Aluevaalit

Anonyymi

Voisi äkkiseltään veikata, että jos Kokoomus voittaa vaalit, niin yksityistäminen alkaa siinä kohtaa nostaa päätään. Kokoomus on Elinkeinoelämän keskusliiton talutushihnassa ja ajaa yritysmaailman ja sijoittajien etua. Julkinen terveydenhoito saattaa menettää tässä kohtaa otettaan.

Suomen vaalijärjestelmä (pois lukien presidentinvaali) on henkilö- ja puoluevaalin yhdistelmä, jossa yhdellä numerolla äänestetään sekä henkilöä että puoluetta. Puolue saa joka tapauksessa aina äänesi, vaikka ehdokas ei pääse läpi. Puolueen valinta on aina tärkein ensimäisenä tehtävä asia.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu paljon se on jo tuo Kokoomus paranellu noita palveluita terveyehuollon kohalta .oikeisto hallituksissa menneide kymmen vuosien tiimoilta .
      Kirko kyliltä on keskitetty kaupunkehin palveluita ja ny ne onki sitte jo melkose hyvät suhteellisesti kauttaaltaa keskimääri.
      Vieläkö hiukka tiivistettää näitä hajauttettuja palveluita ni kyllä se siitä hyvä tulee. Pisee vielä Helsinnistäki viimeisillä päivilää kahtomaa muolmoo saatto hoitoo Lapi läänii. Se on editystä se .
      Työttömyyveki nuo on hävittäneet lähes kokonnaa .Niilä on työvoimapula vaikka kylä työtä tarvittevvii on muutamii satoi tujansii,mut se ei ole enää uhka niiku Kekkose aikana ku perutiivat hätätilka hallitukse ku oli 70.000 työtöntä.Ny meillä ei ole mikkää hätä ku kuulumma Eu :hun ,paitti Eu tulevaisuuvesta ja noihe eurooppalaiste tallouvesta vuo sehä ei koskettannekkaa meitii,jotta Kokoomus on hävittännä kaik ongelmat muosta jotta hyvihä tuo on asiat hoitanna.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      48
      2287
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2183
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      124
      1998
    4. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      44
      1912
    5. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      396
      1735
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1683
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1622
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    9. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      185
      1128
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      987
    Aihe