enemmän kuin korona.
Missäs on piikki tupakanhimoa vastaan?
Missäs on piikki tupakanhimoa vastaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Puhut järkeviä, tuollainen piikki olisi hyvä. Pääsisi tupakasta helposti eroon. Miksi sitä ei ole kehitetty, ottaisin heti.
Tupakka tappaa vuosittain noin 8 miljoonaa ihmistä maailmalla. Siis kahdessa vuodessa noin 16 miljoonaa ihmistä.
Tähän "" koronaan" samana aikana on kuollut noin 5.5 miljoonaa.
Suomessa tupakka tappaa vuosittain noin 5000 ihmistä. Kahdessa vuodessa siis noin 10.000 ihmistä. "Koronaan" on kuollut alle 2.000.
Joskohan vaihdettaisiin koronasta hössöttäminen tupakoinnin ehkäisemiseen.
Kaikki tupakoitsijat karanteeniin? Tupakoitsijoille "tupakointipassi". Hehän levittävät vaarallista tupakan savua.
Tuollaiseen tappavaan ja paheksuvaan tapaan pitäisi löytyä piikki alle vuodessa vai mitä?
Tupakansavulla on aika vaikea tappaa toisia ihmisiä.
Tupansavu on selvästi aistittava jäte, joka aiheuttaa esim. astmaatikoille ja muille keuhkosairaille oireita mutta tämähän ei itsekkäitä tupakkitolloja vois vähääkään kiinnostaa. Lapset ovat erityisen herkkiä tupakansavulle. Tupakoitsijat kuriin ja äkkiä, heidän hoito tulee yhteiskunnalle kalliiksi.
Makunestepekkakin vanheni äkisti. Lisää suoloja kenties.
Kyllä näistä on ollut puhetta vuosia mutta mitään piikittämistä ei ole aloitettu ainakaan vielä.
https://www.kaleva.fi/tupakkarokote-vie-savuttelusta-nautinnon/2034296
Kunhan Pfizer keksii tuon uudestaan niin ehkä sitten alkaa rokotukset.
Minä pääsin tupakasta eroon jo 14 vuotta sitten, säästyneillä tupakkarahoilla ostin uuden diesel auton.
Mistä lähtien tupakanhimo on tarttunut? Olipa taas aloitus.
Pitäisi ajatella sitä passia varmaankin sitten.
Hampurilaiset ja pizzat tappaa enemmän kuin tupakka, joten miksi ei kiellettäisi niitä? Opetelkaa tekemään terveellistä ruokaa.
Tupakkaa vedetään kuin korsteenia, mut ei välttämättä tult eliniän aikana yhtään mitään sairauksia.
Hampurilaisia ja pitzaa syödään kerran päivässä ja lopun ikää rampataan lääkärillä vaikka minkä vaivojen takia.
Tupakoutsijat kuolevat keskimäärin 10 vuotta nuorempina kun tupakoimattomat.
Useimman tappaa keuhkosyöpä.
Mutta eivät rasita terveydenhuoltoa niinkuin liikalihavat. Tupakoitsijat kuolevat kertaheitolla, mutta lihavat ovat koko elinaikansa vankeja terveydenhuollolle.
Eli liikalihavat kustantavat valtiolle paljon.
Keuhkosyöpä ja muut tupakan aiheuttamat sairaudet eivät todellakaan tapa hetkessä vaan vasta vuosia kestäneiden kalliiden hoitojen jälkeen.
Mutta liikalihavuudesta kärsii koko kansakunta, et voi kieltää sitä? Joten kielletään pikaruokapaikat.
Mutta lihavat elävät pidempään jos syöpä iskee, on enemmän nakerrettavana, laihat kuihtuu viikoissa, on siitä se hyvä puoli.
Apteekissa kotimainen valmiste, joka vieroittaa muuamassa kuukaudessa täysin nikotiini riippuvuuden. Lehdessä oli tupakasta irti päässeen kokemus, pilleri suuhun, tupakoidessa, himo vähenee .
On kokemusta lääkkeestä, ja toimi hyvin.
Kyllä näillä tupakan hinnoilla on jo hyvä päästä eroon,,,, tosin siitäkin jääneet verorahat joutuvat autoilijat korvaamaan.
Tupakka viina = Tappaja,isolla T:llä :Tällä vyhdistelmällä valtio pääsee eroon esim.suuresta osaa tissuttelevista eläkeläisistä ja säästää valtion eläkemenoissa.Usein tuo tupakka-viina yhdistelmä on vielä periytyvä tapa mikä kulkee suvussa jälkipolvelle.
Ongelma on vain siinä että ne tappaa niin hitaasti. Huumeet toimivat hiukan nopeammin.
Pitäisikö valtion Alkossa alkaa myymään huumeita?
Vihreiden tarkoituksena on saada heroiini kauppoihin.
Liikalihavuushan se on tappanut koronapotilaatkin ja liikalihavuus on kansantauti mistä pitää päästä eroon.
Tiedoksi vain kaikille perseestään lihonneille tytöille.
Tupakka sen sijaan hoikentaa.
Kielletään siis yhdessä tuumin kaikki pikaruokapaikat ja aletaan tehdä terveellistä ruokaa.
Veät tupakan, niin nälänhimo lähtee. Veät hampurilaisen ja pieraiset, niin nälänhimo kasvaa.
Ei pidä paikkaansa.
No kyl oli aneeminen kommentti sinulta, otahan taas yks hampurilainen niin kyl se siitä. Ainii mut hampurilaiset tukkii myös aivojen verenkierron, tupakka lisää sitä.
No huh.....pelkäsin että alkoholikin tappaa jonkun....hyvä että vaan rööki tappaa, nyt voin taas vetää viinaa enemmän ja ajaa taas lisää kännissä.
.... tulikohan tämä kommentti Orimattilasta?
Liikalihavuus hidastaa aivojen verenkiertoa, tupakointi sen sijaan vilkastuttaa.
Ja koronapiikki ( piikkiproteiini ) tekee tulppia aivoihin. Arvatkaa mitä siitä seuraa?
Myös sydänlihaksiin tuo pasko jumiintuu.
Eli liikalihavuus ja korona tappaa, mut tupakointi pelastaa.
alkoholismi maksaa suorina menoina 6-7 midj ja menetyinä työ vuosina yhteensä 14 midj, joka suomessa normaalia,
Kyllä kaikki tappaa kun liikaa käyttää. Kohtuus kaikessa.
Siksipä en käytä rumaa kieltä venäläisistä.