Uunileipään tarvitaan vaalea leipä. Leivän päälle laitetaan ravintorasvaa. Ravintorasvan päälle laitetaan alelaarin leikkeleitä. Ja leikkeleiden päälle edullista juustoa (ei olterman tai kermajuusto). Seuraavaksi etsitään mikroaaltouuni ja valitaan kolmen minuutin ohjelma (jos mikroaaltouuni on vanha). Sitten vain odotetaan mikroaaltouunin äänimerkkiä ja leivät ovat syömävalmiit.
Juomasuosituksena jäätävän kylmä cofeiini cola.
Juomasuosituksena jäätävän kylmä cofeiini cola.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei, hankkikaa valurautapata!
Tulee aivan uskomattoman hyvät rapsakat pataleivät.
Pataruuakin ovat huippuja.
2-3h uunissa, lopussa kiitos seisoo!.Padasta pistelee monta päivää ruokaa napaansa.
juureksia, sieniä, kalaa, kanaa, lihaa, ym pataan ja uuniin.
Kun tulee kotiin, on kuuma, maukas ateria valmiina.
uunin voi jättää itsekseen päälle.
Kuulostaa hyvältä. Jos on mahdollista pitää kokeilla.
"Vaalea leipä" on pullaa eli turhaa, ravinnotonta täytettä. Syö ruisleipää, siitä tulee paljon parempi lämmin voileipä(kin). - Nm. Rukiin rakastaja
Itse teen lämpöiset voileivät,ruisleipää,tonnikalaa,juustoa.
Unohdit tomaatin
Sillä polttaa vain suun, ellei sitten ole kuivattuja!
Mäkin teen joskus mikrossa, mutta se sitkistää aika helposti leivän. Uunissa tulee paljon parempaa, kun vielä gratinoi juuston grillivastuksella 😋 Leipänä käytän moniviljapaahtista missä enemmän makua eikä paahtiksessa kuivuvia reunoja, vaan leivästä tulee tasaisen rapee. Useimmiten päälle laitan sinappia, lihapullaa, ketsuppia, pizzamaustetta, suolakurkkua (hyvin valutettuna), oltermannia. Lisäksi sitten jotain salaattia.
lajijasuris
Itse teen Ruisrokista lämpimiä voileipiä, tulee todella hyviä, kun laittaa tonnikalaa niiden päälle, vähän tomaattikastiketta tai sitten ihan vain ketsuppia, pippurirouhetta ja jotain vahvanmakuista hyvää juustoa reilusti päälle. Emmenthal on hyvää.
Tuosta ei lämpimät voileivät parane ja jos noista ei tykkää, niin vika on syöjässä eikä leivissä.