Sanna Mariini siirrettiin syrjään halituksen koronaryhmän johdosta.
Tilalle tuli Krista Kiuru. Iltasanomat.
Tilalle tuli Krista Kiuru. Iltasanomat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mitähän se Marin olisi siellä ryhmässä tehnytkään.
Marin taas väistelee vastuutaan. Tulossa vain ikäviä asioita, niin menee taka-alalle. Surkeaa johtamista.
Yhdenkään firman pääjohtaja ei istu jokaisessa työryhmässä. Se ei ole johtajan tehtävä. Pääministeri vastaa koko hallituspolitiikasta, ei vain koronasta. Minkä ihmeen vuoksi meillä on sosiaali- ja terveysministeri, jos pääministeri hoitaa hänenkin hommansa? On yhdentekevää kuka ryhmää vetää, sillä siellä kuunnellaan vain kentän näkemyksiä, jotka käsitellään edelleen hallituksen kokouksessa.
No istuis edes yhdessä mutta kun ei näytä tekevän mitään muuta kuin ryyppäävän veronmaksajien rahoilla!
Eiköhän sen Sannan nuoret puudelit ole sille kertonu jo tämän kusetuksen ja sanonu lähde helvettiin sieltä ja nopeesti 😂🤣
Joko meni hallituksen biletys vaihe ohi ?
Olen huolestuneempi kansalaisten tyhmyysvaiheesta.
Kannattaa sinunkin keskittyä tärkeämpiin asioihin. Jos vaikka aluksi etsisit sen Sanna kännikalan kallion baareista ja toimittaisit katkolle.
Ehkäpä sitten hyvällä tuurilla ois selvinpäin töissä maanantaina!
Sannan sisälukutaito on kyllä ollut parempi kuin Kiurulla. Myös pään nyökyttely on ollut parempaa.
Naakkalla on isompi ja vahvempi nokka jolla nyökkiä.
Hanki yleissivistys. Pääministeri vastaa kaikesta, mutta hänen ei tarvitse tehdä itse kaikkea. Sitä varten hallituksessa on eri alojen vastuuministerit. Sosiaali- ja terveysalasta vastaa Kiuru, joten on ihan luonnollista, että hän toimii koronaryhmän puheenjohtajana.
Kun saamaton Marin on jättäytynyt taustalle, on Kiuru noussut johtamaan hallitusta ja presidentti Niinistö ulkopolitiikkaa.
Tekis edes jotain mutta kun ei känniltään pysty!
no hehheh, pressalle kuuluu ulkopolitiikan johto, pääministerille EU asiat ja Kiurulle sosiaali -ja terveysministeriön alaiset asiat. Onko tuo nyt niin vaikea käsittää?
Väärin. Ulkopolitiikkaa pitäisi johtaa pääministeri ja presidetti yhdessä. Marinista siihen ei kuitenkaan ole.
Normi työpaikalla Marin olisi saanut jo potkut alkoholismin vuoksi tai passitettu hoitoon.
Tuli myös se pakonomainen joka asiaan kuuluva persuvalhe.
Linkki väitteeseesi, muutoin kommarivalhetta?
Vassari totuus tuli taas Sanna ryyppää.
Eikä tässä vielä kaikki tuota pitkittynyttä koronaa sairastaa maailmassa reilut
100 miljoonaa ihmistä.
Kaappijuoppoja on enemmän.
Miten paljon on kaapista ulos tulleita juoppoja ?
Mariini ottanut muutaman coronan ja ei sitä voi päästää sössöttämään pehmosia medialle.
Mikä määrä uusia tartuntoja on se määrä milloin nuorisolle ja lapsille aletaan määrätä rajoituksia ?
Kohta jo vauvaikäiset koppeihin.Piikkiä perään.Mielestäni ei ainuttakaan alle 15v.ei pidä turmella rokotteilla.Vielä vähemmän alakouluikäsiä ja nuorempia.Joutuvat pitkään elämään haittatekijöiden kanssa.Ehkä rokote alkaa hylkiä omaa elimistöään.
Kysyn vaan miksi Joululomaa, ei hyödynnetty pistämällä kovat sulut päälle ?
Eipäs kukaan ehdottanut sitä, niin tilanne voisi olla jo paljon parempi ?
Kolmisen viikkoa olisi oltu kotona omissa oloissa Joulunpyhät perheen kesken.
Taas se tuokin juna meni jo eikä kukaan mennyt kyytiin ja kohta oltaisiin perillä
maanantaina.
Joko hallitus on päättänyt olla tekemättä mitään ?
Yöhön menee sanottiin Ylen TV1 uutissa.