Suomen alasajo on ollut hurjaa

Anonyymi

vuodesta 2015 alkaen ,suorastaan karmeaa menoa ,eikä meno näytä loppuvan...itse en todellakaan tule viettämään suomessa eläkepäiviä enkä edes loppuja työpäiviä,kyllä niin on Suomi sukeltanut rotkoon.....onneksi pienet lapset eivät ymmärrä missä kurjuudessa asuvat...mutta kun heräävät niin jälki on karmeaa.

9

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Käyrässä on jo nähtävissä Sannan great leap forward.

    • Anonyymi

      eu velvoitteet ovat etu sijalla, vaalien jälkeen kustaan taas omiin kuroihin,

    • Ahaa... Mikäs se on se parempi paikka asua?

      Venäjä? Puola? Unkari? Kiina?

      • Anonyymi

        Työeläke tulee näihin maihin kyllä perässä. Takuueläkkeestä en ole varma. Eiköhän sekin ja kansan ja sairauseläke, mutta kannattaa varmistaa ennenkuin muuttolaatikot pakkaa.


    • Anonyymi

      Kuppaat sitten kuitenkin eläkettä täältä. Muuta vaan pois niin on maahanmuuttajilla ja meillä tolkun ihmisillä lupsakampaa.

    • Anonyymi

      Se on hiukka äänestäjien omaakin syytäkin. Päätökset on sellaisia kuin valitsemamme päättäjät. Tuomme uurnille kun menee ei ole aivan sama ketä äänestää. Jos valitsee puolueen jonka arvot on raha ei ihmiset ,todennäköisesti heidän asiat jäävät heidän omaksi huolekseen yhteiskunnan hyvinvoinnin kehittämisen suhteen ja rahat ohjautuvat kansalaisten palvelutarpeen sijaan toisten mielestä tuottoisampiin kohteisiin. Tuolloin herkästi unohtuu se tosiseikka että eduskunnassa ollaan vaalimassa niin Suomen intressejä kuin etusijassa kansan hyvinvointia .Nuo eivät ole kaikissa puolueissa 1 kkös prioriteettejä ,eikä edes kovassa huudossa olevia asioita.

    • Aloittaja ei ole ilmeisesti koskaan asunut ulkomailla, kun on niin ruusuinen kuva jostain onnelasta, mikä jää tälläkin kertaa kertomatta. Mikähän maa se olisi?

      Suosittelen vilpittömästi muutaman vuoden työkomennusta jossain mukavassa maassa (työttömäksi sinne ei kannata lähteä). Se on erittäin silmiä avaava kokemus ja lupaan että arvostus rakasta maatamme kohtaan löytyy uudestaan.

    • Anonyymi

      vaali ohjelma pitäisi julkaista niin kun on hallitus ohjelmakin,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe