Muutin joku aika sitten erääseen uudenkarheaan kerrostaloon vuokralle. Asunto on oikea surmanloukku. Ilmastointi on päin p*****tä. Poistoilma liesituulettimen kautta on ikäänkuin olisi koko ajan tehokas teollisuushallin imuri päällä. Tämä " imuri" hakee korvausilman jokaisesta raosta, mistä saa. Ja kuvitella voi, mitä se tarkoittaa talvella. Sitä paitsi pöly lentää sen vuoksi niin, että joskus tuntuu, että tukehtuu.
Onko niin, ettei nykyisin osata rakentaa. Väkiselläkin tulee mieleen, että halutaan nostaa kiirellä taloja pystyyn ja vetää mahd. kalliit vuokrat/voitot välittämättä asukkaan viihtyvyydestä tai terveydestä.
Olen miettinyt muuttoa, mutta kun ei oikein löydy muita kuin näitä uusia, nähtävästi yhtä alkeellisesti kyhättyjä kalliita loukkuja. Asunnoksi tällaista ei voi kutsua.
Vuokra-asuminen
5
921
Vastaukset
- Anonyymi
Asun minäkin aika uudessa. Sama juttu, liesituuletin on aina päällä vähän, no niin oli edellisessäkin asunnossa.
Mutta missä on tuloilma-aukot. Ed.asunnossa oli ikkunoiden yläpuolella joka huoneessa yksi. Niihin vaihdettiin itse suodattimet.
Täällä ei näy missään. Täytyyhän siihen olla jokin järkevä selitys. Eikö se valkoinen reikäinen kupera värkki ole sekin ulosmeno-aukko.
Onko todella niin että ulkoa tulee ilma raoista, en meinaa millään uskoa. Paneudun asiaaan. - Anonyymi
gedessäkö asutteko??.
- Anonyymi
Etkö lukenut että aika uudessa talossa, ei siis Gesterbyssä, ilmeisesti Masalassa.
- Anonyymi
Lisäksi näissä kaupungin vuokrataloissa on se ongelma, että aamuisin ennen klo kymmentä pitää olla hiirenhiljaa, kun ihmiset vielä nukkuvat.
- Anonyymi
Masalassa on tollaiset venttiilit : )
Onneksi olkoon 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953557Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182378Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222365Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91158- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621027Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83978
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965