Lähitaksi ja Kela kyydit

Miltä vaikuttaa, toimiko Lähilogistiikan systeemit alkuun ollenkaan?
Tuntuu olevan hukassa koko homna.
TH taitaa ainakin alussa saada homman paremmin haltuun.
12735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ja mitenkäs tämä "hukassa" oleminen näkyy suharille kun niitä kyytejä ei vielä välitetä autoille?

Äänestä
  • Huhujen mukaan on paniikki päällä.

    Äänestä

  • Siten, että ohjelmisto ym ei ole vieläkään toimiva.
    Vaikea ajaa, jos on koko ajan ongelmia.

    Äänestä

Ainahan uutta aloittaessa on kiireitä ja hässäkkää. Siis aina. Palvelusta ja sen tuottajalta riippumatta. Odottakaa nyt edes että keikkaa pukkaa ennen kuin alatte itkemään

Äänestä

Todennäköinen skenaario menee siten, että lähitaksi ei saa palkattua riittävästi välittäjiä keskukseen ottamaan vastaan kyytejä eikä lähitaksi ei saa houkuteltua riittävästi autoilijoita ajamaan kyytejä. Hyvät keikat ajetaan, mutta maaseudun kylien terveyskeskus ja hammaslääkärikäynnit sun muut muutaman euron kyydit jätetään ajamatta, niin kuin vanhoina hyvinä aikoina.

Äänestä

Lähilogistiikan voi tarvittaessa kaataa jos kaikki menee vituiks. Taksi Helsinki lähti mukaan leikkiin vähän isommilla panoksilla. No toki isäntien lompakoista voidaan tarvittaessa ottaa lisää rahaa jos tulee Kelalta seuraamusmaksuja ongelmien johdosta.

Äänestä

Lähitaksilla on kuulemma riittävästi kela autoja. Kysyin pääsyä mukaan ajamaan ,niin sanoivat että he hoitavat itse ne ajot. Eivät ota kuulemma meitä yksityisyrittäjiä jotka ei hoitaneet veroja ajallaan. V..tu mitä rasisteja. Prkl pitäkää keikkanne. Uskon että kun niillä alkaa homma mennä reisille niin kelpaan minäkin. Se on sitten eri asia lähdenkö.

Äänestä
  • Verot pitää aina maksaa, mikset maksanut? Verottaja ja kriteerit Kela kuljetuksissa jo vaativat että kaikki on yrittäjällä kunnossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Verot pitää aina maksaa, mikset maksanut? Verottaja ja kriteerit Kela kuljetuksissa jo vaativat että kaikki on yrittäjällä kunnossa.

    Menit sitten astumaan trollin miinaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Menit sitten astumaan trollin miinaan.

    Voi perkeleen perkele!

    Äänestä

  • Tottakai niillä on riittävästi autoja, kun niitä Lähilogistiikan Kela-ajoja ajaa kaikki Lähitaksin autot, kuten aikoinaankin tekivät.

    Äänestä

Minäkin yritin päästä Lähitaksiin ajamaan KELA ajoja. Mutta eivät ottaneet kun olisi pitänyt olla joku liikennelupa. Jouduin sitten aloittamaan niiden ajamisen Taksi Helsingin kautta. Jotenkin jäi kuva touhusta että ottavat kaikki halukkaat turhia kyselemättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miltä vaikuttaa, toimiko Lähilogistiikan systeemit alkuun ollenkaan?
Tuntuu olevan hukassa koko homna.
TH taitaa ainakin alussa saada homman paremmin haltuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu