Israelilla ydinase?

Anonyymi

Jatkuvasti velloo epäilykset mediassakin, että Israelilla on mahdollisesti ydinase. Jos tällainen on olemassa, niin miksi on vaikeaa saada todisteita, vai onko huomio kiinnittynyt niin voimakkaasti Pohjois-Koreaan ja Iraniin, että Israel jää pienemmälle huomiolle sateliittikuvia ajatellen?

Tällainen ase on todella vaarallinen sekä maalle itselleen, että myös koko maailmalle, kun tähän yhdistetään uskonto. Jolleivat juutalaiset ymmärrä käskyä "Älä tapa", niin mitä merkitsee koko maapallolla oleva elämä ihmiset, eläimet ja kasvit mukaanlukien?

17

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä katsoisin lähinnä sitä, että kun Israelilla on epäilty olevan ydinase jo pitkään, eikä se ole sitä käyttänyt, vaikka on ollut vaikeissakin tilanteissa, niin kovin suurta vaaraa ei ole siitä, että sitä käytettäisiin väärin.

      Israelin ydinaseen pelko on rauhoittanut tilannetta Lähi-idässä huomattavasti. Mikään maa ei ole pitkään aikaan uskaltanut lähteä täysimittaiseen sotaan Israelia vastaan, vaikka islam siihen naapurimaita pakottaakin. Puhutaan, että vuonna 1973 Jom Kippurina kun Israelia vastaan hyökättiin, ydinaseen käyttöä on mahdollisesti harkittu. Sitä ei kuitenkaan silloinkaan käytetty.

    • Anonyymi

      Israelin aseistaja on Luoja, joka valitsi Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin sekä 12 kantaisää. Mikään iranilaisten tms. aseet eivät tule tehoamaan Israeliin. Israel o n voittajavaltio lopullisesti.

      • Anonyymi

        Yhdysvallat ei ole Luoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdysvallat ei ole Luoja.

        Onko joku sellaista väittänyt ?

        Mutta Jumala ohjaa yhdysvaltojakin.


    • Anonyymi

      Käsky kieltää murhat. Se ei kiellä maata puolustautumasta hyökkäystä vastaan.

    • Anonyymi

      israelilla on jo pitkään ollut ydinase. Siksi israelin tuhoamaan pyrkivät ovat olleet hiljaa. Mutta odotellaan kun iran saa pomminsa valmiiksi, niin sitten kosto touhu kehittyy ja jatkuu.

    • Anonyymi

      Ydinase on peloite vihamielisiä Israelia ympäröiviä maita vastaan. Ne maat eivät ymmärrä kuin väkivallan kieltä.

      • Anonyymi

        kun perustaa valtion terrorilla,
        ja pitää sitä yllä terrorilla,
        joutuu pelkäämään,
        ydinpommiensa varjossa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kun perustaa valtion terrorilla,
        ja pitää sitä yllä terrorilla,
        joutuu pelkäämään,
        ydinpommiensa varjossa...

        Tuo ei kuvaa kyllä Israelia, mutta kuvaa oikein hyvin Neuvostoliittoa/Venäjää, Kiinaa, Pohjois-Koreaa jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo ei kuvaa kyllä Israelia, mutta kuvaa oikein hyvin Neuvostoliittoa/Venäjää, Kiinaa, Pohjois-Koreaa jne.

        zionistien touhu tuo mieleen,
        30 luvun saksan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        zionistien touhu tuo mieleen,
        30 luvun saksan...

        Hamas ei näköjään hyväksynyt sinua itsemurhaiskijäksi Israeliin. Mikä on seuraava suunnitelmasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hamas ei näköjään hyväksynyt sinua itsemurhaiskijäksi Israeliin. Mikä on seuraava suunnitelmasi?

        niin,
        ruimia nyt uzi:lla,
        rukoilevia ihmisiä selkään,
        moskeijassa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        zionistien touhu tuo mieleen,
        30 luvun saksan...

        taas lisää,
        Amnesty syyttää Israelia apartheidista – "Palestiinalaisilta riistetään järjestelmällisesti ihmisoikeudet"

        – Palestiinalaiset on alistettu oikeusjärjestelmälle, jossa heidän maitaan takavarikoidaan, rakennuslupia ja oleskelulupia evätään, liikkumista rajoitetaan monin tavoin ja perheiden yhdistämistä vaikeutetaan syrjivällä lainsäädännöllä, Sacco listaa.

        väkisinkin mieleen pukkaa 30 luvun saksa


    • Anonyymi

      Ole hiljaa.
      Etkö ymmärrä, että itse Jumala on antanut pommin omaisuus kansalleen.

