Kieroutunutta elämää pääni sisällä

Nyt vuoden olen ollut niin alhaalla mielen syövereissä että ei tätä jaksa enää. Olen monta kuukautta suunnitellut itsemurhaa ja aion kirjoittaa ns.toiveeni siitä miten haluaisin että minut haudataan jne. Eli kaikki pitää vaan kirjoittaa paperille ja päästää irti . Tapaa en tiedä varmaksi, junan alle en halua, sillä se ei ole varmin tapa päästä hengestään. Enkä halua aiheuttaa kenellekään mitään traumoja. Olen ollut jo nuoresta asti laitoskierteessä, lääkityksen alla ja tavannut eri terapeutteja ja lääkäreitä mutta silti 25-vuotiaana olen edelleen tässä samassa jamassa. Ei minulla ole miestä, kaikki ovat juosseet karkuun tällaista sekopäätä ja ymmärrän toki, lapsena haaveilin että mullakin olis joskus oma talo ja ehkä lapsikin ..nyt kun on herännyt todellisuuteen niin onhan se aika kirpeä paikka , varsinkin kun tutut parikymppiset perustaa jo perheitä . Ymmärrän että minulla saattaa olla psykoottisia oireita, saatan kuulla välillä puhetta , oman nimen joku saattaa joskus sanoa kutsuvalla äänellä, mutta onko tämä mielisairautta vai onko joku paha henki tai demoni saanut vihdoin kieputeltua sieluni sormiensa ympärille. Minulla on päässäni toinen minä, sillä on oma ääneni ja se kommentoi usein negatiivisesti suorituksiani arjessa. Se pakottaa minut olemaan surullinen ja heti jos minulla on hetkenkin hauskaa, se rupee ikäänkuin vittuilemaan ja aiheuttaa suurta päänsärkyä. Olen ollut yhteydessä lääkäriin mutta en ole kuitenkaan mennyt koskaan paikan päälle. Kukaan ei saa koskaan tietää likaista salaisuuttani ja kuinka kieroutunutta elämää vietän pääni sisällä, sillä vien sen hautaan mukanani. Herra olkoot kanssanne ja Herra anna syntini anteeksi <3

1

106

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi jutella ammattilaisen kanssa. Kerroit, että olet jo monta kertaa varannut lääkäriajan, mutta et ole silti mennyt sinne. Kannustan sinua varaamaan taas ajan ja myös menemään lääkärille.

      Lisäksi on olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Näistä palveluista voi halutessaan saada tukea ja myös vinkkejä muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe