Tanska osaa pelata

Tanskahan voitti ennen näitä kisoja Slovakian ja viime vuoden kisoissa oli USA:ta parempi

Jääkiekko ilmeisesti sopii tanskalaisille

Outoahan se onkin ettei Tanskassa ole enemmän pelaajia ja halleja vaikka maa on rikas
4411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tanskan kiekkotaso nousee vuosi vuodelta, halleja 14 ja nyt herätty rakentamaan lisää, joka viikko tulee valtakunnan TV verkosta 1 peli suorana runkosarjan peleistä ja playoff pelit lähes kaikki. Seurajoukkueet vieläkin parempia kuin maajoukkue. 3-5 vuoden kuluttua Tanskalla jo hyvä team sillä lupaavia nuoria tulossa monia. Suomessa vaan ei osata arvostaa pienten maiden kiekkotasoa.

Äänestä
  • Mestarijoukkueessa 2 suomalaista (Koskela,Tirkkonen) hopea joukkueessa 2 suomalaista (Sammalkangas, Mettovaara) pronssijoukkueessa 1 (Tomi Jokinen)

    Äänestä

  • JoukoK kirjoitti:

    Mestarijoukkueessa 2 suomalaista (Koskela,Tirkkonen) hopea joukkueessa 2 suomalaista (Sammalkangas, Mettovaara) pronssijoukkueessa 1 (Tomi Jokinen)

    tällaisten pienten jääkiekkomaiden ainoa keino pärjätä suuria vastaan on usein keskittyä puolustus pelaamiseen ja hyvään maalivahtiin. Esimerkiksi juuri tanskalla sekä itävallalla on todella hyvät maalivahdit. Sitä ei vaan aina huomaa jos joukkue muuten pelaa huonosti. Ei maalivahti voi yksin pitää joukkuettaan pystyssä.

    Äänestä

Tanska osaa olla aika vaikee vastus. Se nähtiin eilisessä Suomi-Tanska ottelussa. Ne puolustaa tarkasti, ja sitten ne hyökkää jos vastustajalle tulee virhe..voi taistella ehkä parin vuoden päästä mitalleista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiekkoa kirjoitti:

Tanskahan voitti ennen näitä kisoja Slovakian ja viime vuoden kisoissa oli USA:ta parempi

Jääkiekko ilmeisesti sopii tanskalaisille

Outoahan se onkin ettei Tanskassa ole enemmän pelaajia ja halleja vaikka maa on rikas

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu