Euroopassa kuulee usein sanonnan 30+2

Jolla viitataan Naton jäsenmaihin ja Ruotsiin ja Suomeen.
– Se tarkoittaa, että me olemme mukana.
– Ja että 30 Nato-maata ja kaksi kumppanimaata harjoittelevat,
Krimin miehitys, konflikti Ukrainassa ja tapahtumat Valko-Venäjällä ovat näyttäneet yhtenäisyyden tärkeyden sekä Natossa että Euroopan unionissa ja sen tärkeyden, että Ruotsi ja Suomi voivat tehdä kumppanuuden raameissa hyvää yhteistyötä Naton kanssa.


Enään ei Erkillä ja Tarjalla ole häpyä estää kehitystä vapauden suuntaan.
Heidänkin lausuntonsa ovat ihan eriä kuin mitä heiltä kuultu USA vastakarvassaan.
Erkki muotoili sen niin että sanoi 60/40 % kannattavansa nyt Naton suuntaan.
Tarja taas ihmetteli Putinia miten sodan haluinen on.
-siinä parin johtavan kommunistin mielen muuttumista.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos nyt oltaisiin Natossa, tuntuisi olo turvallisemmalta.
Käsitys on että Venäjä alkaa pullisteleen Neuvotoliiton tapaan, silloin vasemsmito meilläkin sanoi niitä "rauhan ohjuksiksi". Nyt ei kukaan paatunut kommunsitikaan niin juuri virko joka älyissään.

Äänestä
  • Jätetään se venäläinen ydinvoimala Pyhäjoelle rakentamatta, niin siinä on meille turvallisuutta kylliksi.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Jätetään se venäläinen ydinvoimala Pyhäjoelle rakentamatta, niin siinä on meille turvallisuutta kylliksi.

    Meidän pitää rakentaa monta muuta ydinvoimalaa.
    Muutoin ei velanmaksajilla ole sähköä; parikymmentävuotta vähintään vie koko prosessi.
    Eikä meillä nyt ole valittamista muidenkään Neuvoto-venäjän rakentamia ydinvoimaloita vastaan. Silloin ja myöhemmin olisi pitänyt useampia rakentaa. Nyt silloiset vastustajat vaatii uutta ydinvoimaa, tietäen etttei kaikkeen nyt sähkö tule riittämään.
    Me vain nyt kovin yksipuolistetaan energiaa, kun talotkin jo sähköllätaas alettu lämmittämään, siinä välissä maasta otettava lämpö, mutta silti vie paljon sähköä sekin muoto. Hake nyt brändinä, onko sekään niin hyvä malli, kun ei riitä kaikkeen, ja Venäjä lopetti senkin toimittamisen pahalle EU maalle. Venäjästä tulisi päästä eroon, muttei se onnistu, ollaan niin riippuvaisia naapurista. Onneksi ei kuitenkaan maamme väestöä ole venäläistetty, silloin olisi sen kauhea sotaväki nimellisesti heitä puolustamassa.
    Venäjällä on armeijassakin natsi kukonaskel.

    Äänestä

  • Rauhan ohjus oli nahjus Matti Ruokola (kepu). Rauhanpuolustajien puheenjohtaja.

    :D

    Äänestä

Sotilaallinen liittoutumattomuus on toiminut hyvin sekä Suomessa että Ruotsissa. SDP, keskusta, vasemmistoliitto ja perussuomalaiset vastustavat Naton jäsenyyttä. Vain kokoomus ja osa RKP:sta kannattaa. Nato-kiimakot ovat vähemmistössä.

Äänestä

Ei Venäjään ole luottaminen. Se nähty niin monet kerrat.

Äänestä

Eivät demarit ole kommunisteja. Taisto Sinisalo oli johtava kommunisti ja hän oli melkeinpä viimeinen kommunisti Suomessa.

Halonen ja Tuomioja olivat kaiketi lähinnä Kekkoslaisia suhteessa Natoon. USA-kriittisyyttä varmaan on ollut eikä suinkaan perusteetta. Tätä samaa kriittisyyttä oli USAssa sisäisesti eritoten Vietnamin sodan aikana ja sama USA-kriittisyys eli ja voi hyvin pitkin läntistä Eurooppaa juuri sen vuoksi, että USA koettiin hyvin militaristisena valtiona.

Omasta mielestäni USAn ulkopolitiikka muuttui 2010-luvulla olennaisesti Barack Obaman tullessa USAn presidentiksi. Se palautui silloin enemmän 1940-luvun länsimaisen demokratian ja vapauden ihanteisiin. Silloin kun USAn ulkopolitiikka perustuu näihin arvoihin eikä valtapolitiikkaan tai taloudellisten etujen kahmiseen, se saa hyväksynnän kaikissa länsimaissa. Joe Biden edustaa Obaman näkökantoja, olihan hän Obaman varapresidenttinäkin. Trump oli valitettava välivaihe. Obaman ja Bidenin johtaman USAn politiikkaan on paljon helpompi luottaa kuin heidän edeltäjiensa sitten Bill Clintonin.

Äänestä

Hoopo bidee kehoitti Venäjän armeijaa poistumaan Kazakstanista?😭😂🤣

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jolla viitataan Naton jäsenmaihin ja Ruotsiin ja Suomeen.
– Se tarkoittaa, että me olemme mukana.
– Ja että 30 Nato-maata ja kaksi kumppanimaata harjoittelevat,
Krimin miehitys, konflikti Ukrainassa ja tapahtumat Valko-Venäjällä ovat näyttäneet yhtenäisyyden tärkeyden sekä Natossa että Euroopan unionissa ja sen tärkeyden, että Ruotsi ja Suomi voivat tehdä kumppanuuden raameissa hyvää yhteistyötä Naton kanssa.


Enään ei Erkillä ja Tarjalla ole häpyä estää kehitystä vapauden suuntaan.
Heidänkin lausuntonsa ovat ihan eriä kuin mitä heiltä kuultu USA vastakarvassaan.
Erkki muotoili sen niin että sanoi 60/40 % kannattavansa nyt Naton suuntaan.
Tarja taas ihmetteli Putinia miten sodan haluinen on.
-siinä parin johtavan kommunistin mielen muuttumista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu