YLE hoi - mihin on kadonnut saamenkielisten uutisten tekstit!

Miksi saamenkielisissä uutsissa ei ole enää tekstitystä? Kuitenkin ohjelmatiedot kertovat: " 23.25 Oddasat
Saamenkieliset tv-uutiset. Tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi. HD 15 min".
Tekstit puuttuneet jo useita päiviä. Taas tyypillistä YLEn piittaamattomuutta, kun ei tarvi välittää katsojien mielipiteistä ja tarpeista mitään. Miksi YLEn ponteva pääjohtaja ei ole saanut porukkaansa tekemään töitään? Joku hommassa nyt haisee.
1281211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 128

Vanhimmat

Joo ja olisi parempi, että todellakin olisi tekstitetty. Koska silloin ei tarvitsisi kuunnella sen yhden vanhan naistoimittajan ääntä. Juuri sen joka on jäänyt jo toimittajan työstään eläkkeelle. Kappas vaan sen ääni kuuluu päivittäin Oddasat uutisissa. Mitä on tehtävissä?

Äänestä
  • Minulla toimii tekstitys normaalisti myös saamenkielisissä uutisissa. Johtuuko siitä, että asun Lapissa vai mistä?

    Äänestä

Tekstitys suomeksi on saatava takaisin, ja äkkiä. Kuulin juuri että Inarissa olisi moottorikelkka vajonnut jopa 40 cm syvyyteen sohjojäähän.

Oddasatin uutisista kuulisimme tämän vakavan moottorikelkkaonnettomuudesta tarkemman uutisraportin, suoraan saamelasten asiantuntijoiden omalla kielellä puhuttuna.

Äänestä

Justiin niin ääni pois ja tekstitys tilalle ainakin silloin kun toimittaja Kaisa Aikio on lukemassa uutiset. Muut toimittajat kyllä voi lukea äänellään uutiset.

Äänestä

Kälättäjä pois ja äkkii.

Äänestä

  • Ellet ole huomannut, hänhän on koko uutisten sielu ja sydän. Jotain alkuperäistä sieltä kaukaa vuosikymmenien saattelemana.

    Äänestä

Voin kertoa, että saame uutisissa ei kerrota muuta kuin saame kulttuuri sitä ja tätä. Ja että antakaa rahaa! Antakaa rahaa saame kyltyyrille!

Äänestä

Miksi tollaista ohjelmaa ylipäänsä lähetetään. Pitävät meitä katsojia aivan hölmöinä ja siksi meille näytetään tota pas…..! Tossa hölmössä ohjelmassa rahat voisi käyttää aivan muuhun ohjelmaan. Ja vielä noita ikivanhoja toimittajia ja toi yksi jolla on ääni kun petolinnulla.

Äänestä
  • Mitä muuta Yleltä voisi odottaa, kertokaapa?

    Äänestä

Aina kun kuulee ton karmivan toimittajan äänen, niin pitää ottaa pari diapamia!

Äänestä
  • Just näin

    Äänestä

Noissa uutisissa on koko ajan joku vit… riita meneillä. Lopettakaa nyt saa…. toi ohjelma kokonaan ja toi toimittajan ääni on vielä kirsikka kakun päällä!

Äänestä
  • 🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🎂🎂

    Äänestä

24.10 . Oli taas tuo eläkkeelle jäänyt nais toimittaja äänessä, voi ristus.

Äänestä

Teksti puuttuu aina jos siinä puhutaan jotain kriittistä.
Sama tyyli novosti ylessä.

Sensuuri katsos.

Äänestä
  • Totta on tämä! Yleen EI voi luottaa!

    Äänestä

  • Novostissa venäläiselle viidennelle kolonnalle osoitetut salaviestit jätetään tekstittämättä suomeksi. SUPOn harhauttamiseksi.

    Äänestä

Miksi Yle sallii edelleen eläkkeelle jääneen Aikio-mummon kiusaavan katsojia.

Äänestä

Niinpä ja miksi? Otetaan hyvät katselijat yhteyttä joukolla Päällikkö Merja Ylä-Anttilaan, niin jospa saataisiin muutosta aikaan. Kaikki joukolla laittamaan palautetta johdolle, niin katsotaan auttaako se.

Äänestä
  • Merja on kokoomuslainen, sitä ei voisi vähemmän kiinnostaa.

    Äänestä

Taas 31.10. kuului ton vanhan äm…..!!!!! ääni Oddasatin uutisissa. Voi Perkele!!! RRRRKKKKKHHHHH! 🌚🌚🌚🥶🥶🥶

Äänestä

Kyllä juu ihan järkyttävää, että henkilöllä jolla on tuollainen ääni päästetään televisioon.

Äänestä
  • Radioon tuommoiset kuuluisi!

    Äänestä

Miksi tuo paha ääninen nais toimittaja on joka päivä äänessä ja toimittamassa Oddasatin uutisia. Tehkää nyt päälliköt jotakin asian korjaamiseksii!

Äänestä
  • Oottepa te hermoheikkoja. Ette hyväksy erilaisuutta.
    Miksi kuuntelette YLEä. Sehän valehtelee kuitenkin koko ajan kaikessa.

    Äänestä

Me jatkamme kirjoittelua, niin kauan kun tuo krääkyjä on äänessä televiisiossa. Luulis Kaisan jo luovuttavan.

Äänestä
  • Jos ette lopeta, tuomme Hermusenkin takaisin ruutuun!

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Jos ette lopeta, tuomme Hermusenkin takaisin ruutuun!

    Nyt tuli paha

    Äänestä

Joo tämä kirjoittelu on kevyempää, kuin tuon toimittajan puheäänen kuunteleminen.

Äänestä
  • Kummastakaan ei voi luopua, ne ovat osa identiteettiä?

    Äänestä

Tänään ei ollut tuo paha ääninen toimittaja ja hyvä niin.

Äänestä

Tänäänkään EI tarvinnut kuunnella tuota kamalaa puhe ääntä. Oli nuori miellyttävä ääninen ja miellyttävän näköinen toimittaja. Kyllä oli ihanaa kuunnella ja katsella!

Äänestä

Miten mahtaa tänään olla , joko se vanha paha ääninen nais toimittaja on poissa?
Toivottavasti EI näy enää Oddasatin uutisissa!

Äänestä

Voi kun on ollut nyt muutaman kerran peräkkäin nuoria toimittajia Oddasatin uutisissa. Kiitos nuorille ja heillä on todella hyvä puheääni ja oikein herttaisia ovat. Kiitos nuoret!!!!!!

Äänestä
  • Hyvältä kuulostaa ja näyttää!!!!!!!!
    Nuoret toimittajat Oddasatilla!!!!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Hyvältä kuulostaa ja näyttää!!!!!!!!
    Nuoret toimittajat Oddasatilla!!!!!!!

    Niinpä näyttää ja kuulostaa hyvältä!
    Nyt on oikea suunta!!!!
    👍🏻👍🏻👍🏻

    Äänestä

  • Siellä varmaan olisi kurssi rahtihameen täyttämiselle..

    Äänestä

Se vielä puuttuisi! Menisivät ensin töihin, ettei tarvii var…..!!!

Äänestä

15.11. Oddatin uutisissa oli toi vanha äm**** taas kälättämässä. Eikö siitä päästä eroon jo????

Äänestä

Ei pääse ja se tässä kamalinta onkin!!!!!!!!!

Äänestä

Yle hoi!!!!!

Äänestä

Yle hoi, voi, voi!!!!!!!!!

Äänestä

Eikö Ylellä ole ketään päällikköä, joka ottaisi tämän asian jo ihan tosissaan?

Äänestä

Yle, ootteko hereillä?

Äänestä

Minä olen pyytänyt kymmeniä kertoja, että saamenkieliset uutiset saataisiin myös viittomakielisinä heikkokuuloisille.

YLE kieltäytyy antamasta vastausta siihen, koska Oddasatin uutisiin saadaan myös viittiomekielisyys mukaan.

Äänestä
  • Miksi Saamenkielisiä uutisia ei lähetetä ihan ilman ääntä pelkkä tekstitys riittäisi. Ainakin silloin, kun tuo yksi paha ääninen uutisten lukija on remmissä!!!!

    Äänestä

  • Miksi YLE vastaisi orjille joiden aivopesu ja pettäminen on sen tärkein tehtävä?

    Sama kuin vaatisit englannin kuningasta vastaamaan itsellesi jotain. 🙄

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Miksi YLE vastaisi orjille joiden aivopesu ja pettäminen on sen tärkein tehtävä?

    Sama kuin vaatisit englannin kuningasta vastaamaan itsellesi jotain. 🙄

    Juuri näin.

    Äänestä

Ja vaikka Ylelle antaa palautetta epäkohdista, niin mitään ei tapahdu asioissa, miksi??

Äänestä

Koska Ylellä on pöljiä päällikköjä!
Päälliköt vaihtoon, koska eivät kuuntele meitä katsojia. Yle on pas***!

Äänestä

Nyt kaikki joukolla palautetta antamaan päälliköille, niin katsotaan, että tapahtuuko mitään asioissa etenkin näissä epäkohdissa!

Äänestä

Yle hei, herätkää ruususen unesta jo ja ottakaa nuo vaaleanpunaiset lasit silmiltänne pois!!!!!!!!!
Katsokaa totuutta silmiin, ellette ole vielä näkövammaisiakin.

Äänestä

Saamelaisia on koko Suomessa 6000...8000 kappaletta. Näistä enää noin 1500 ilmoittaa äidinkielekseen saamen, muuut ovat kirjoissa suomenkielisinä tai saamenkielisinä.

Kannattaa hiukan suhteuttaa tuota saamelaisten suunnalta tulevaa valittavaa määkinää tähän mittaluokkaan. Sentään ruotsinkielisiäkin on Suomessa sentään 288.000 henkeä, joka sekin on vain 4,4% väestöstä.

Ruotsinkielisillä on oma uutislähetyksensä ja jopa pikkuruisella 1500 hengen saamenkielisellä väestölläkin oma lähetys, joka näkyy koko valtakunnan alueella.

Joku saisi riittää sentään saamelaisillekin, ikuisille valittajille. Että sinne pitäisi vielä viittomakielisetkin uutiset alkaa lähettää,-

Äänestä
  • Tämä tarina taitaa olla tosi!

    Äänestä

...siis ovat kirjoissa suomenkielisinä tai ruotsinkielisinä.

Äänestä
  • Missä kirjoissa? Verokirjoissa vai sukukronikoissa?

    Äänestä

Ei pijä mittää viitontaa, vaan uutiset pitää lähettää tynkänä ja Suomenkielisil tekstityksil. Ei mittää muuta piä olla!

Äänestä
  • Joo iänet pois tykkenään ja tiiätte kyll et miks.

    Äänestä

Tekstejä ei tarvita. Kepulaiset tekosaamelaiset voivat hakea tekstitystukea omiin uutisiinsa, kunhan saavat sellaiset perustettua.

Äänestä

>> Missä kirjoissa? Verokirjoissa vai sukukronikoissa?

No oman kotikuntansa rekisterissä, joissa jokainen kunnan asukas on rekisteröity äidinkielensä perusteella. Prosentuaalisesti eniten saamelaisia on Utsjoen kunnassa, jossa heitä on 41,9% eli väkimääränä 662 henkeä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Utsjoki

Koko neljän kunnan alueella levittäytyvällä saamelaisten Kotiseutualueella asuu yhteensä 1459 henkilöä, jotka ilmoittavat äidinkielekseen saamenkielen.
https://urly.fi/2SZS

Tuo edellä esitetty arvio, että koko maassa on 1500 saamea kotikielenään puhuvaa on aika hyvin oikeassa oleva arvio. Saamenkielisiä on lopulta todella vähän.

Kun sitten katsoo minkä tasoiset saamenkieliset TV-uutislähetyspalvelut ja radiokanavapalvelut ym. YLE heille tarjoaa. Näihin palveluihin kuluva kuluva parinkymmenen miljoonan euron YLE:n rahankäyttö huomioon ottaen, ollaan aivan aivan tähtitieteellisen korkealla palvelutasolla.

Äänestä

Ei saatana!

Äänestä

Onko näin?

Äänestä

Jus niin laittakaa tynkä uutisiksi max 1,5 minuuttia kestäviksi ja ilman ääntä. No jos on pakko, niin laittakaa Suomi tekstitys.

Äänestä

Tässä on ideaa. Tämä pitäis toteuttaa.

Äänestä

Totta hemmetis, näin pitäis tehdä.

Äänestä

Samaa mieltä!

Äänestä

>>Jus niin laittakaa tynkä uutisiksi max 1,5 minuuttia kestäviksi ja ilman ääntä.

Aamu-TV:ssä aikavälillä 06:25...09:30 pyörii sääennuste 1-kanavalla ja 3-kanavalla aina puolen tunnin välein. Meteorologi tulee kartan eteen toistamaan saman ennusteen aamun mittaan 6 kertaa. Joka kerta, kummallakin kanavalla posmittaa 4...5 minuutin verran.

Nuo sääennusteet voisi näyttää kartalta 20...30 sekunnin pätkänä. Siitä näkee lämpötilat ja myrskytuulet aivan vaivatta.

Jos katsoo omasta puhelimestaankin säätilan, ei sitä 5 minuuttia tarvii katsella. Noin 10 sekunnin vilkaisu riittää, ja tietää varsin hyvin, millainen sää on tulossa.

Suosittelen samaa TV-kanavillekin, ajan säästämiseksi.

Äänestä

Hyvä idea, jota kannattaa lähettää Ylelle suoraan!

Äänestä

Nuo Oddasatin uutiset pitää lakkauttaa kokonaan!

Äänestä

> Koko neljän kunnan alueella levittäytyvällä saamelaisten Kotiseutualueella
> asuu yhteensä 1459 henkilöä, jotka ilmoittavat äidinkielekseen
> saamenkielen.
> https://urly.fi/2SZS

On kyllä yllättävän pieni määrä noita saamea kotikielenään puhuvia, alle 1500 henkeä enää. Silti on saamenkieliset YLE-uutiset, joita näytetään pakosti koko maan alueella.

Pitäisi täyttää ne normaalit, perustason YK-vaatimukset mitä saamelaisille alkuperäiskansana tarjotaan, että lakimääräiset velvoitteet tulee täytettyä.

Ei ole tarvetta eikä tarkoituksenmukaista 10...20-kertaisesti kustantaa kaikkea ylimmäräistä kulttuurijuttua ja TV-kanavia 1500 hengen saamelaisväestölle.

Äänestä

Vit*** että noi Saamelaiset ovat vit*** hulluja.

Äänestä

Toivottavasti tuo Saamelaisten laki muutos EI tule koskaan menemään läpi.

Äänestä

Onneksi hallitus vaihtuu, niin suurella todennäköisyydellä Saamelais laki uudistus tulisi hylätä ja haudata koko hanke,

Äänestä

Ja taas tänään oli toi vanha kamala ääninen akka Oddasatin uutisissa. Miksi ne eivät laita tota kiekujaa oheistöihin, mutta ääneen sitä ei saisi missään nimessä päästää. 🥵🥵😩😩Tuo akka, kun avaa suunsa, niin lapset alkaa itkemään ihan shokissa,😭😭😢😢😥😥🙎🙎🙎🧍‍♀️naiset alkaa huutaa ihan hulluna 🤦‍♀️🗣🗣🗣🗣🙉🙉🙉 ja miehet lähtee ulos juoksemaan ja repii kaksin käsin hiuksiaan 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️irti. Miksi annatte meidän kärsiä. Laittakaa nyt tuo vanhus muualle.

Äänestä

Kyllä on keljuu kuunnella, ei voi muuta sanoa.

Äänestä

Voi kun noi päälliköt lukisiva näit myäs!!!!!!!!

Äänestä

Taas toi vanha nainen oli uutisissa?
😥😲

Äänestä

Ja tänään taas eilisessä uusinnassa!
😱😱😱😱😱😱😱

Äänestä

30.11 klo 16:45

Äänestä

Oli toi vanha kälättäjä äänessä!

Äänestä

Voi PRke….!

Äänestä

Sillä on niin karmee ääni, että vit….. menee hermo heti. Perk…. että on hermo pinnassa.

Äänestä

Joo niinpä on!
🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

Äänestä

Ja taas kuului ton vanhan toimittajan ääni uutisissa!
👂👂👂🙉🙉🙉🙉

Äänestä

Saamelaiset tappelee koko ajan milloin mistäkin asiasta!
Nyt on meneillään taas tuo Saamelaislaki ja toivottavasti EIVÄT saisi sitä koskaan läpi. Koska siinähän syrjitään kansaa!
Ja nyt ne ampuvat toisiaan hirvinä? Kyllä kansa on jäljiltään. Nyt pitäisi miettiä, että poistaisivat kokonaan nuo Oddasatin uutisten näyttämiset. Koska siellä on pienessä joukossa asiat päin helvettiä. Lopettakaa kokonaan Oddasatin uutiset ei tota pelleilyä jaksa kukaan katsoja enää katsoa. Verenpaine nousee tappiin ja perk**** et hermo on piukassa!

Äänestä

Taas uutissa kerrottiin, että Suomen saamelaiset ovat koko Euroopan ainoa alkuperäiskansa. Meillä Suomessa on tosiaan tällainen noin 1500 henkeä kattava ihmeellisyys, kuin koko maanosan ainokainen, oikea alkuperäiskansa, saamelaiset.

Ruotsissa saamelaisia on noin 20.000 henkeä ja Norjassa melkein 50.000 henkeä. Silti kuulemma vain meillä Suomessa on se koko EU-alueen ja Euroopan ainoa alkuperäiskansa.

Voi ziisus tätä valehtelemisen määrää. Kyllä ne on samaa saamelaiskansaa Ruotsissa ja Norjassakin, ja ihan yhtä alkuperäiskansaa kuin Suomen alueella asuvatkin.

Äänestä

Katselin uutisia eilisen uusintana. Oli pehmeä äänisiä toimittajia ja haastateltavia, kyllä oli mukavan kuulosta. Mutta sitten alkoi taas kuulua tuon Kaisa Aikion ääni. On se karmivaa kuultavaa. Piti lähteä housut tyhjentämään, kun pelästytti taas kerran äänellään.

Äänestä

Taas toi karmee ääninen toimittaja oli uutisissa.

Äänestä

Taas oli tuo Kaisa Aikio äänessä! Kälättämässä!

Äänestä

Ja taas uutisissa klo 22:55 karmee ääninen toimittaja! 🤮

Äänestä

Taas toi Kaisa Aikio oli kälä, kälä, käääää?

Äänestä

Olen lopettanut jo Oddasatin uutisten katsomisen kauan jo, niin ei ota päähän enää. Harmi vaan, että ei pysty uutisia katsomaan. Ei vaan pysty.

Äänestä

Sama täällä en ole katsonut uutisia pitkiin aikoihin. Jo silloin kun näyttivät kuvaa ja ääntä. Nykyisin vain ääni tulee hänen kohdallaan, mutta en vaan kykene kuuntelemaan tuota ääntä!

Äänestä

Se on niin väärin, että ihmiset eivät pysty katsomaan uutisia, kun tuo yksi toimittaja on siellä äänessä. Niin se pitäisi mennä notta tuo toimittaja poistetaan televisio työstä ( tehkööt ihan mitä muuta työtä taka-alalla). Miksi YLE EI TEE MITÄÄN, vai odottavatko, että tulee luonnollinen poistuminen? Hu, hu.

Äänestä

Yle on, niin saa….. syvältä!

Äänestä

Taas oli äänessä tuo sametti ääninen kuvan kaunis lady! Tiedätte kyllä ketä!
😩😫

Äänestä

Ja taas se oli äänessä!?
😡😩😤😫😡😩😤😫

Äänestä

Tuli taas eilinen uusinta ja se ääni kuului taas ja illalla tulee uudet uutiset ja varmaan se sama ääni on taas siellä!

Äänestä

Kyllä siellähän se ääni oli!

Äänestä

Taas kuului ääni!

Äänestä

PANKAA SE NOITA-AKKA ELÄKKEELLE VAIKKA VÄKISIN!!

Äänestä

Ja taas sen ääni kuului uutisissa?
🙉🙉🙉🙉🙉👺👺👺

Äänestä

Ja taas tänään!!!???
👺👺👺👺👺👺👺👺👺👺

Äänestä

Taas toi Aikio oli äänessä ja jumalauta kun oli jättänyt tekstit pois uutisista.
Tykkää omasta äänestään varmaan liikaa, kun jättää tekstit pois! Pahalta näyttää ja aina vaan pahemmaksi menee nuo Aikion uutiset!

Äänestä

Useimmiten tekstitysongelma on ihan siinä nenän edessä, siinä koneessa jota katsellaan. Siellä on sellaisia juttuja kuin tekstitysasetukset tms. joista yleensä apu löytyy ainakin itselle!

Äänestä
  • Ei auttanut, kyllä oli tekstitys jäänyt pois. Eikä ole eka kerta.

    Äänestä

Ja taas eilen oli äänessä?

Äänestä

Eikö Yleltä löydy parempi äänisiä toimittajia?
Jäähän nyt jo pois, koska olet jäänyt eläkkeelle virallisesti. Anna nuoremmille paremmille toimittajille jo paikkasi.
Katsojat toivovat varmasti tätä.

Äänestä

Joka päivä toi nainen on äänessä ja miksi?
Ettekö Yle voi laittaa oheistöihin häntä, eikä missään nimessä saisi päästää televisioon ja ääneen. Hänhän on jo jäänyt virallisesti eläkkeelle, niin miksi ette laita nuorempia tai ainakin normaali äänisiä toimittajia tuon yhden tilalle? Varmaan hänet voisi siirtää muihin töihin siellä Ylellä, vai miten on?

Äänestä

Ja taas toi K. Aikio oli kiekumassa uutisissa!
Ppppppeeeeeerrrrrrrrr……………………………………………………………………………………………..!

Äänestä

Avatkaa uusi avaus tosta toimittajasta, ken osaa. Koska tämä voi sulkeutua milloin vaan.

Äänestä

Te katsotte yhä TV:tä uutisten takia? Uutiset tulevat nykyään nettiin paljon nopeammin kuin TV:hen.

Äänestä

Nyt oli todella miellyttävä ääninen mies toimittaja Oddasatin uutisissa. Voi herran jestas, kun oli mukava kuunnella. Kiitos siitä!

Äänestä

Taas toi vanha yli-ikäinen nainen oli äänessä oddasatissa?
🙉🙉🙉🙉🙉🙉👺👺👺👺👎👎👎

Äänestä

Miksi toi Kaisa Aikio?

Äänestä

Ja taas toi oli äänessä ja miksi?
🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉

Äänestä

Juurikin näin oli taas tuo kälättäjä oli äänessä??????????

Miksi sitä ei saa pois telkkarista jo???????

Äänestä

Ja taas se saat….. oli äänessä!

Äänestä

Ja taas toi vanha ääääää oli äänessä?
🙉🙉🙉🙉🙉🙉

Äänestä

Laittakaa nyt saatana jo toi pois sieltä kiekumasta! Haloo Ylen torvelot!

Äänestä

Toi karmiva ääninen vanha ä…..! on jatkuvasti kälättämässä noissa odasatin uutisis, varjele, että miten kauan meidän kuuntelijoiden/katselijoiden vielä pitää kärsiä tuosta Ppprrrrrrkkkkkk…..!

Äänestä

Ja taas? Mikä on, että sitä ei saada pois lähetyksestä?

Äänestä

———-27.2.
Taas tuo karmiva ääni ilmestyi uutisiin?
Onkin ollut pitkään poissa ja toivoin jo että on jäänyt kokonaan pois TELEVISIOSTA.
On se kumma kun sitä ei saada pois???

Äänestä

Oli taas tuo Kaisa ja Jouni AIKIOT äänessä. On se nyt saatanan kummaa että sieltä ei saada noita nuorempia toimittajia kehiin jo.
Kukaan ei jaksa katella tai paremminkin kuunnella tota 💩💩💩💩💩

Äänestä

Miksi tuo vanha ä…..,,on jatkuvasti kälättämässä oddasatin uutisissa?
Eikö sitä saa jo pois lähetyksestä?
Pitää taas laittaa palautetta Ylen päättömille päättäjille!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi saamenkielisissä uutsissa ei ole enää tekstitystä? Kuitenkin ohjelmatiedot kertovat: " 23.25 Oddasat
Saamenkieliset tv-uutiset. Tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi. HD 15 min".
Tekstit puuttuneet jo useita päiviä. Taas tyypillistä YLEn piittaamattomuutta, kun ei tarvi välittää katsojien mielipiteistä ja tarpeista mitään. Miksi YLEn ponteva pääjohtaja ei ole saanut porukkaansa tekemään töitään? Joku hommassa nyt haisee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu