Eli olen aikanaan ostanut talon johon jäi syytingiksi vanhuksille asumisoikeus. Kauppakirjassa mainitaan että minun vastuulla on kaikki maksut taloon liittyen (vero,sähkö,vesi ja jätemaksut). Vanhukset kuitenkin halusivat itse maksaa nämä ensimmäiset 1.5-vuotta. nyt heidän omainen on ajamassa asiaa käräjille ja tiedän kyllä että tässä on menetelty väärin. Pohdin vain että annanko mennä käräjille sillä he ei evät ole valmiita keskustelemaan suoraan minun kanssani kun ehdotan että maksan heille rahan joka kulunut ko. Kuluihin aikanaan. Mitenhän paljon summa kasvaa oikeudessa?
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kuulostaa nyt yksityiskohtien tasolla vähän siltä, että jotain oleellista jää puuttumaan. Miksi aluksi halusivat, mutta nyt 1,5 vuoden päästä vanhukset eivät enää haluakaan maksaa niitä? mutta koitetaan nyt aloituksen tiedoilla silti.
Ei asiassa ole mitään riitaa, jollet ole hyväksikäyttänyt ymmärtämättömiä vanhuksia. Jos täysjärkiset vanhukset ovat vapaaehtoisesti maksaneet kuluja kauppakirjan (sopimuksen) vastaisesti, kyseessä on molemminpuolisesta tahdosta tapahtuva sopimuksesta poikkeaminen. Ei se ole lainvastaista eikä synnytä korvausvelvollisuutta.
Mitä käräjöintiin tulee, vanhusten omaiset eivät ole asiassa asianosaisia elleivät ole vanhustensa edunvalvojia tai valtuuttamia. Omin päin he eivät voi asiaa oikeuteen ajaa. Jos nyt omaiset ovatkin asiassa toimivaltaisia, ja haluat jostain syystä myöntyä vaatimukseen, ilmoitat haasteeseen vastatessasi, että asia ei ole riitainen, vaan olet halukas maksamaan vaaditun. Tällöin vastapuolen kuluja ei pitäisi käräjillä voida kaataa sinun vahingoksesi, jos nyt tuomioistuin asiaa edes ottaa käsittelyyn. Omat kulusi voit joutua maksamaan, mutta niitä voi toki säädellä itse.
OK 21:4 §
"Jos voittanut asianosainen on aloittanut oikeudenkäynnin ilman, että vastapuoli on antanut siihen aihetta, taikka muutoin tahallisesti tai huolimattomuudesta aiheuttanut tarpeettoman oikeudenkäynnin, hän on velvollinen korvaamaan vastapuolensa oikeudenkäyntikulut, jollei asiassa ilmenneisiin seikkoihin nähden ole aihetta määrätä, että kumpikin asianosainen saa pitää oikeudenkäyntikulunsa vahinkonaan."- Anonyymi
Kannttaa edellisistä neuvoista huolimatta miettiä, mikä on näyttö asiassa. Jos joku osapuoli sopimuksessa on "halunnut" olla sitä noudattamatta, asia ei välttämättä etene oikeuskäsittelyssä odotetusti, jos mainitusta "haluamisesta" ei ole näyttöä. Kiistäessään halunneensa maksaa sitä, mitä ei ole sovittu, mainittu osapuoli on vahvoilla, jollei ole vastanäyttöä toisen käsityksen puolesta.
Asian oikeudenkäyntikulut huomioon ottaen sen, että hävinnyt maksaa myös voittaneen osapuolen kulut, voivat nousta paljon suuremmiksi kuin itse riidan kohteen arvo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannttaa edellisistä neuvoista huolimatta miettiä, mikä on näyttö asiassa. Jos joku osapuoli sopimuksessa on "halunnut" olla sitä noudattamatta, asia ei välttämättä etene oikeuskäsittelyssä odotetusti, jos mainitusta "haluamisesta" ei ole näyttöä. Kiistäessään halunneensa maksaa sitä, mitä ei ole sovittu, mainittu osapuoli on vahvoilla, jollei ole vastanäyttöä toisen käsityksen puolesta.
Asian oikeudenkäyntikulut huomioon ottaen sen, että hävinnyt maksaa myös voittaneen osapuolen kulut, voivat nousta paljon suuremmiksi kuin itse riidan kohteen arvo.Asia ei edelleenkään siitä huolimatta ole riitainen, vaikka näyttöä sopimuksesta poikkeamisen haluamiselle ei olisi. Aloittaja on halukas myöntymään asiassa ilman oikeudenkäyntiäkin.
Ei riidatonta asiaa kannata viedä oikeuteen, jollei ehdoin tahdoin halua maksaa ainakin omia ja mahdollisesti vastapuolenkin kuluja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asia ei edelleenkään siitä huolimatta ole riitainen, vaikka näyttöä sopimuksesta poikkeamisen haluamiselle ei olisi. Aloittaja on halukas myöntymään asiassa ilman oikeudenkäyntiäkin.
Ei riidatonta asiaa kannata viedä oikeuteen, jollei ehdoin tahdoin halua maksaa ainakin omia ja mahdollisesti vastapuolenkin kuluja.Kyllä riidattoman asian voi viedä oiekuteen ja usein niin tehdäänkin, jotta velkoja voi saada täytäntöönpanokelpoisen tuomion. Velallinen maksaa silloin kulut oikeudenkäynnistä säännönmukaisesti.
Jos velallinen haluaa välttää oikeudenkäynnin, hänen pitää kiireen vilkkaan maksaa velka velkojalle.
- Anonyymi
210 vuotta saat taistella erioikeusasteissa asiastasi, normaali käsittelyaika riita-asioissa, vai onko jo peräti 668 vuotta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591300
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571228Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1341150- 1011034
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71030- 54922
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6833Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista32828Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71689