Jos turvepeltojen nykyistä käyttötapaa jatketaan vielä vuosikymmeniä, niin niitten hiilivarasto muuttuu hiilidioksidiksi kokonaan aiheuttaen 10- 15 kertaisen päästön verrattuna koko Suomen vuosipäästöihin.
Nykyisellä hiilidioksidipäästön hinnalla yhden turvepeltohehtaarin kustannus on keskimäärin 1800 euroa/ha ja kokonaisksutannus 18 000 eur/hehtaari.
Mitä aiotte tehdä?
Nykyisellä hiilidioksidipäästön hinnalla yhden turvepeltohehtaarin kustannus on keskimäärin 1800 euroa/ha ja kokonaisksutannus 18 000 eur/hehtaari.
Mitä aiotte tehdä?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eipä kulu aikaakan kun jo päästöoikeuksista turvepeltojen viljelijät maksavat. Järkevää on ennakoivasti lopettaa näitten viljely omaehtoisesti.
Turvepellon kasvit olkoonpa ne mitä tahansa sitoo joka vuosi hiiltä että kohisee.
Kepu pettää aina.
Turvepeltojen sulkeminen on ylivoimaisesti halvin ja yksinkertaisin tapa täyttää sovitut hiilidioksidipäästöt Suomessa. Toistaiseksi ainakin, koska vaihtoehto on koko henkilöautoliikenteen lopettaminen kokonaan.
Onpas rankkoja lukuja. Luulisi saastuttajia kylmäävän, vai onko omaatuntoa lainkaan?
Ei ole omaatuntoa. Vuosikymmenestä toiseen on saanut kuulla kuinka olemme maailman parhaita ja osaamme/tiedämme kaiken ympäristön huomioivasta tuotannosta. No, tänä päivänä noita osaamisen kehumisia on hyvä seurata vaikka itämerellä kesäisin.
Pikkuhiljaa, aivan vähän alkaa jopa hiipimään epäilys, että olisivatko nuo usein toistellut kepulaisten lauseet sittenkin, kuten esimerkiksi "Puhdas suomalainen ruoka", jonkinverran ehkä mahdollisesti hiukkasen hölynpölyä.
Sitä sopii pohtia ja viisainta on ostaa antibioteilla kyllästettyä sianlihaa Tanskasta ja raikasta jätevedellä kasvatettua salaattia Hollannista.
Turvepeltoja koskeva päästökohu perustuu perustuu yhteen ainoaan tutkimukseen, jossa turpeen paksuus oli seitsemän metriä. Keskimäärin se on noilla pelloilla puolen metrin luokkaa.
Yle uutisoi syksyllä, että tuoreissa mittauksissa päästöt olivat paljon pienemmät, sama kuin tavallisella pellolla: https://yle.fi/uutiset/3-12099007
Kuivina kesinä, kuten tänä vuonna, turvepellot pitävät hyvin kosteutta ja takaavat paremman viljasadon. Kun väitetään, että kuivuuskin lisääntyisi ilmastonmuutoksen vuoksi, niin eikö kosteiden maiden raivaaminen pelloksi olisi hyvä ratkaisu?
Turvepellot on maanviljelijöitten oman edun vuoksi suljettava välittömästi ja ennallistettava.
Suuri Suomalainen elintarvikejätti mainostaa olevansa hiilineutraali "ajallaan". Mitähän sekin tarkoittaa, höpöpuhetta, jos vilja tai aiv tehdään ko, pelloilla, vai miten se menee. Mitä on hiilineutraali. Pelkkää höpöpuhetta.
Minä en mihinkään suomen maatalouden hiilineutralisuuden mantraan usko. En erääseenkään, joka sanoo, että hiilineutraali jo nyt.
Kommentoikaa nyt ihmeessä, olenko väärässä.
Sanoisin, että Kepu pettää aina.
Jos turvepellot on hiilidioksiidi päästöjä, niin eiköhän Maajussin metsät sido hiiltä saman verran? No, milloin ihmiset alkaa maksaa Metsänomistajille, kun heidän metsät sitoo hiiltä??
Hallituksen kannattaa nyt toimia vihdoinkin. Muuten maatalouden käy kälpäten.
niin miten turve pellot suljetaan,,,,,,,,,kerro antaa kasvaa sitovat....