Kansaneläke nousi 14 euroa!

Olipas ilahduttava korotus pikkueläkeläiselle! Kompensoi hintojen nousua, jos ei nyt absoluuttista tulolisäystä meinaisikaan.
2556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Taisi tyokin vähä hävitä veronkorotukseen.

Äänestä
  • Niin, jos menee veroa eläkkeestä; takuueläkkeestä ei mene, ei yle-veroa eikä kirkollisveroa.

    Äänestä

  • Niin juuri kävi minulle, että vaikka bruttoeläke karvan verran nousi, niin käteen jää vähemmän, kuin siihen asti.
    Samoin kävi vuosi sitten.

    Äänestä

Taitaa sillä kymmenkunta kaljapurkkia saada.

Äänestä
  • tai toista tusinaa maitopurkkeja..

    Äänestä

vuokrat nousee joka vuosi 30e/kk vähintään-
nälkäkin olis

Äänestä
  • Eikä nouse. Sähkön hinta on noussut kyllä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikä nouse. Sähkön hinta on noussut kyllä.

    Ainakin lumolla 15-20 e nousee joka vuosi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikä nouse. Sähkön hinta on noussut kyllä.

    Minä sain lisää eläkettä 24,93 ja vuokra kaupungin vuokra-asunnossa nousikin 16,18e, joten eläkkeen korotuksesta jäi käteen 8,75e, eipä tuolla paljon tuota hintojen nousua kompensoida. Sähkö on onneksi määräaikaisella sopimuksella, katsotaan sitä sitten parin vuoden päästä kuinka paljon nousee.

    Äänestä

Kiitos erinomaisen hallituksen.

Sipilän hallitus jäädytti indeksit ja nosti monia maksuja siitä huolimatta ja joka vuosi lääkkeitä ostaessa saamme kaikki muistutuksen Sipilän hallituksesta kun on kova 50 euron alkuomavastuu!

Äänestä
  • Omien palkkojensa nostamisella heillä on kova kiire, kun ovat palkkakuopassa rypeneet.

    Äänestä

  • Kepu Sippilän hallitus tulee mieleen koka vuoden alussa, kun 50 e maksaa lääkkeiden omavastuu. Oli siinä meillä röyhkee hallitus eikä unohdu.

    Äänestä

Sillähän maksaa nousseet bensakulut ja 2-3 kertaisen sähkön hinnan nousun.
Kiitos vihervasemmistohallitus.
Mennään KeLan luukulle.

Äänestä
  • Ei eläkeläisillä mitään bensakuluja ole. Ei sen ikäisiä pidä päästää auton rattiin.
    Sähkön hinta on kasvanut kaikkialla eikä ole riippuvainen hallituksesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei eläkeläisillä mitään bensakuluja ole. Ei sen ikäisiä pidä päästää auton rattiin.
    Sähkön hinta on kasvanut kaikkialla eikä ole riippuvainen hallituksesta.

    Sen verran toki riippuu hallituksesta, että sähköveron määrästä tekee yleensä hallitus lakiesityksen. Esimerkiksi tämä Marinin hallitus (vai oliko Rinteen) pudotti teollisuuden sähköveron EU:n sallimaan minimiin. Siviilihenkilöille ei tosin ole mitään veronalennuksia antaneet. Tuntuvat tykkäävän enemmän yritysmaailman tukemisesta.

    Äänestä

Pörssisähkön korotukset ja bensan hinnan korotukset vie tulot pakkaselle. Eläkeläiselläkin on usein tarvetta autoon.

Äänestä
  • Eläkeläisten ei pitäisi ajaa autoilla, ovat vaaraksi liikenteelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eläkeläisten ei pitäisi ajaa autoilla, ovat vaaraksi liikenteelle.

    sanoo boomerien vastustaja

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eläkeläisten ei pitäisi ajaa autoilla, ovat vaaraksi liikenteelle.

    Pakko kun julkista liikennettä ei enää ole paljoa.

    Äänestä

Tuli ilmoitus että sähkön hinta tuplaantuu helmikuun alusta.. vesipula, sähköpörssi, päästöoikeudet etc.

Äänestä

Näyttää kuin perustoimeentulotukikin olisi noussut 11€.
Sellaista ihmettä ei ole tapahtunut kymmeniin vuosiin ahneen kokoomuksen ollessa hallituksessa.

Yleensä nousu on ollut alle 1€ vuodessa.

Äänestä

Muuta Ryssiin.

Siellä saat syödä 14 eurolla viikon verran leipää.

Hyvä maa?

Äänestä
  • Kyllä Suomessakin voi syödä 14 eurolla viikon verran leipää.

    Äänestä

  • Ahneen eliitin kommentti tasa-arvovaatimuksiin.

    Äänestä

Palkat+nousi+2%+inflaatio+kait+6%+kohta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olipas ilahduttava korotus pikkueläkeläiselle! Kompensoi hintojen nousua, jos ei nyt absoluuttista tulolisäystä meinaisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu