Parkkisakko sähköauton latauspaikalta.

Anonyymi

Toivottavasti tulevaisuudessa latauspaikkojakin valvotaan. Ja vaikka kyseessä olisikin sähköauto, niin pitää myös latauksen olla onnistuneesti käynnissä (johto kiinni, lataus toimii). Muuten siirrettävä muualle.

"Kuluttajariitalautakunta on tehnyt päätöksen asiassa, jossa kuluttaja on pyytänyt hyvitystä valvontamaksulle, jonka sai pysäköityään bensiiniautolla sähköauton latauspaikalle. Päätöksen mukaan kuluttajalla ei ole oikeutta hyvitykseen.

Kuluttaja sai marraskuussa 2019 sattuneessa tapauksessa 60 euron valvontamaksun, kun hän oli pysäköinyt bensa-autolla sähköauton latauspaikalle.

Kuluttajan tekemän ilmoituksen mukaan pysäköintipaikan merkinnät ovat olleet siinä määrin epäselvät ja tulkinnanvaraiset, että pysäköinnin valvontamaksu on aiheeton.

Kuluttaja pysäköi autonsa pysäköintialueen paikalle, jossa on sähköauton latausmahdollisuus. Pysäköintipaikalla tai alueella ei ollut merkkiä, joka olisi kieltänyt pysäköinnin kyseisellä paikalla bensiinikäyttöiseltä ajoneuvolta. Paikkaa ei ollut lisäkilvellä tai muutenkaan osoitettu selkeästi yksinomaan sähköautoille. Sen sijaan pelkkä vihreä merkki on kuluttajan mukaan tulkittavissa mahdollisuudeksi, ei kielloksi.

”Valvontayhtiön ajattelema kielto tai rajaus ei ole millään tavalla selkeästi merkitty. Pysäköintiruutuun on tämän jälkeen lisätty lisäkilpi, jossa ilmoitetaan pysäköinnin olevan sallittua vain ladattaessa”, pyynnössä todetaan.

Ero invalidipaikan merkintään on se, että invalidipaikan merkintä on vahvistettu tieliikenneasetuksessa, jolloin sen tuntemusta ja noudattamista edellytetään myös kuluttajalta. Vastaavaa merkintää sähköauton latauspisteelle ei ole asetuksella säännelty, ilmoituksessa todetaan.

Pysäköintipaikan omistava elinkeinonharjoittaja kiistää kuluttajan vaatimuksen. Hänen mukaansa latauspiste rinnastuu invalidipysäköintiruutuun, johon ei tarvitse lisätä tekstiä, joka rajoittaa pysäköintiä vain invaliditunnuksella.

Kuluttajariitalautakunta toteaa päätöksessään, että jos paikkaa käytetään muuhun kuin sähköauton lataukseen, se sulkee pois mahdollisuuden ladata sähköautoa paikalla tänä aikana. Päätöksessään lautakunta katsoo, että riidanalaiseen pysäköintiin käytetyn ruudun merkintä on sillä tavoin yksiselitteinen, että kuluttajan olisi pitänyt ymmärtää, että paikka on tarkoitettu vain sähköautojen lataamiseen. Näin ollen lautakunta pitää valvontamaksua aiheellisena."

https://tekniikanmaailma.fi/bensa-autoilija-pysakoi-sahkoauton-latauspaikalle-ja-sai-60-euron-valvontamaksun-selitys-ei-mennyt-lapi-kuluttajariitalautakunnassa/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2Axxu4hOgpnTA9NlkXb--ZRwMk43gR3cvoIWPaqud2lRk1RqPPUi6V6hI#Echobox=1637131338

4

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta tuossa ei juuri ole järkeä valvoa onko sähköauto latauksessa vai ei.

      Jos sitä valvotaan, niin äkkiäkös sitä säätää latausvauhdin hitaalle ja sitä kautta sitten se auto roikkuu siinä vielä kauemmin pahimmillaan.

    • Anonyymi

      Millä perusteella sähköautojen latauspaikkojen vahtiminen olisi tärkeämpää kuin esim. invapaikkojen tai jalkakäytävälle/pyörätielle/kadulle muuten väärin pysäköimisen valvominen? Eihän niitä nytkään kukaan oikeasti vahdi. Paitsi nämä yksityisten alueiden sopimuslaputtajat "valvontamaksuineen".

    • Anonyymi

      Kun joskus ostat sähköauton ja et pääse sitä lataamaan jonkun itsekkään parkkeerauksen takia niin yllättäen alatkin ymmärtämään miksi latausruudun väärinkäyttäjät harmittaa.

      Jos et ymmärrä, niin kerro ihmeessä missä tankkaat yleensä autosi, niin tullaan sitten sähköautoilla piirittämään polttoainepumput ettet pääse tankkaamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe