Liberaalit ateistit ovat kaikkein pahimpia

Liberaalit ateistit eivät sano selvästi, että on väärin sanoa kristittyjä mielisairaiksi pelkästään siitä syystä, että he pitävät totena Raamatun kertomuksia, jotka eivät kuvaa todellisuutta vaan ovat fiktiivisiä taruja.

Liberaalien sanoilla on paljon vaikutusta kansaan ja kansanedustajiin, koska he kuulevat heitä, toisin kuin antiteistejä, jotka pitävät erotuksetta kaikkia Raamatun kertomuksia totena pitäviä mielisairaina, olivatpa nämä juutalaisia, kristittyjä tai muslimeja.

He pitävät mielisairaina myös muiden uskontojen kannattajia, jos uskontoon kuuluu jumaltarujen totena pitämistä, ja esimerkiksi puhuvia eläimiä, mikä on osoitus mielisairaudesta, jos joku uskoo sellaisia olleen olemassa tai Jumalan vaikuttaneen ihmeen, niin että eläimet puhuvat tai Jumala puhuu niiden kautta kuten monet kristityt tulkitsevat kyseisiä Raamatun kohtia.

Järkisyitä on palstan vakikirjoittaja, mutta hän ei pidä virheenä kutsua mielisairaiksi Raamatun kertomuksia totena pitäviä ihmisiä. Hänen mielestään sellaiset uskovaiset ovat vähän niinkuin hulluja, mutta eivät siis täysin terveitä, sillä he kuuluvat ns. harmaalle alueelle, jossa ei voida sanoa, onko ihminen mielisairas vai ei.

Lääkärien mukaan sellainen ihminen ei kuitenkaan ole mielisairas, joka pitää totena puhuvat eläimet ja muut Raamatun kertomukset. Ihminen ei kärsi deluusioista eli skitsofreniaan ja harhaluulohäiriöihin liittyvistä harhaluuloista tai muusta mielisairaudesta, vaikka pitäisi totena Raamatun kertomukset.

"Uskomusta ei pidetä harhaluulona, jos se on luonteeltaan henkilön kulttuurissa tai alakulttuurissa yleisesti ilmenevä uskonnollinen vakaumus tai maailmanselitys. "

https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00372

Kun joku sanoo Raamatun kertomuksia totena pitäviä ihmisiä systemaattisesti mielisairaiksi uskonnon ja sen mukaisen maailmankuvan vuoksi, niin hän syyllistyy vihapuheeseen ja kiihottaa muita uskovaisia vastaan, mikä on rikos ihmisoikeuksia ja Suomen lakeja sekä asetuksia vastaan. Tämä on yleistä tällä palstalla ja foorumilla.

Minä tuomitsen jyrkästi sen, että kristittyjä sanotaan mielisairaiksi pelkästään sen vuoksi, että he pitävät totena Raamatun kirjoituksia. Olen sikäli harvinainen ateisti, että uskallan näin tehdä, ja vastustan kristittyjä pilkkaavia ja heihin vihapuheita kohdistavia muita ateisteja.

9

144

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koita nyt uskoa, että deluusio on epärealistinen USKOMUS. Se ei siis ole välttämättä hallusinaatio eli AISTIHARHA, joita voi olla siis terveilläkin ihmisillä. Tällä perusteella Raamatun epätosiksi todettuihin kertomuksiin, johtopäätöksiin tai väitteisiin itsepintaisesti USKOVA on delusionaalinen vaikka terveyskirjasto väittäisi mitä. Tuo ns. kaatopykälä on juurikin sitä varten, että nämä delusionaaliset uskonnot ovat vallassa ja pyrkivät määrittelemään asioita. Objektiivisesti katsottuna uskontoihin liittyvät epärealistiset USKOMUKSET ovat DELUUSIOITA.

      • Sinun määritelmäsi on vain antiteistinen mielipide, ei sen enempää. Lääkärit ovat alansa asiantuntijoina sitä mieltä, että deluusio on mielisairauksiin kuten skitsofreniaan ja harhaluulohäiriöihin kuuluvaa harhaisuutta, mutta Raamatun kertomusten totena pitäminen ja niihin perustuva maailmankuva eivät ole deluusioita tai mielisairautta.

        Deluusioita ilmenee myös sekavuustiloissa ja dementiassa, mutta uskonnollista vakaumusta ja maailmanselitystä ei pidetä deluusioina, sillä usko ei ole mielisairautta, vaikka sinä niin sanot.

        Mitä jos pysyisit tiedemiesten ja alan asiantuntijoiden määritelmissä ja sulkisit uskon ja uskonnot pois mielisairauksiin kuuluvien deluusioiden joukosta? Vai tykkäätkö valehdella? :)


      • H.P.FT kirjoitti:

        Sinun määritelmäsi on vain antiteistinen mielipide, ei sen enempää. Lääkärit ovat alansa asiantuntijoina sitä mieltä, että deluusio on mielisairauksiin kuten skitsofreniaan ja harhaluulohäiriöihin kuuluvaa harhaisuutta, mutta Raamatun kertomusten totena pitäminen ja niihin perustuva maailmankuva eivät ole deluusioita tai mielisairautta.

        Deluusioita ilmenee myös sekavuustiloissa ja dementiassa, mutta uskonnollista vakaumusta ja maailmanselitystä ei pidetä deluusioina, sillä usko ei ole mielisairautta, vaikka sinä niin sanot.

        Mitä jos pysyisit tiedemiesten ja alan asiantuntijoiden määritelmissä ja sulkisit uskon ja uskonnot pois mielisairauksiin kuuluvien deluusioiden joukosta? Vai tykkäätkö valehdella? :)

        "Mitä jos pysyisit tiedemiesten ja alan asiantuntijoiden määritelmissä ja sulkisit uskon ja uskonnot pois mielisairauksiin kuuluvien deluusioiden joukosta? Vai tykkäätkö valehdella? :)"

        No, Sigmund Freud, lääkäri ja erittäin merkittävä vaikuttaja psykologian alalla oli sitä mieltä, että uskonnot ovat deluusiota (Freud, Sigmund: Moses and Monotheism).

        https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_delusion


      • Moses_Zuckerkandl kirjoitti:

        "Mitä jos pysyisit tiedemiesten ja alan asiantuntijoiden määritelmissä ja sulkisit uskon ja uskonnot pois mielisairauksiin kuuluvien deluusioiden joukosta? Vai tykkäätkö valehdella? :)"

        No, Sigmund Freud, lääkäri ja erittäin merkittävä vaikuttaja psykologian alalla oli sitä mieltä, että uskonnot ovat deluusiota (Freud, Sigmund: Moses and Monotheism).

        https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_delusion

        Freud ei ole jumala, joka olisi erehtymätön. Hänen antiteistinen asenteensa on vaikuttanut hänen mielipiteisiinsä, eikä niitä tule ottaa sellaisenaan "tieteellisenä totuutena".

        Psykiatriaa ja psykologiaa ei voida edes pitää eksakteina tieteenaloina, sillä mielipiteet hajoavat alan asiantuntijoiden keskuudessa hyvin paljon, eikä siten eroteta oikeaa ja väärää (konsensus puuttuu).


      • H.P.FT kirjoitti:

        Freud ei ole jumala, joka olisi erehtymätön. Hänen antiteistinen asenteensa on vaikuttanut hänen mielipiteisiinsä, eikä niitä tule ottaa sellaisenaan "tieteellisenä totuutena".

        Psykiatriaa ja psykologiaa ei voida edes pitää eksakteina tieteenaloina, sillä mielipiteet hajoavat alan asiantuntijoiden keskuudessa hyvin paljon, eikä siten eroteta oikeaa ja väärää (konsensus puuttuu).

        Useimmat ovat kuitenkin sitä mieltä, että uskonnollisten pyhien tekstien totena pitäminen ja niihin perustuva maailmankuva eivät ole mielisairautta ja siihen kuuluvaa deluusiota, sillä deluusiona pidetään vain omakohtaisia kokemuksia, ei satujen tai tarujen totena pitämistä. :)


    • Anonyymi

      liberaali ateisti ? pitää uskovaisia mielisairaina , liberaalit hyväksyvät kaiken , kuten jeesustelijatkin !

      Todellisuudessa uskovaiset ovat tyhmiä , koska uskovat jeesuksen eli jakomielitautisen mielisairaan tarinoihin !!!

    • Anonyymi

      Oletko kielillä puhuja sainsaksa uskovaisia vai terveempää tyyppiä?
      😁

      • Anonyymi

        Jumalan palvelus valtakunnansali hörhöjen?
        😁


    • Anonyymi

      Kaikki uskovaiset eivät varmasti ole mielisairaita kuten ei ateistitkaan.
      Jotkut uskovaiset pitävät kuitenkin täysin fiktiivisiä raamatun tarinoita todellisina. Jotain se kertoo heidän ajattelustaan ja toiminnastaan: kielletään tosiasiat, valehdellaan itselleen ja muille, pidetään muita ihmisiä tyhminä, helvettiin tuomittuina, vääräuskoisina...., jos uskovaisen valheita kritisoidaan tai ei uskota.

      Jos ei mielisairautta, jotain mielen heikkoutta, vääristynyttä maailmankuvaa, herkkäuskoisuutta, pelokkuutta omasta tulevaisuudesta, itsensä ylentämistä.....jotain, no, sairasta ajattelua ja toimintaa.
      Ehkä tuollainen uskovaisen tietoinen tai tahaton tosiasioiden kieltäminen ja oman uskomuksen vallassa eläminen on "ihmisen luonto", ei se silti ole tervettä. Uskovaisen kuplassa eläminen luo varmasti uskovaiselle itselleen turvaa.
      Olisi kuitenkin suotavaa, että eläisivät siinä kuplassaan ja pitäisivät uskonsa omanaan eivätkä julistaisi valhettaan muille totuutena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      145
      958
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      687
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      609
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      608
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      568
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      526
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      29
      508
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      508
    Aihe