Miten voin tulla uskoon...

Ihminen on luonnostaan syntinen ja menettänyt yhteytensä Jumalaan.
>>Room. 3:23 "Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla"Room. 10:9 "Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;

10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.

11. Sanoohan Raamattu:
"Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään".

3

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskon kautta

      Ei ihmisen oma usko pelasta, vaan se usko, jonka Jumala vaikuttaa. Oikea usko on Jumalan teko jo lapsena kasteessa, jolloin Pyhän Hengen lahja synnyttää lapsenuskon ja silloin lapsi syntyy uudesti ylhäältä "vedestä ja Hengestä" (Joh.3:5) Kaste on uudestisyntymisen peso. Joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa, niinkuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle, sanoo Jeesus.

      Opetat ihmisestä lähtevää uskoa, jota täydentää ihmisen teko lahkokaste perään. Niissä perustus on
      väärä. Sillä tavoin tehdään käännynnäisiä.

      • >>Kirjoitit-
        >>Ei ihmisen oma usko pelasta, vaan se usko, jonka Jumala vaikuttaa. Oikea usko on Jumalan teko jo lapsena kasteessa, jolloin Pyhän Hengen lahja synnyttää lapsenuskon ja silloin lapsi syntyy uudesti ylhäältä "vedestä ja Hengestä">Kirjoitin nimittäin näin->
        "Tämä "uudestisyntyminen" tapahtuu "Ylhäältä" Jumalan Sanaan uskomisen välityksellä, sisäisenä "sydämen" mielenmuutoksena Jumalaa kohtaan, sillä Jeesus on tuo Jumalan SANA! Katoamaton elämän "siemen"! Se on se Jeesuksen Ristin sanoma jossa on syntiseen mieleen vaikuttava parannuksenteon voima"!

        Apostoli Pietari mainitsee "uudestisyntymisen" lähteen! Se on Jumalan Sana! =(Jeesus)!
        >>1 Piet 1:23
        "te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän -SANAN- kautta"!>Kirjoitat-
        >>Opetat ihmisestä lähtevää uskoa, jota täydentää ihmisen teko lahkokaste perään.

        >>>"uudestisyntyminen" tapahtuu "Ylhäältä" Jumalan Sanaan uskomisen välityksellä, sisäisenä "sydämen" mielenmuutoksena Jumalaa kohtaan, sillä Jeesus on tuo Jumalan SANA!

        Apostoli Pietari mainitsee "uudestisyntymisen" lähteen! Se on Jumalan Sana! =(Jeesus)!
        >>1 Piet 1:23
        "te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän -SANAN- kautta"!


      • Misseris

        Ymmärrän niin että "haistoit" TaistoRa:n upotuskasteen kannattajaksi.
        Minä olen luterilainen, mutta olen täysin samaa mieltä sanasta sanaan TaistoRa:n kanssa! Ja olen samaa mieltä myös sinun kanssasi! Olen nimittäin uudestisyntynyt aikuisena Jumalan Sanasta ja Pyhän Hengen vaikutuksesta vaikka jopa rimpuilin uskoontuloa vastaan väitteellä että "onhan minut jo lapsena kastettu eikö se riitä". Koska olen saanut tässä uudestisyntymässä kasteen Hes 36:25-27 sekä Joh 3:3-5 mukaan, enkö tekisikin syntiä Herraani vastaan menemällä uudestaan ihmisen suorittamalle kasteelle? Tämä on kuitenkin henkilökohtainen uskoontulokokemus, jota ei voi soveltaa kaikkiin. Rakas ystäväni ja "sisareni Jeesuksessa" on helluntailainen! Kastetapa on siis henkilökohtainen ja mielestäni ihmisen ja Jumalan välinen asia. Mutta miten paljon siitä riidelläänkään uskovien kesken rakkaudettomasti ja häpeällisesti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1041
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      722
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      480
    6. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    7. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      42
      441
    9. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      424
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      421
    Aihe