Leipäjonot ovat runsaudensarvi!

Anonyymi

Vaikka köyhille tarkoitetuista ruoanjakopisteistä käytetään yleensä nimeä "leipäjonot", niissä on tarjolla paljon muutakin kuin leipää. Paljon. Olen nyt työttömäksi jäätyäni alkanut käydä niissä (meillä päin niitä on useita, viisi kappaletta viiden kilometrin säteellä).

Tarjolla on enimmäkseen leipää ja vihanneksia, mutta myös lihaa, hedelmiä, maitotuotteita, kaurahiutaleita, jauhoja, mysliä, kananmunia... Kaikkea, mitä täysipainoiseen ruokavalioon tarvitaan. Jos yhdestä paikasta jaetaan vain kuivaelintarvikkeita, toisesta saa lihat ja maidot.

Tuotteissa on haettaessa yleensä menossa viimeinen käyttöpäivä, mutta on myös reilusti vanhaksi menneitä tuotteita. Viimeksi sain kuusi päivää sitten vanhentununeita broilerin rintafileitä ja kolme viikkoa yli-ikäisiä kananmunia, mutta niin vain maistuivat eikä tullut ruokamyrkytystä.

Pinnalta mustuneet banaanit tai päivän vanha salaatti menevät vielä ihan hyvin, samoin vanhat kirsikkatomaatit tai päivän vanha leipä. Yrttiruukkuja on myös usein.

Tarjolla on joskus myös sellaisia ruokia, joita ei kuluttaja halua kaupasta ostaa, ja jotka siksi jaetaan pois, kuten mustekalapaloja tai eksoottisia kastikkeita. Niissä on yleensä viimeinen käyttöpäivä puolen vuoden päässä.

Kyllä täytyy sanoa, että jos olisin tämän tajunnut työssä ollessani, en olisi laittanut juurikaan rahaa ruokaan.

8

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmaisia lounaita on, vaikka toisin väitetään.

      • Anonyymi

        Ja määrä julkisella sektorilla kasvaa , konsulttien myötä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja määrä julkisella sektorilla kasvaa , konsulttien myötä.

        Aihe ei käsittele kunnallispolitiikkaa.


    • Anonyymi

      Näissä kannatta käydä! Ainoa, mikä v*tuttaa, on se, että sinne tulee jonottamaan rikkaita venäläisiä minkkiturkkirouvia uusilla Mersuilla.

    • Anonyymi

      Tän takia vuosiin en oo laittanu rahaa ruokaan. Kaljaan kyllä, ja paljon.

    • Anonyymi

      Saanko kysyä missä päin Suomea asut että on noin runsas tarjonta? Itsellä on sellainen tilanne että voisin vaikka muuttaa paikkaan jossa hävikkiruokaa on runsaasti tarjolla. Köyhä työkyvyttömyyseläkeläinen kun olen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei mikään häpeä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe