Vaikka köyhille tarkoitetuista ruoanjakopisteistä käytetään yleensä nimeä "leipäjonot", niissä on tarjolla paljon muutakin kuin leipää. Paljon. Olen nyt työttömäksi jäätyäni alkanut käydä niissä (meillä päin niitä on useita, viisi kappaletta viiden kilometrin säteellä).
Tarjolla on enimmäkseen leipää ja vihanneksia, mutta myös lihaa, hedelmiä, maitotuotteita, kaurahiutaleita, jauhoja, mysliä, kananmunia... Kaikkea, mitä täysipainoiseen ruokavalioon tarvitaan. Jos yhdestä paikasta jaetaan vain kuivaelintarvikkeita, toisesta saa lihat ja maidot.
Tuotteissa on haettaessa yleensä menossa viimeinen käyttöpäivä, mutta on myös reilusti vanhaksi menneitä tuotteita. Viimeksi sain kuusi päivää sitten vanhentununeita broilerin rintafileitä ja kolme viikkoa yli-ikäisiä kananmunia, mutta niin vain maistuivat eikä tullut ruokamyrkytystä.
Pinnalta mustuneet banaanit tai päivän vanha salaatti menevät vielä ihan hyvin, samoin vanhat kirsikkatomaatit tai päivän vanha leipä. Yrttiruukkuja on myös usein.
Tarjolla on joskus myös sellaisia ruokia, joita ei kuluttaja halua kaupasta ostaa, ja jotka siksi jaetaan pois, kuten mustekalapaloja tai eksoottisia kastikkeita. Niissä on yleensä viimeinen käyttöpäivä puolen vuoden päässä.
Kyllä täytyy sanoa, että jos olisin tämän tajunnut työssä ollessani, en olisi laittanut juurikaan rahaa ruokaan.
Leipäjonot ovat runsaudensarvi!
8
171
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmaisia lounaita on, vaikka toisin väitetään.
- Anonyymi
Ja määrä julkisella sektorilla kasvaa , konsulttien myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja määrä julkisella sektorilla kasvaa , konsulttien myötä.
Aihe ei käsittele kunnallispolitiikkaa.
- Anonyymi
Näissä kannatta käydä! Ainoa, mikä v*tuttaa, on se, että sinne tulee jonottamaan rikkaita venäläisiä minkkiturkkirouvia uusilla Mersuilla.
- Anonyymi
Tän takia vuosiin en oo laittanu rahaa ruokaan. Kaljaan kyllä, ja paljon.
- Anonyymi
Saanko kysyä missä päin Suomea asut että on noin runsas tarjonta? Itsellä on sellainen tilanne että voisin vaikka muuttaa paikkaan jossa hävikkiruokaa on runsaasti tarjolla. Köyhä työkyvyttömyyseläkeläinen kun olen.
- Anonyymi
Eikös se satanisti Sannakin valistanut kansalaisia jo aiemmin että ei ole häpeä mennä Hurstin leipäjonoon pummille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15419221/yle-satanismi-on-cool- Anonyymi
Ei mikään häpeä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31047Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15951Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890- 32820
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.58814T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37748Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744