Miten voin tulla uskoon...

Ihminen on luonnostaan syntinen ja menettänyt yhteytensä Jumalaan.
>>Room. 3:23 "Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla"Room. 10:9 "Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;

10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.

11. Sanoohan Raamattu:
"Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään".

3

339

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskon kautta

      Ei ihmisen oma usko pelasta, vaan se usko, jonka Jumala vaikuttaa. Oikea usko on Jumalan teko jo lapsena kasteessa, jolloin Pyhän Hengen lahja synnyttää lapsenuskon ja silloin lapsi syntyy uudesti ylhäältä "vedestä ja Hengestä" (Joh.3:5) Kaste on uudestisyntymisen peso. Joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa, niinkuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle, sanoo Jeesus.

      Opetat ihmisestä lähtevää uskoa, jota täydentää ihmisen teko lahkokaste perään. Niissä perustus on
      väärä. Sillä tavoin tehdään käännynnäisiä.

      • >>Kirjoitit-
        >>Ei ihmisen oma usko pelasta, vaan se usko, jonka Jumala vaikuttaa. Oikea usko on Jumalan teko jo lapsena kasteessa, jolloin Pyhän Hengen lahja synnyttää lapsenuskon ja silloin lapsi syntyy uudesti ylhäältä "vedestä ja Hengestä">Kirjoitin nimittäin näin->
        "Tämä "uudestisyntyminen" tapahtuu "Ylhäältä" Jumalan Sanaan uskomisen välityksellä, sisäisenä "sydämen" mielenmuutoksena Jumalaa kohtaan, sillä Jeesus on tuo Jumalan SANA! Katoamaton elämän "siemen"! Se on se Jeesuksen Ristin sanoma jossa on syntiseen mieleen vaikuttava parannuksenteon voima"!

        Apostoli Pietari mainitsee "uudestisyntymisen" lähteen! Se on Jumalan Sana! =(Jeesus)!
        >>1 Piet 1:23
        "te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän -SANAN- kautta"!>Kirjoitat-
        >>Opetat ihmisestä lähtevää uskoa, jota täydentää ihmisen teko lahkokaste perään.

        >>>"uudestisyntyminen" tapahtuu "Ylhäältä" Jumalan Sanaan uskomisen välityksellä, sisäisenä "sydämen" mielenmuutoksena Jumalaa kohtaan, sillä Jeesus on tuo Jumalan SANA!

        Apostoli Pietari mainitsee "uudestisyntymisen" lähteen! Se on Jumalan Sana! =(Jeesus)!
        >>1 Piet 1:23
        "te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän -SANAN- kautta"!


      • Misseris

        Ymmärrän niin että "haistoit" TaistoRa:n upotuskasteen kannattajaksi.
        Minä olen luterilainen, mutta olen täysin samaa mieltä sanasta sanaan TaistoRa:n kanssa! Ja olen samaa mieltä myös sinun kanssasi! Olen nimittäin uudestisyntynyt aikuisena Jumalan Sanasta ja Pyhän Hengen vaikutuksesta vaikka jopa rimpuilin uskoontuloa vastaan väitteellä että "onhan minut jo lapsena kastettu eikö se riitä". Koska olen saanut tässä uudestisyntymässä kasteen Hes 36:25-27 sekä Joh 3:3-5 mukaan, enkö tekisikin syntiä Herraani vastaan menemällä uudestaan ihmisen suorittamalle kasteelle? Tämä on kuitenkin henkilökohtainen uskoontulokokemus, jota ei voi soveltaa kaikkiin. Rakas ystäväni ja "sisareni Jeesuksessa" on helluntailainen! Kastetapa on siis henkilökohtainen ja mielestäni ihmisen ja Jumalan välinen asia. Mutta miten paljon siitä riidelläänkään uskovien kesken rakkaudettomasti ja häpeällisesti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      57
      1778
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      24
      1402
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1052
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      800
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      773
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      589
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      581
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      523
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      508
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      443
    Aihe