Jussille morsian?

Anonyymi

Maajussille morsian maailmalta

https://theworld.org/stories/2015-01-22/how-many-cows-woman-worth-now-you-can-find-out

JOHANNESBURG, Etelä-Afrikka – Uusi sovellus pyrkii ratkaisemaan vaikean ongelman eteläafrikkalaisille, jotka haluavat mennä naimisiin perinteiseen tyyliin: Kuinka monta lehmää on naisen arvoinen?

"Lobola" tarkoittaa morsiamen hintaa tai myötäjäisiä. Se maksetaan yleensä elävinä lehminä tai sulhasen perheen rahana, ja se on edelleen yleistä Etelä-Afrikan kulttuureissa.

"Lobola-laskin" määrittää lobola-arvosi – ja se myös ilmoittaa sinulle keskiarvot Etelä-Afrikan eri provinsseissa. Esimerkiksi Gautengin maakunnassa, joka sisältää Johannesburgin ja Pretorian, keskimääräinen lobola on 12 lehmää tai 82 500 ruplaa (noin 7 150 dollaria).

Sovellus kysyy ikääsi, pituuttasi, painoasi ja vyötärön kokoa ja pyytää sinua luokittelemaan kuinka houkutteleva olet asteikolla "ei ollenkaan" - "todella kuuma". Sen jälkeen se kysyy koulutuspätevyydestäsi ja siitä, oletko työssä, aiemmin naimisissa vai onko sinulla lapsia.

Kehittäjä Robert Matsaneng kuvaili sovellusta "sopivaksi hahmon hankkimiseen, jos aiot kosia pian, loistavaksi jään murtamiseen treffeillä, lol, loistavasti nauramaan ystävien kanssa."

Android-laitteille (iOS ja BlackBerry vielä kehitysvaiheessa) saatavilla oleva sovellus määrittää myös miehelle lobolan.

Yksi arvioija kehui Lobola-laskinta "innovatiiviseksi ja merkitykselliseksi" ja "hauskaksi ohjeeksi" eteläafrikkalaisille miehille, jotka suunnittelevat naimisiinmenoa.

Mutta osa palautteista pyysi lisämittareita, esimerkiksi: "Voiko nainen kokata, hakea vettä, paljonko hän tienaa, onko hän prinsessa vai tavallinen, mikä etnisyys, kuinka monta lasta, vielä neitsyt vai ei"?

Eteläafrikkalaiset jakoivat eilen Twitterissä lobolatuloksensa hashtagilla #lobolacalculator. Kaikki eivät kuitenkaan nähneet hauskaa puolta.

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MTK ja Vappu avustaa afrikkalaisia sinkku maajusseja, löytämään oman tussukan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1478
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      115
      1225
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1043
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      871
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      722
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe