Aluksi menin armeijaan, tosin tästä on jo vuosia. Siellä ei ollut kivaa joten lopetin heti ennen alokaskauden päättymistä.
Sitten odottelin aika kauan ja sitten päädyin Lapinjärvelle siviilipalveluskekskukseen.
Olihan se siellä mukavampaa, kuin armeijassa. Saattoi käydä iltaisin maistelemassa hotelli Hanhessa kavereiden kanssa.
No ei se sivarikaan minun juttu ollut, en todellakaan halunnut tehdä ilmaiseksi töitä.
Eka palveluspaikkani oli eräs vanhainkoti. Siellähän joutui töihin, eikä se muutenkaan sopinut minulle. Eräänä päivänä otin useita pomppivia kumipalloja töihin ja tukin niillä wc-pönttöjä.
Silloinhan alkoi mummoilla vaippoihin päästä pökäleet ja hoitohenkilökunta laittoi minut pakotetusti avuksi.
No minä keräilin ne kaikki likaiset vaipat ja laitoin avonaisena ruokalan pöydälle. Jouduin vanhainkodin johtajan puheille ja minut irtisanottiin sieltä paikasta en kuulemma ollut sopiva sinne.
Meni useampi viikko ja seuraavapaikkani oli päiväkoti. Oli juuri sopivasti joulu lähestymässä. Aloin kuiskutella lapsille, ettei joulupukkia ole olemassa. Siitä nousikin meteli ja taas todettiin, etten ollut sopiva työskentelemään päiväkodissa.
Sitten odottelin melkein kuukauden ja minut laitettiin kaupungin siisteys ja puutarha-apulaiseksi. Se oli raskasta, kun piti herätä aikaisin töihin päätin jättää menemättä sinne päätöstäni korostin vielä lähtöäni heittämällä kiven työmaakopin ikkunan läpi.
No sitten tarjoutui paikka paloasemalle apupojaksi. Ne palomiehet olivat karskia porukkaa, eivätkä sivarista pitäneet. Kyselin palomiehiltä, että pitääkö paloautoa IIUU vai AAUU ääntä?
En viitsinyt olla sielläkään ja halusin vapautuksen. Silloin se ei ollut niin helppoa. Päätin kiivetä paloaseman tornin katolle ja huusin uhkaavani hypätä alas. Sieltä ne palomiehet poimivat minut ja ambulanssilla vietiin mielisairaalaan.
Sain vapautuksen sivarista...
No joku varmaan ihmettelee, miksi en suoraan hakenut vapautusta. Silloin se ei ollut yhtä mahdollista, kuin nykyään. Ja olen luonteeltani muutenkin sellainen, joka tykkää viuhahtaa julkisella paikalla.
Se oli kokemus!
Mitä kokemuksia teillä on?
Olin useassa paikassa sivarissa.
Anonyymi
4
286
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin sain aikoinaan vapautuksen sivarista.
Olin kirjastossa apulaisena ja pidin siellä kuulosuojaimia päässä ja huusin asiakkaille. - Anonyymi
Nyt kun rryssän hyökkäys lähestyy niin sivarisysteemit lopetetaan ja lusmut laitetaan armeijaan kuin muutkin. Totaalikieltäytyjät kärrätään kurikomppaniaan.
- Anonyymi
Minä olin aikoinaan päiväkodissa sivarissa. Nukuin myös päiväunet, kun oli nukkumaan menoaika.
- Anonyymi
Ei venäläiset mitään sotaa halua!
https://m.youtube.com/watch?v=OPfpmw2cNYM
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,672483Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052147Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242097Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972097MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141875Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5801819Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1061680Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S161648Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?601604Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411423