Epätoivoinen

Anonyymi

Tiedän että tämä teksti ei tuo ainakaan mitään hyvää, mutta viimeisenä oljenkortena on testattava kaikki.
Olen 26 vuotias mies, joka on vuosia sitten pilannut raha-asiansa huolella ja maksanut niistä kovaa hintaa, mutta nyt minulta loppuu keinot.
Alunperin minulla oli ulosotossa noin 50t euroa joista nyt jo maksettu enin osa (nykyään alle 20t). Tämä itse UO ei ole ongelma vaan se että minulla on myös kaksi muuta lainaa läheisilleni ollut jo kauan ja nyt menoni uhkaavat ylittää tuloni. Ulosotto vie minulta noin 800e/kk jonka lisäksi maksan noita kahta muuta lainaa ja siksi olen tällä hetkellä todella suossa.
Miten vai voinko mitenkään saada lainan jostain jolla yhdistäisin tämän ulosoton nuo kaksi lainaa yhdeksi?
Tuloni ovat kuitenkin suhtkoht hyvät (bruttona noin 3000-3300e kuukaudessa) mutta ulosoton suuren lyhennuksen takia minulle jää todella vähän elämiseen.
Ja kyllä: "itsepähän kusit asiasi - eikö ihmiset enää nykyään osaa maksaa laskuja" - tiedän tämän ja siksi niistä maksanut aika kovan hinnan ja tälläkin hetkellä vakituisessa työssä täysillä tunneilla vaikka palkkapäivänä tekisikin mieli tappaa itsensä kun ulosoton jälkeen jää aivan naurettava summa käteen.

6

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietääkö läheiset tilanteesi? Voivatko he odottaa saataviaan ilman taloudellisia paineita?
      Olet nuori ja lähes kuivilla. Nyt vaan tsemppiä ja jaksamisen mukaan lisätöitä

    • Anonyymi

      Jos haluat yhdistää lainat, niin pyydä läheisiä laittamaan saatavansa ulosottoon. Saavat sitten sieltä osansa ja sinun maksuvara lisääntyy

    • Anonyymi

      Eipä noihin ulkopuolinen voi mitään sanoa! Mutta jos tilanne on tuo, niin et saa enää mitään yhdistelylainaa vaan lainat on maksettava niinkuin ne maksetaan nyt! Ehkä ne kannattaa laittaa Exceliin ja hahmottaa miten niille käy tulevaisuudessa! Ehkä joku kunnan sosiaalipalveluissa osaa neuvoa excelihommassa. Sen tekee velkaneuvonta. Kukaan yksityinen ei tee sitä ilmaiseksi! Se vie kuitenkin tunteja eikä sinulla ole rahaa sillon kun on tilipäivä! Tuo on hyvä kun et kiellä mitään!

      • Anonyymi

        Nyt nukkumaan. Ei jonkun nörtin excel-kurssi tuo tuohon mitään lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt nukkumaan. Ei jonkun nörtin excel-kurssi tuo tuohon mitään lisää.

        Ei tuo mutta ehkä se auttaa hahmottamaan missä mennään! Mutta niinkuin kirjoitin tuossa kommentissa jota kommentoit, niin ulkopuolinen ei voi sanoa mitään ja kenenkään nimeä et tule tuohon saamaan eikä pidäkkään!

        Maksamalla veloista selviää!


    • Anonyymi

      Takuusäätiön takaus on alle 34 000€ summalle. Käyppä lukemassa Takuusäätiön sivuilta. Se voisi olla yksi ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe