Venäjällä on jo alettu puhumaan kuolemantuomion palauttamisesta rangaistusten työkalupakkiin. Sehän ei kerro mistään muusta kuin siitä, että diktaattorimaisesti käyttäytyvä bunkkeripappa halutaan laittaa syvälle maan multiin mahdollisimman nopeasti.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008506733.html
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008506733.html
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei mitään uutta. Eihän tästä kauaa ole, kun Putin allekirjoitti lain, jonka mukaan aviomies saa Venäjällä hakata aviovaimoa kunhan ei isommin murra luita.
Ilmankos Suomen Persut Putlerista niin paljon tykkäävätkin.
Se kertoo kyllä siitä, että Putin haluaa tehdä kovan pelotteen ja laittaa vastustajat multiin. Älä sie tee johtopäätöksiä, kun et ossoo, kerro sie vaan mitä ne sannoo.
Käsittääkö aloittaja ollenkaan asian ydintä, vai onko tuo kenties sarkasmia? Putinhan on jo lailla asettanut itsellensä ja suvullensa syytesuojan koskien kaikkia rikoksia, aina henkirikoksista lähtien! Siis Putin Kalsarimyrkyttäjä itse saa tästä lähtien langettaa kuolemantuomioita kenelle vain katsoo tarpeelliseksi, ehkäpä ensiksi Navalnyille!
Venäjällä ei ole mitään oikeuslaitosta, joka pystyisi tuomitsemaan valtiojohdon tekemistään rikoksista. Kremlin mafiaan kuuluu poliisivoimat, oikeuslaitos, pankit ja yleensä kaikki, mikä sivistyneessä maailmassa on jotakuinkin demokraattisessa valvonnassa. Mutta Venäjällä tämä kaikki on Putinin ja roistoäpäriensä valvonnassa! Myös kuolemantuomioista päättäminen! Ja Putin kusee hunajaa! Hän on vainoharhassaan jo korottanut itsensä Jumalan rinnalle, ja kokee oikeudekseen langettaa tuomioita elämästä tai kuolemasta!
Saastainen Stalinin ja Hitlerin spermatippojen synnyttämä mutaatio!
Totta kirjoitat.
Se Putinin syytesuoja on laaja, koskee myös kaikenlaisen etsintään liittyvän, (koti, palatsi, toimisto ym.) Koskee myös sitä huikeaa valtionvarojen kähmintää lähipiirilleen.
Täytyy myös muistaa, että samassa yhteydessä päätettiin, ettei Venäjän tarvitse noudattaa kansainvälisen tuomioistuimen päätöksiä, jos ne on ristiriidassa Venäjän lain kanssa.
Näinhän näkyy olevan vähän joka lain kanssa.
Tuo oli Venäjän kannalta tärkeä tehdä, koska ensi kesänä tuleva MH-17 tuomio tullee tuomitsemaan Venäjän suuriin korvauksiin, joita se ei nyt tuon lain mukaan maksa.
Se "syytesuoja" lakkaa sillä sekunnilla, kun kansa lynkkaa yksinvaltiaansa.
Toivonkin, ettei siihen menisi kovin kauan!
Tietääkös herrat minkälaisia kansa on lynkannut Venäjällä, ei Putinin kaltaisia tsaareja. Ihme ettei gorbaa lynkattu.
Se miksi Putini valittiin johtamaan Venäjää, oli se ettei Jeltsin joudu syytteeseen. Samoin Putin etsii jatkajaa, eli Venäjän meno tulee jatkumaan samana Putininkin jälkeen. Ainoa keino on muuttaa suuntaa, estää Venäläisiä saamasta viinaa, joka kerta on tullut vallankumous, kun viina loppuu.
"Hamzajevin mielestä käyttöön pitäisi ottaa kuolemantuomio, joka ei koskisi pelkästään rikoksen uusijoita vaan laajemmin kaikkia pedofiilejä, News.ru-sivusto kirjoittaa."
Väärin ajattelevia on siellä jo tekaistu kätevästi pedofiileiksi ja laitettu vankilaan ja nyt vielä tämä täydennykseksi.
USA tuossakin paaaljon edellä niillähän on ollut tuo jo satoja vuosia käytössä ja on vielläkin käytössä.
Kyllä venäjästä viellä sivistysvaltio tulee.
...saattaa tuon joku uskoakin...kunhan ei mitään aikarajaa mainita...sivistysvaltiolle...
Mutta tulee USA:sta?
Putin on kuin nurkkaan ajettu peura. Täysin puolustuskyvytön. Kolleega Nicolae Ceaușescun kohtalo häntä odottaa.
Nicolaen valtakausi kesti 9041 päivää, eli hieman vajaat 25 vuotta. Vladilla on vastaavia päiviä nyt takanaan 8331, eli pari vuotta vähemmän. Sen verran pitäisi vielä jaksaa pysyä hengissä.
Myös Duuman jäsenillä on syytesuoja.
Britit ovat kovasti kaipailleet erästä Duuman jäsentä vastaamaan murhasyyteisiin. Venäjä ei vain ole suostunut luovutukseen.
Natshi ja putlernuoriso jää Venäjälle, älykkäät ja viisaat muuttavat pois sieltä.
Stalinin aikanakin oli kuolemantuomiot käytössä. Paluuta menneisyyteen.
Alin ikäraja oli 12 vuotta.
Ehkä Eloapinoitten kannattas mennä istumaan itäukrainan Venäjän rajalle istumaan ilmaston puolesta. Ei taitais kauaa olla, kun raahattaisiin putkaan ja siperiaan.
Taitaa olla jo köysi varattuna.