Kun menette pohjoisessa vapaasti norjan puolelle niin menette natoon kuuluvaan maahan, norja on yksi naton perustajajäsen ja ollut 73 vuotta liitossa. Todellinen pohjoismaa kaikilla mittareilla. Vuodesta 1949 natossa.
Tanska myös 1949
Islanti 1949
Suomen eduskunnan ja poliitikkojen, median tekemät asiat tunnetaan ulkomailla kun suomi alkoi nöyristellä neuvostoliittoa, suomalaisille lapsille valehdeltiin jopa omissa kouluissa, media sensuroi, ja kaikkea tapahtui. Tämä alkoi 40 luvulla sotien jälkeen
Tanska myös 1949
Islanti 1949
Suomen eduskunnan ja poliitikkojen, median tekemät asiat tunnetaan ulkomailla kun suomi alkoi nöyristellä neuvostoliittoa, suomalaisille lapsille valehdeltiin jopa omissa kouluissa, media sensuroi, ja kaikkea tapahtui. Tämä alkoi 40 luvulla sotien jälkeen
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin. Miksi palstan natofanit eivät ota kohtaloaan omiin käsiin ja muuta Norjaan? Miksi epätoivoisesti yrittävät painostaa isonpaa kansanosaa omalle kannalleen? Eikös se kuulosta sanelupolitiikalta?
Joku historiantutkija kertoi joskus radiossa, että Norja liittyi aikanaan Natoon Saksan pelossa, ei Neuvostoliiton. Uskoisin että sama syy oli myöskin Tanskan.
Suomi oli juuri silloin toipunut tai toipumassa sodasta, joten olisi pitänyt olla kyllä aika kova pokka lähteä jo silloin liittymään. Koska Naton Ydinaseetkin olivat silloin vasta tulleet ja niitä oli vain Jenkeillä. Neukut olisivat heti rynnineet tänne varsinkin, ellei Naton yhteistä puolustus-artiklaa vielä ollut silloin kehitelty. En tiedä oliko jo.
Uskon että aikaisintaan olisimme voineet liittyä turvallisesti Natoon vasta sitten, kun Gorbatshov tuli valtaan 1985. Jeltsinin aikaan olisi ollut vielä ihanteellisempaa liittyä.
Verratkaapa+Norjan+ja+Suomen+naapuruussuhteita+Neuvostoliittoon+(ent.+Venäjä).+Norja+möi+rajanaapurilleen+ydinpommin+kestävän+sukellusvenetukikohdan+mailtaan.+Norjassa+ei+pelätä+naapureita.+Suomi+suojaa+velkaista+maataan+ketjuin+ja+lukoin.
Suomalaisista+ei+ole+enää+sotimaan+ketään+vastaan.+Suomi+on+kansankunta+egoisteja+joille+tärkeintä+maailmassa+on+oma+etu+ja+sen+ajaminen.+Otetaan+esimerkiksi+vaikka+korona.+Vitsaus+joka+uhkaa+koko+maata+puoluekannasta+riippumatta.+Suomi,+jossa+eletään+illuusiota+korkean+teknologian+ja+toimivan+yhteiskunnan+maana+ei+saa+edes+rajojaan+suljettua.+Thaimaa,+joka+on+kehitysmaa+sai+nopeasti+rajansa+suljettua+taudintuojilta.+On+paljon+muitakin+kehitysmaita,+jossa+suojautoimenpiteet+tehtiin+oikea-aikaisesti.+On+moninkertaista+vaatimusta+testauksista,+karanteenihotelleita+sun+muita.+Suomessa+edes+hallitus+tai+viranomaiset+eivät+pelaa+samaan+maaliin.+Poliitikot+riitelee+keskenään+ja+kokonaisvastuuta+mm+koronalta+suojautumiseen+tarvittavista+pakotetuista+toimenpiteistä+ei+kanna+kukaan.
Suomalaiset+ovat+niin+eripuraista+kansaa,+että+40+%+kansasta+jättää+rokotteet+ottamatta+ja+uskoo+korona-asiassa+mieluummiin+internetistä+lukemaansa+uskomuksille+perustuvaa+tarinointia.+Julkisissa+tiloissa+sama+40+%+nakkaa+paskat+hengityssuojainten+käyttövaatimuksille+ja+kulkee+ilman+turpasuojaa+tartuttaen+kanssaihmisiään+estoitta.+Yrittäjät+kiertävät+suojautumissäännöksiä+minkä+kerkiävät.+Jos+tämä+kansa+joutuisi+sotimaan,+kuka+enää+lähtisi+pakkasessa+rintamalle,+kun+kotona+lämpimässä+voisi+katsoa+Onnenpyörää+tarvitsematta+vaivautua+millään+lailla?+Puollustusvoimissa+norsunluunitornin+kerma+polkaisee+projektin+jonka+puitteissa+vuoden+elämästään+armeijalle+uhranneille+lähetetään+motivaationtappokirje.
Hyvä ettei olla natossa, hävittijätkin olisi ollut kolmanneksen kalliimpia jos olisimme natossa. Norjan hinta sen paljastaa. Täällä höpötetty että natoon kuuluvana saisi halvemmalla, näyttääkin olevan päinvastoin.
"Joku historiantutkija kertoi joskus radiossa, että Norja liittyi aikanaan Natoon Saksan pelossa, ei Neuvostoliiton."
Vai oliko se ääni päässäni, en tiedä.
Just juuu
Meidän rajanaapuri Norja on pelännyt siis Natossa jo 73 vuotta. Hyvää jakoa sinne Norjaan. Jatkakaa samalla pelokkaalla linjalla.
Painostuksesta huolimatta me Suomalaiset emme ole yhtä typeriä ja peloteltavissa nato liittolaiseksenne pelkäämään.
Peläten vain 27 vuotta eteenpäin, niin olette peläneet Naton jäsenenä 100 vuotta.
Mutta Nato on hajonnut siihen mennessä. Meinaatteko pysyä Jenkki-idioottien völjyssä?
🤡 🤡 🤡 🤡
Hyvin sanottu.
Ei natomaa venäjä hyökkäsi suomeen ja vaati karjalan alueet pohjoisessa petsamon itselleen.
Useat sadat tuhannet joutui lähtemään kotoaan pois.
Se oli NL mutta Suomi hyökkäsi takaisin mutta ei päässyt enää Petsamon sakujenkaan avulla.