Postin nimi muutettiin Itellaksi ja sitten takaisin Postiksi.

Nämä muutokset maksoivat takuulla kymmeniä miljoonia euroja.

Tämä oli suuripalkkaisten johtajien toteuttama operaatio ja joku jekku tässä oli taatusti takana mutta en keksi mikä se olisi.

Onko palstan arvoisissa salaliittoteoreetikoissa joku joka tunnistaisi jekun ?

9

220

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Jekku" taisi olla siinä, että Posti halusi tehdä muutakin kun vaan jakaa postia. Lähinnä siis panostaa informaatiopuolelle. Jos firman nimi on "posti", on vähän vaikeaa monipuolistaa toimintaa.

      Ei mennyt kyllä ihan putkeen tuo operaatio ja nimi vaihdettiin takaisin.

    • Anonyymi

      Asialla oli konsultti joka laskutti sopivasti ja naureskelee nyt matkalla pankkiin.

      Tää on ihan saman tapainen puhallus mitä sä teit omassa narikassasi kun veit väkeä Viroon huoriin ja tilitit sen kirjanpitoon koulutusmatkana tms.

      • Tietysti sen "Itella" nimen keksiminen on ollut konsultille niin ankara ponnistus että on vaatinut korvaukseksi miljoonia vähintään.

        Enkä ihmettelisi, vaikka löytyisi jotain sukulaisuus- tai tuttavasuhdetta Postin silloisen johdon ja kys. konsultin väliltä.


    • Anonyymi

      Samaa hupsutusta kuin joidenkin baarien ja nakkikioskien oveen lätkäisty Open.
      Kieltaejottomana suteettisavolaesena kierrän kaekki moeset vierraankielen löttyyttäjät. Suomi, ruotsi ja saamenkielet sekä riimukirjoitus käyvät kyllä, joten sen verran pakitan.
      PS. Suomi-Savon murre -tulkkipalveluja tarjotaan luottamuksella, kohtuutaksoilla ja eri lähettäjänimellä.

    • Anonyymi

      Olihan tuo operaatio aivan pähkähullu.
      Jos tarkoitus oli nimen muutoksella monipuolistaa ja kansainvälistää toimintaa niin selitys on täysin järjetön.

      Ulkomaalaisille yrityksille on aivan samantekevää mikä nimi vastapuolella on; eiväthän ne mitenkään yrityksiä sinällään leimaa.
      Katsokaa maailman suuryrityksien nimiä.

      Potkut noille pomoille jotka tuon massiivisen tappion Postille aiheuttivat mutta taisivat kerätä tästäkin vain bonuksia.

    • No oiskohan jekku siinä että on maksettu konsulteille ties kelle isoja rahoja ja sitten on Pena saunaillassa loppumetreillä keksinyt että nimeksi Itella.

      Muistaakseni joskus muinoin Merita-pankki laittoi uuteen logoon ties miten paljon rahaa.

      • Anonyymi

        "Ennen oli TVH ja Posti, ja kaikki toimi. Nyt (1.1.2001 alk.) samoja töitä hoitaa Dementia ja Risella eikä mikkää toimi. " (Turun Sanomat/tekstarit)
        Tuon seurauksena nimi palautettiin Postiksi, kuten muissakin Pohjoismaissa ja mm. Britanniassa.


    • Anonyymi

      Postin tuo, postin tuo, postin tuo Pate jokaisen luo. Pate sekä kissa, heti huomenissa tyhjentävät postilaatikon. Kun on aamuvuoro, laulaa lintukuoro, silloin Pate onnillenen on. :)

    • Anonyymi

      Insultti kun tulee paikalle ja sanoo että "perkele tää nimi vaihton nyt, tässä on miljoonan lasku" niin sekä toimari että firman hallitus on kusi sukassa hiljaa ja maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      137
      3264
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      71
      2880
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      36
      2259
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      111
      2180
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      132
      2033
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      1991
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1396
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1205
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      120
      959
    Aihe