Jeesukselta kysytään kuka on lähimmäinen.
Tuohon aikaan oli universalisteja, joitten mielestä heitä olivat myös muukalaiset, mutta osa oli nationalisteja, joitten mielestä vain oma kansa ansaitsi sen.
"Veivät häneltä vaatteetKIN" on väärin käännetty.
Rosvot, jotka Jeesuksen vertauksessa hakkasivat juutalaisen puolikuoliaaksi eivät vieneet mitään muuta kuin vaatteet.
Ylipappi kulkee ohi eikä voi tietää onko mies juutalainen vai samarialainen, koska tämä ei puhu eikä tällä ole vaatteita.
Olisi paheksuttavaa jättää yksi oma heimolainen kuolemaan, mutta vielä paheksuttavampaa olisi auttaa vihollista, ylipappi ajattelee.
Leeviläinen tulee kohta ja ajattelee samaan tyyliin.
Samarialainen ei tiedä onko kyseessä juutalainen vai samarialainen, mutta hänen käy joka tapauksessa miestä sääli ja panee tämän kuntoon.
Jeesus heittää pallon takaisin kuulijalle ja kysyy kuka miehen lähimmäinen oli.
"Varmaan se, joka osoitti hänelle laupeutta".
"Mene ja tee samoin".
Kuulija on todennäköisesti nationalisti ja Jeesus käskee häntä luopumaan siitä.
Laupias(KO) samarialainen
2
126
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen suvakit auttaa niitä jotka ryöstivät miehen alastomaksi. He eivät välitä niistä joita ryöstetään ja murhataan.
Joten vertauskuva ei sovi Suomeen.Ei tässä ollutkaan tarkoitus ottaa kantaa politiikkaan. Olen luopunut siitä lähes kokonaan. Tarkoitus oli kääntää sanat oikein ja katsoa Jeesuksen tarinaa toisella tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753577
- 622684
- 812607
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2482082- 431902
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151471EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408