En jaksa enää

Tilillä 35 senttiä. En saa nukuttua. Ahdistaa, masentaa.. Tässä on useampi vuosi jouduttu kituuttaa kelan sairauspäivärahalla ja työttömyysturvalla. Nyt vaan en enää jaksa. Odotamme toimeentulotuki päätöstä. Ei ehdi tälle viikkoa. Eivät kiirehdi päätöksen tekoa kun maanantaina tuli elatustuki. Sillä kun maksoi laskun ja osti lääkkeitä niin ei paljoa jäänyt. Diakonia ei auta kun saimme jouluapua. Me aikuiset pärjätään vaikka kynsiä syöden mutta lapsi ei. Olen ajatellut lopettaa päiväni. Olisi yksi tukia saava vähemmän.
4125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei! <3 Älä tee itsellesi mitään pahaa! Tämä yhteiskunta on osin hyvin sairas ja julma! E ei ole sinun vikasi. Päättäjät ovat tehneet huonoja on julmia päätöksiä. Et ole niistä vastuussa.
Ymmärrän hyvin, että sairaana tilanne tuntuu kohtuuttomalta jos toinen puolistoista vielä joutuu olemaan tahtoansa vastaan vailla työtä!

Älä välitä ilkeästä kommenteista!

Niiden kirjoittajat paljastavat sanoillaan oman ymmärtämättömän ja kovan sydämestään.
Sääli heitä ja niitä, jotka heidön rumia sanoja joutuvat päivittäin kuulemaan.

Pidä kiinni rakkaitani, he ovat tärkeintä, mitä sinulla on. <3

Muistan sinua ja perhettäsi!
Etsi apua!
Löydät sitä!
<3

Äänestä

Tiedoksi vaan että töitä etsitään. On vaan vaikea saada kun on sairauksia ja kummalakin ikää yli 50 vuotta. Miehelleni yrittättävät eläkettä. Päätöstä saaa varmaan odottaa kauan. Meillä on kalliita lääkkeitä eikä kelan maksusitoumus korvaa niitä kokonaan. Ja jos olette huomanneet niin ruoka ym on kallistunut paljon. Meillä on laktoositon ruokavalio. Alkoholia yms emme käytä. Kissoja meillä on. Ovat hyvää terapiaa.

Äänestä

Hei,

On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun omat voimavarat ei riitä. Etenkin itsetuhoiset ajatukset kannattaa ottaa puheeksi. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti.

- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

- Valtakunnallinen kriisipuhelin

Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

- Kriisikeskukset

Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata

Äänestä

Pian vaan tulee nälkä kun mikään taho ei nyt tässä tilanteessa auta. Toimeentulotuki on edelleen kelassa käsittelyssä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tilillä 35 senttiä. En saa nukuttua. Ahdistaa, masentaa.. Tässä on useampi vuosi jouduttu kituuttaa kelan sairauspäivärahalla ja työttömyysturvalla. Nyt vaan en enää jaksa. Odotamme toimeentulotuki päätöstä. Ei ehdi tälle viikkoa. Eivät kiirehdi päätöksen tekoa kun maanantaina tuli elatustuki. Sillä kun maksoi laskun ja osti lääkkeitä niin ei paljoa jäänyt. Diakonia ei auta kun saimme jouluapua. Me aikuiset pärjätään vaikka kynsiä syöden mutta lapsi ei. Olen ajatellut lopettaa päiväni. Olisi yksi tukia saava vähemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu