Vuokra-asuminen

Anonyymi

Muutin joku aika sitten erääseen uudenkarheaan kerrostaloon vuokralle. Asunto on oikea surmanloukku. Ilmastointi on päin p*****tä. Poistoilma liesituulettimen kautta on ikäänkuin olisi koko ajan tehokas teollisuushallin imuri päällä. Tämä " imuri" hakee korvausilman jokaisesta raosta, mistä saa. Ja kuvitella voi, mitä se tarkoittaa talvella. Sitä paitsi pöly lentää sen vuoksi niin, että joskus tuntuu, että tukehtuu.

Onko niin, ettei nykyisin osata rakentaa. Väkiselläkin tulee mieleen, että halutaan nostaa kiirellä taloja pystyyn ja vetää mahd. kalliit vuokrat/voitot välittämättä asukkaan viihtyvyydestä tai terveydestä.

Olen miettinyt muuttoa, mutta kun ei oikein löydy muita kuin näitä uusia, nähtävästi yhtä alkeellisesti kyhättyjä kalliita loukkuja. Asunnoksi tällaista ei voi kutsua.

5

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asun minäkin aika uudessa. Sama juttu, liesituuletin on aina päällä vähän, no niin oli edellisessäkin asunnossa.
      Mutta missä on tuloilma-aukot. Ed.asunnossa oli ikkunoiden yläpuolella joka huoneessa yksi. Niihin vaihdettiin itse suodattimet.
      Täällä ei näy missään. Täytyyhän siihen olla jokin järkevä selitys. Eikö se valkoinen reikäinen kupera värkki ole sekin ulosmeno-aukko.
      Onko todella niin että ulkoa tulee ilma raoista, en meinaa millään uskoa. Paneudun asiaaan.

    • Anonyymi

      gedessäkö asutteko??.

      • Anonyymi

        Etkö lukenut että aika uudessa talossa, ei siis Gesterbyssä, ilmeisesti Masalassa.


    • Anonyymi

      Lisäksi näissä kaupungin vuokrataloissa on se ongelma, että aamuisin ennen klo kymmentä pitää olla hiirenhiljaa, kun ihmiset vielä nukkuvat.

    • Anonyymi

      Masalassa on tollaiset venttiilit : )

      Onneksi olkoon 😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4218
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3778
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      88
      3142
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1589
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1428
    6. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1375
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      1357
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1341
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1130
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1053
    Aihe