Vienti vetää, valtava kasvu meneillään, ulkomaanvelan lyhentäminen helpottuu.
Mutta ei se mitään.
Paitsi Persujen mielestä, heillehän se on kauhistus jos Suomella pyyhkii hyvin.
https://demokraatti.fi/suomen-tavaraviennin-arvo-yli-30-prosentin-kasvussa/
Pandemia-ajan hallitus on siis onnistunut hyvin, vaikka velkaa jouduttiin ottamaan.
Se oli kuitenkin yritystemme ja työntekijöidemme kannalta erittäin tärkeää, kuten viennin raju veto nyt osoittaa.
Toisin toimien olisimme nyt suossa.
Mutta ei se mitään.
Paitsi Persujen mielestä, heillehän se on kauhistus jos Suomella pyyhkii hyvin.
https://demokraatti.fi/suomen-tavaraviennin-arvo-yli-30-prosentin-kasvussa/
Pandemia-ajan hallitus on siis onnistunut hyvin, vaikka velkaa jouduttiin ottamaan.
Se oli kuitenkin yritystemme ja työntekijöidemme kannalta erittäin tärkeää, kuten viennin raju veto nyt osoittaa.
Toisin toimien olisimme nyt suossa.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Jos+maksan+verorahoista+30%+tuotteenhinnasta+niin+kilpailuetu+on+huomattava+.
Minkä+tavaran+arvo+on+noussut+30%+?++mitä+tilauksia+marraskuulle+kuului+?
mikä+oli+korona+pudotus+?+yli+tuon+30%+?
linkin artikkeli kertoo tammi-lokakuun kauppavajeesta ja marraskuussa alkaneesta erinomaisesta noususta.
eli lyhyesti sanottuna ulkomaanvelan oton suuresta avusta ja nyt sitä seuraavasta nopeasta noususta.
No, .... olihan taas varsinainen pläjäys tätä politikointia ja yritys väittää mustaa valkoiseksi. Onkohan ihmiset todella noin sokeita, vai kirjoitellaanko noita juttuja hallituksen avustajien toimistolla. Ihan kumpaa vaan, kannattaa huomioida, että kansalla on vieläkin , omat aivot käytössä ja silmät päässä.
No sulla täytyy olla sitten parenpaa tietoa.
Lyö ne pöytään nyt.
Vai on tuo sitä tyhjällä päällä huutelua taas?
Väärin sammutettu !!!
Sehän on käynyt selväksi, sinulle ja täällä, täysin turhaa, ethän sinä tajua edes mistä on kyse. Mutta sen voi todeta, me todellakin olemme nyt suossa ja uppoamassa syvemmälle suohon.
sinä se addicte et vaan kyllästy itseäsi peukuttamaan 😂🤣🤣 vaikka viesteissäsi ei mitään järkeä olekaan
Niin, asiaan ei ollut mitään sanottavaa, mutta addicten kimppuun pitäisi käydä. Miksi sinä haluat taas turpaasi addicteltä? On tainnut kyllästyä tuohon rääppimiseesi.
Juuri asiaan oli sanottavaa, et tunnistanut itseäsi kokonaan.
Et lyönyt pöytään pyydettyä.
Eli huutelet vain tyhjällä päälläsi.
Ruotsissa sama demuilla, alijäämää matuilussa kuin suomella kaupanvaihdossa, tappiota kansalle molemmissa, sdp näkee tappion voittona valitettavasti ovat tyhmiä.
https://yle.fi/uutiset/3-11537005
Jos joku on tässä tyhmä, niin sinä. Luetko ollenkaan linkkaamiasi juttuja, kun niitä valheisiisi yhdistelet?
Suomalaisella menee hyvin , bensan ja sähkön hinnat moninkertaistuneet , konkurssien määrä kaksinkertaistunut viime vuoteen verraten, sulkujen vuoksi lisää tulossa, julkiset tilat käyttökiellossa, siis kaikki asioitten hoito mennyt pahasti pieleen. Mutta koska hallituksen sanankäytöllä ei ole merkitystä ollut, niin on heidän mielestään hyvin
on mennyt.
😃😃😃. 😂😂😂😂. 😃😃😃😃😃. 😁😁😁
Onko sinulla varmasti kaikki ihan hyvin?
Ei taatusti ole, jos hänen bensansa ja sähkönsä ovat moninkertaistuneet hinnoiltaan. 😮
Miten voi saada velkarahaa talouskasvun ylläpitoon ikuisesti ?
Suomen luottoluokitus on AA . (AAA on paras mahdollinen) Valtion omat varat ovat n.1,5 kertaiset velkoihin nähden. Ei muuten saisi lainaa nollakorolla.
Nollakorot kertovat koko maailman paniikista ja siitä, että talous on romahduspisteessä. Talous on siis rikki.
Osa velasta on miinuskorolla!
''....siitä, että talous on romahduspisteessä.''
Tämä on vuodelta 2012 mutta pätee edelleen.
https://yle.fi/uutiset/3-6146289
persuaitauksen yliekonomin tilannekatsaus 🤣🤣🤣
Se että Demokraatti vältellen kertoo kuinka hienosti suomnella menee, demarihallituksen ansiosta, ei kaikilta osin ole ihan totuuden mukainen, viennin kasvu, aikamoisen pudotuksen jälkeen, hetkellisesti. Sitä muuten kutsutaan palautumiseksi. Jos ja kun on tiedossa Suomen viennin "sisältö", ymmärtää että se on edelleenkin kausittaisista, ja joska se oli pitkään laskevalla käyrällä, pysähtyneenä, niitä menee taas hetki enemmän. Tuo nousu on siis todellakin lyhytaikainen pyrähdys, eikä auta meitä oikeastaan yhtään mitenkään. Me velkaannumme ja tulemme velkaantumaan kiihtyvällä tahdilla, ja samanlainen "piikki" tulee tuon SoTen grande katastrofin kanssa tapahtumaan - velka suorastaan räjähtää sen vuoksi.
Lyhyeesti, Suomella ai mene hyvin, eikä tule menemään hyvin vuosikausiin, vaikka saataisiin hallitus, joka tekee ne tarpeelliset, pakolliset sopeutustoimet. Tämän hallituksen kanssa, meillä ei ole kuin jyrkkenevä alamäki, ja tämä SoTe, jumalauta siinä sitä rajaa palaa ja siirtyy puolueille - uusi hillotolppa.
ei suomella ole sellaista yhteisöllisyyttä ETTÄ DEMARIN ETU olisi minun etuni
en missään nimessä halua veronimijäHarakan
20 vuotta dramaturgiksi opiskellut kaveri
tällainen ministerinä
en halua hänen kanssaan olla samassa veneessä vaikka olisi tappi otettu pohjasta
Addicte kirjoitti ympyrän ja lopputulos on nolla.
Tässä on pidettävä huoli että saa jotain itselleen (Suomella ei ole ulkomaankauppaa ei ole mitään vietävää investoinnit täällä tarkoittavat SEINIEN rakenamista laitoksille ei keksintöjä tyyliin Apple Microsoft esim. Nokialla on yli 100 000 työntekijää ja vain 5000 Suomessa, Kone oy rakentaa pilvenpiirtäjiä ulkomaille ja Fortumin energiaprojektit ovat Saksassa ja Venäjällä ja UPM ei lakko haittaa koska sen projektit ovat itäisessä Sakssassa ja Uruguayssa ...)
Sain 20 000 euroa Trumpin ja Bidenin antamista työttömyyskorvauksista USAssa kun nuoret meemisjoittat nostivat parin päivän aikana Nokian kurssin taivaisiin ja myin heille heidän tarvisemansa tämä siis 2020 alkuvuonna
Salkkuryhmäni (pääosin sukulaissalkkujen hoitoa) on tuottanut 47 prosenttia vuoden kuluessa ja tänä vuonna vajaa viikko noin prosentin odotan edelleen tammikuun rallia että nousee
Nyt on pyrittävä saamaan Italialle jne annetut elvytysrahat jotenkin itselle
kiertämään koska Suomi ei käy kauppaa Italian kanssa ei täällä niistä niin hyödytä jos avustukset olisi annettu Saksalle Suomi olisi premassa asemassa
Äänestän länsi-Uudenmaan vaaleissa Purran linjaa eli numeroa 47 Henna Kajava opettaja Espoossa koska hän on potentiaalinen uusi kansanedustaja 2023 vaaleissa ja NÄMÄ KANSANEDUSTAJAT JOUTUVAT HOITAMAAN SOTESOTKUJEN RAHOITUKSEN
EN yleensä kirjoita tälle listalle koskaan ja luen harvoin koska täällä on viherpunaisia sossupönttöjä paljon joilla ei ole kuin pieni palkka tai sossu ja karkea kieli
2021 alkuvuonna panovirhe siis noin vuosi sitten
''EN yleensä kirjoita tälle listalle koskaan ...''
Pidä tästä tiukasti kiinni.
Ajatelkaas että keskellä globaalia viruspandemiaa maksuhäiriömerkinnät ovat lähteneet reiluun laskuun. Persuilla ei kerta kaikkiaan ole mitään marisemista kuin bensanhinnat. Sekään ei kiinnosta kuin jotain haja-asutusalueen porukkaa.
Ajattele,+olet+edelleenkin+valehtelija.
"Havaintoja+maksuhäiriötilastoissa+tammi-kesäkuussa+2021:
Ne+muodostavat+noin+kaksi+kolmasosaa+kaikista+kuluttajien+maksuhäiriömerkinnöistä.+Maksamattomista+verkkokauppaostoksista+aiheutuneiden+merkintöjen+määrä+on+selvässä+kasvussa+(++70+%).2.7.2021"
Persujen helmitauluporukka ei hallitse rahankäyttöään.
Kun persut alkavat puhumaan taloudesta tai työllisyydestä, siitä ei huumori parane:))
Sähkön hinta ei juuri ketään kiinnosta, on niitä köyhien ihmettelyjä
Niin, onhan se ikävää, kun menee hyvin, mutta pakko on räkyttää.
Mikäs Suomella ja kansalaisilla on ollessa, vienti vetää kun Sanna Marinin superviisikko maata johtaa.
Haisee kyllä vahvenevasti siltä, että lasku, iso sellainen tulee tulevaisuudessa tästäkin osaamisesta.
Talouskasvusta tulee iso lasku? Onko persuopisto käyty?
Tarkoittaako iso isoa vai EUn keskitasokonkurssia. Joo, tarkoittaa, hyvä niin
😇😇😇🤣 😃. 😄😄
Suomi on liian hyvä maa persuille, siksi odotankin heidän piakkoin vapaaehtoisesti häipyvän Venäjälle, Pohjois-Koreaan, Mongoliaan tai Moldovaan.
Suomen sosialistisveher hallitus on terrorisoinut ja sosialisoinut Suomen kaikki asiat totaalisesti perikatoon. 10 kertaistuneet sähkölaskut kehotetaan hallituksen taholta maksattamaan sossussa. Kyllä viher,- bensa ja sähkö on nyt todella halpaa, jokainen sen on havainnut. 😇😇. 😅😅. 😆😆. 🤣🤣🤣. 😂😂😂. 😁😁😁😋
Onko sossu maksanut sähkölaskusi, entä muut laskusi, kierrätätkö nekin sossun kautta?
Tilastoja voi käännellä niinkuin haluaa,
Meillä on ongelmana edelleen liian kapea vienti sektori,
Kotimarkkinat ei vedä kun väellä ei ole töitä järkevällä palkalla.
Pätkä ja keikka töitä ei voi ottaa kun korvaus rahojen käsittely on liian hidasta tämän sovitellun osalta.