistu.... Onko tähän joku jekku?

    Äänestä

Itse käytän Liv palasaipuaa.Allerkia testattua. Iho pysyy ok. Nuo suohkusaipuat tai ylensä nestemäiset pesuainet ymm iholle.Tuotten kestoon.väriin ja tuoksuun käyttetän siloikonia. Joka myrkkyä iholle ja hiuksille ja aiheutta hius kuin iho ongelmia.Sisälys luettelo niin pieni,ei näe tekstiä.Varmana valitsen siis liv pala saippuan.

Äänestä

Palasaippua terveellinen..

Miten?

Epähygieeninen ennemminkin😂

1Äänestä

Veroparatiisisaippua-firmat verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmastovastuuseen. Vastikkettomat ja haitalliset yritys-maatalous-ym ökytuet ja verohelpotukset, kaiken ilmaiseksi saaneille korkeakoulutetuille perintörikkaille pörssivarkaille, on poistettava verohelpotuksineen.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17861806/cayman-saarille-vuodettuja-valtavia-varallisuuksia-perittava-takaisin-valtiolle

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17988528/veroparatiisisosialismi-porssirikollisuus-on-kriminalisoitava

https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html

https://www.aljazeera.com/opinions/2024/1/2/it-is-time-to-tax-the-rich-and-their-foundations

"Ilmastouhkia ja luontokatoa voi torjua, VAIN sosiaalisesti oikeudenmukaisella tavalla, jokaisen valtion SISÄLLÄ" - Näin huippututkijat vetoomuksessaan, maailman valtioidenjohdoille.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17859449/ilmastouhkia-voi-torjua-vain-sosiaalisesti-oikeudenmukaisella-tavalla

Äänestä
  • Imperial Leather original maailman parasta palasaippuaa. Harmi kun sitä ei saa mistään päin Suomea.
    Oisko syynä se, että alunperin resepti oli venäläisen kreivi Orlovin tekemää. Alkuperäinen resepti ja parfyymi on jo 1690 luvulta.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Imperial_Leather

    Palasaippuallahan suositeltiin pesemään koronan alussa kätensä. Oli kuulema tehokkain tapa.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Imperial Leather original maailman parasta palasaippuaa. Harmi kun sitä ei saa mistään päin Suomea.
    Oisko syynä se, että alunperin resepti oli venäläisen kreivi Orlovin tekemää. Alkuperäinen resepti ja parfyymi on jo 1690 luvulta.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Imperial_Leather

    Palasaippuallahan suositeltiin pesemään koronan alussa kätensä. Oli kuulema tehokkain tapa.

    Ulkomailta tilaamalla edelleen saatavilla. Tilaa isomman pompsin kerralla, niin postikulujen osuus per pala on siedettävä.

    Äänestä

  • Sotavuodet on täällä

    Tuo palasaippua maksaa noin 30 FIM
    markkaa.

    Ennen unionia se maksoi kolmanneksen.

    Äänestä

Miksi kaikki vanha hyvä pitää nykyään aina lopettaa tai vetää myynnistä?
Ensin Unilever pilasi Sunlight saippuan ja sitten Henkel lopetti Imperial Leatherin maahantuonnin. Nyt Imperial Leather saippuaa saa vain Amazonista tai tilaamalla eBayn kautta suoraan Britanniasta.
LUX palasaippuat näyttää palanneen vuosikymmenten jälkeen takaisin saataville, sitä voisi tietty kokeilla josko olisi yhtä toimivaa kuin 90-luvulla kun viimeksi oli myynnissä.
Muuten se on tyytyminen Vaasan Saippuan saunasaippuaan, koivuntuoksuinen on se alkuperäinen ja paras.

Äänestä

Miten niin "uusi"!?
Mä oon koko ikäni käyttäny pelkästään palasaippuoita!

Äänestä
  • Palasaippua on parasta ja nestesaippuat ihmisten kusettamista, suurin osa nestesaippuasta kun on vettä. Palasaippua ei myöskään jähmety tai jäädy kylmässä ja se säilyy jopa vuosikymmeniä.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Palasaippua on parasta ja nestesaippuat ihmisten kusettamista, suurin osa nestesaippuasta kun on vettä. Palasaippua ei myöskään jähmety tai jäädy kylmässä ja se säilyy jopa vuosikymmeniä.

    Nestesaippuoista jää myös iholle ainesosia jotka aiheuttavat etenkin kesäaikaan sen että on peseydyttävä päivittäin uudelleen. Palasaippuapesun jälkeen puhtauden tunne kestää pidempään. Tuontitukku on aloittanut Imperial palasaippuan maahantuonnin uudelleen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Palasaippuasta tietää mitä siinä on ja se on ekologisempi ja terveellisempi.
https://www.noda.fi/blogs/news/x-syyta-vaihtaa-nestesaippua-palasaippuaanhttps:

Tätä olen käyttänyt vuosia, enkä tiedä parempaa, ihana tuoksu ja kädet eivät jää kuiviksi.

//www.tokmanni.fi/palasaippua-2-x-100-g-original-5000101083013

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu