Eli kaljaan ja tupakkaan? Köyhyys loppuu kun lopetat kaljan ja tupakan ostamisen.
Käytätkö kela tukia väärin
Anonyymi
2059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eihän virka aikana klo 8-16 periaatteessa työtön saisi olla humalassa arkipäivinä.Napsahtaa karenssi hyvin äkkiä. Kuntouttavaan työtoimintaan loiset mars.
Hahahahahah älä nyt valehtele
Kuuleppas kusipää.Moni menis varmaan töihin,jos olisi kunnon töitä kunnon palkalla,mutta kun ei ole. Tenu villet on sitten erikseen.
Keke tienaa 20€/h lvi töistä 4,5vuoden kokemuksella.
Kuulun niihin tyhmiin jotka eivät ole koskaan saaneet Kelan tukia. Asun omakotitalossa, olen käynyt koko työikäni töissä ja maksanut veroja.
Kyllä näin vanhana kaduttaa miksi olen ollut kunnollinen ja tunnollinen veronmaksaja.
Olisi pitänyt ryypätä kesät, maata talvet Goalla pilveä polttelemassa, pitää hauskaa.
Tyhmyydestä kärsii koko korvaväli .......fiksut pääsee vähemmällä.
En, mutta paljonkohan on näitä kahden asunnon kanssa kikkailijoita https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/747410f3-b693-4fbd-87d5-ed6132226ab0
Minusta tuo vaikuttaa jo huijaukselta, jos ei ole tarkotuskaan asua toisessa asunnossa, vaan se on pelkästään lisätukien kalastelun takia! Tukijärjestelmät ei saisi mahdollistaa tällaista, mutta se nyt vaan on vaikea luoda aukotonta malllia, missä joku ei joskus saa ylimäärästä etua tai sitten koe haittaa.
En mäkään ole umpirehellinen, jos kukaan, mut en mä tämmöseen pitkäkestoseen merkittävään puhtaasti omaan etuun tähtäävään vilppiin, hyväksikäyttöön tms lähtisi. Minusta tämmöstä ei kannattaisi kertoa ihan tällä tavalla julkisesti, koska vaarantaa kuvaa luotettavuudesta ja rehellisyydestä. Mä joskus vähän kerron jollekulle omista periaatteista miten ja miksi voin toimia ja ne on ylipäänsä pieniä juttuja. Niinhän sitä sanotaan, että omista myös hankalista asioista kertovat olisivat rehellisempiä ja reilumpia kuin vaikkapa nk. moralistit. Oma kokemus myös tämä.
lajijasuris
Mutta kenenkään luona käyminen ei ole kielletty.
Siis tuet on henkilön käyttöön tarkoitettua rahaa/etuus.
Sitä ei todellakaan määrätty, mihin ja miten sitä saa käyttää, joten sitä ei voi käyttää väärin. Tai siis tarkennan vielä, tukirahoilla saa ostaa kaljaa ja tupakkaa, eli se ei ole tukien väärinkäyttämistä.
Ja jos olisi, niin yhtälailla esimerkiksi karkin ym epäterveellisten tuotteiden ostaminen, mitkä eivät ole pakollisia elintarvikkeita, ostaminen olisi tukien väärinkäyttöä.
Tuella pitäisi voida ostaa vain peruselintarvikkeita.
Nautintoaineiden osto pitäisi ehdottomasti kieltää.
Mä ymmärrän mitä tarkoitat ja oon periaatteessa samaa mieltä, mutta se ei ole kumminka väärinkäyttöä, jos käyttää vapaasti sen etuuden mikä joka tapaukessa kuuluu itselle vapaaseen käyttöön. Jos on aito kunnon riippuvuus eikä vain semmonen "mä haluun"-juttu niin siinä ei omilla valinnoilla kaikki onnistu.
Jotta mainitsemasi onnistuu, pitäisi palata ns. sata vuotta taaksepäin ja ottaa käyttöön ruokakupongit. Rahan ongelmakäyttöö on myös paljon shoppailuun liittyen eli saatetaan koko tili laittaa vaikkapa kännykkään.
lajijasuris
Tosiaan olutta noin 14 purkillista per päivä.savukkeita menee noin 50 kappaletta.savuke käryää ihan kokoajan ketjussa.
Tupakka/kalja 4800€/vuosi.Vuositulot noin 10000€.
Olin joskus ruoka jakelussa töissä ja kävin aina kuun eka päivä alkon ovella vakoilemassa miten työttömät käy ostamassa toimeentulotuilla viinaa ja sitten ruoka jakelussa samat tyypit oli jonossa hakemassa ruokaa. Tein sitä monta kuukautta vakoilua. Säälitti kun ne juopot osti viinaa sossun tuilla ja hakivat ilmaista ruokaa leipäjonosta.
Maksoin tänään venepaikan 235 euroa. Huh kun on kallis. Toivottavasti saan sitten kalaa keväällä ja kesällä paljon että voin tienata rahat takaisin mielummin nelinkertaisesti. Viime vuonna tuli paljon kalaa että venepaikka maksu ei ollut turha.
Persu pitää oikeutenaan käyttää avustuksia juurikin kaljaan ja viinaan. Baari on heidän tukikohtansa ja siellä kirotaan ha ja häädetään matuja isolla uholla ja kirotaan kun kaikki oma kurjuus on yhteiskunnan vika.
Eikös se ole kelaa kohtaan parasta,että menee alkoholiin ja röökiin,koska niden hinnat on pelkkää veroa. Tavallaan kela siirtää taskusta toiseen rahansa.
kaikki menee mikä tulee tänne pitäisi saada kansalaispalkkaa
kaikki ilmainen. mina ja koko suku lepää ilmainen kela loma suomi.
Vo sua, miksi juopottelet joka päivä? Onneksi huomasit että olet alkoholisoitunut niin ymmärrät varmaan vähentää. Hienoa...
Kelatn tet muten ei kuulu kelleen miten kukakin niitä käyttää.
Mtta lopeta sinä se viinan kittaaminen.