      • Anonyymi

        jumalakos se usa onkin...?


    • Anonyymi

      Ydinpommi ei ole ratkaiseva. Etelä-Afrikan apartheidhallituksella oli ydinase joka oli Israelin sponsoroima mutta sekin hallitus kaatui koska edes ydinaseet eivät pysty kääntämään historian pyörää taaksepäin.

    • Anonyymi

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Mordechai_Vanunu
      Vuoden 1985 lopulla Vanunu erotettiin Dimonasta säästösyistä useiden muiden työntekijöiden ohella. Vanunu myi omaisuutensa ja lähti pitkälle matkalle Kaukoitään. Hän vietti aikaa muun muassa Kathmandussa, Nepalissa ja päätyi lopulta Australiaan. Hän tutustui Sydneyssä anglikaanikirkkoon ja kääntyi kristityksi kesällä 1986. Hän otti kasteen ja alkoi käyttää nimeä John Crossman.[4]

      Vanunu kertoi Sydneyssä ystävilleen työstään Israelissa. Kolumbialainen toimittaja Oscar Guerrero ymmärsi tarinan arvon ja rohkaisi Vanunua julkistamaan ydinreaktorilla ottamansa kuvat. Miehet alkoivat kaupitella kuvia lehtiin, mutta eivät aluksi onnistuneet, sillä heitä pidettiin huijareina. Englantiin matkustaneen Guerreron onnistui lopulta vakuuttaa englantilaisen Sunday Timesin toimittajat aiheen merkityksestä ja kuvien aitoudesta. Lehti lähetti toimittajansa Australiaan tapaamaan Vanunua ja sen jälkeen lennätti tämän Lontooseen. Siellä Vanunu kertoi lehdelle kaiken mitä tiesi Dimonasta. Sunday Times tarjosi hänelle lopulta 100 000 dollaria tarinasta ja valokuvista sekä osuuksia lehtien ja kirjojen julkaisuoikeuksista.[5]

      Sieppaus ja tuomio
      Sillä aikaa kun Vanunu oli kaupitellut tarinaansa Australiassa, Israelin tiedustelupalvelu Mossad oli saanut hänestä vihiä ja lähetti lopulta partion Lontooseen sieppaamaan hänet. Mossad ei halunnut siepata Vanunua Britanniassa, joten he houkuttelivat hänet Roomaan yhdysvaltalaiseksi turistiksi tekeytyneen ja Vanunun hurmanneen naisagentin Cheryl Bentovin avulla. Vanunu ja Bentov saapuivat Roomaan 30. syyskuuta 1986, ja Vanunu houkuteltiin taloon, missä hänet tainnutettiin. Hänet ajettiin rannikolle, mistä israelilainen rahtilaiva kuljetti hänet Israeliin.[6]

      Sunday Times alkoi julkaista Vanunun paljastuksiin liittyvää artikkelisarjaa valokuvineen ja piirustuksineen samaan aikaan kun Vanunua kuulusteltiin Israelissa. Artikkeli osoitti, että Israelilla oli ilmeisesti vähintään 150–200 nykyaikaista ydinpommia, eli paljon enemmän kuin aiemmin oli arveltu. Vanunun tilanne selvisi muulle maailmalle 40 päivää pidätyksen jälkeen. Hänet pantiin syytteeseen marraskuussa 1986, ja hänet tuomittiin vakoilusta ja maanpetturuudesta 18 vuodeksi vankeuteen. Israelin ulkopuolella perustettiin Vanunun vapauttamista vaativia liikkeitä.[7]

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe