Antaako jakohihna jotain ääntä tmv., kun olisi aika se vaihtaa? Vaihtovälihän on ainakin 206 1.4 moottorilla 10 v. tai 120.000 km.
Autollani on ajettu alle 60 tkm, ja ikää sille tulee 8 vuotta. Nyt pienillä vaihteilla 2-3 tuhannen kierroksen yli mentäessä on alkanut kuulumaan sellaista naukumista/vinkumista... Joku hihna ehkä, mutta onko jakohihna??
Jakohihna vaihto, oireita?
Anonyymi
2
230
Vastaukset
- Anonyymi
Oliskohan sittenkin apulaitehihna mikä siellä pitää ääntä.
Apulaitehihna on se hihna, minkä näet kun katsot moottoritilaan. Sillä pyöritetään laturia ja ilmastointilaitteen kompressoria.
Jakohihna on suojamuovien sisällä eikä ole suoraan nähtävissä.
Apulaitehihnan kiristin voi myös pitää ääntä.- Anonyymi
Aivan... Pitääkin tarkastaa tuo, todennäköisempi äänen lähde. Kiitos vinkistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.715990- 1305299
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4443208Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s1021619Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3661219- 301049
- 651011
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46926Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja109894Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52869