En ole koskaan menny junalla enkä tiedä mistä lippuja haetaan ?
Kuinka nykyään liikutaan junalla ?
Anonyymi
23733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Miten maksetaan lippu ?
En osaisi minäkään enää matkustaa junalla.
Kertokaa
Aamulla pitäis mennä
Taitaa olla parempi, kun menet taksilla varmuuden vuoksi.
Loppuu se Nyssenkin käyttö satunnaismatkustajalta viimeistään kesällä, kun käteinen ei enää kelpaa. Yritin maksaa lähimaksulla, niin oli sekin tehty vaikeaksi, piti näpytellä maksuvyöhykkeitä ym koneeseen, ei toiminut yhtä kätevästi kuin kaupan kassalla. Käteisellä sitten maksoin Nyssen.
Sama juttu, auton pysäköinti mennyt hankalaksi, kun kolikot ei kelpaa pysäköintimittariin, kerran erään uuden aparaatin kanssa aikani taistelin. En enää tule keskustaan, olen kuitenkin käyttänyt tietotekniikkaa 20 vuotta, silti tökkii vastaan.
Tulee kiire
R-kioskit myyvät kuulemma myös junalippuja. En tiedä myyvätkö ihan kaikki R-kioskit.
Lipusta en tiedä, kun armeijasta sai ne mukaan. Mutta kiivettiin vain omasta mielestä oikeaan vaunuun, painettiin perse penkkin, ja kun konduktoori oli poikennut, niin sen jälkeen mentiin juomaan päivärahat ravintolavaunuun. Saatoi se konduktoori tosin kysyä lippua ravintolavaunussakin.
No tilasin kaverilta kyydin
Se on selvintä. Miten pääset takaisin?
ei taida enää voida käteisellä konnarilta ostaa ?
Tampereen asemalta ostat lipputoimistosta lipun. Lippuautomaatteja löytyy muilta asemilta, ja myös Tampereella.
Älyluurilla voi ostaa myös.
Lipusta näet vaunun nron, istumapaikan nron, sekä asemalaiturin kirjaimen ja nron, jolle kohtaa vaunu pysähtyy.
Ei ole vaikeaa.
On se vaikeampaa kuin mennä lipunmyyntiluukulle, ostaa pahvinen pikku lippu jonka kondari sitten lävisti kunhan vain olit mennyt oikeaan junaan. Kellonajalla tai päivämäärälläkään ei tainnut olla merkitystä. Ainoastaan lähtöpiste ja päätepiste merkitsi.
Mites netistä ostetaan ?
Suomessa ei ei montaa junaasemaa mistä lippuja ostetaan ENNEN OLI KAIKKI PAREMMIN
Tämä kyllä tiedetään. Vaikutat yksinkertaiselta tietoinesi.
Junalipun ostamisyritys tullaan säätämään laissa RIKOLLISEKSI TEOKSI
Katso tuolta.
https://www.vr.fi/junaliput
Enpä tiedä minäkään
vr piste fi kauttaviiva asiakaspalvelu
Antaa sitten olla
Voit ostaa kaukoliikenteen kertalipun:
- vr.fi:stä
- VR Matkalla -sovelluksesta
- Asemien lipunmyynnistä
- Lippuautomaateista
- Puhelimitse asiakaspalvelustamme: 0600 41 900 (2 € / vastattu puhelu pvm/mpm), ma–pe 5–22 ja la–su sekä arkipyhinä 7–22
- R-kioskeilta. R-kioskilla kaukoliikenteen kertalipusta peritään 1 eur lisämaksu/lippu.
- Matkahuollon myyntipisteistä ja asiamiespisteistä
- Matkatoimistoista ja jälleenmyyjiltämme
- Konduktööriltä junasta. Junassa myytävistä lipuista peritään lisämaksu, joka on 3 € alle 76 km pituisilla matkoilla ja 7 € tätä pidemmillä matkoilla.
Saat lipun sähköpostissa tai printtilippuna. Kun ostat matkasi kirjautuneena, löydät liput aina näppärästi omista lipuistasi.
Lähde: https://www.vr.fi/junaliput/kaukoliikenteen-kertalippu
Ai lippuja voi taas ostaa konnariltakin. Ehkä. Junassa se sitten selviää.