Biltema lumilinko herrain malli Biltema HST 8613

Anonyymi

Joko on aika ostaa laatutuote raskaaseen käyttöön mainoksen mukaan. Onko muita kokemuksia kuin se yksi joka päättyi huonosti turun suunnilta. Mitenkähän on vaihteiston kesto kun näyttää kuvissa niin pieniltä j aheikommassa esim yamaha on paljon jykevämpi jo kierukka vaihteisto ensiö kierukassa. Tiiä miten itse hst muunnin kestää? Voi tätä luomisen tuskaa.

24

8301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luominen voi olla tuskallista, aktivointi menee ihan tuskattomasti !

      • Anonyymi

        Aktivoinnit ahdistaa taas!


    • Anonyymi

      Tässä sähkömoottoroitu aktivointilapio: Lumilapio CSS 33

      • Anonyymi

        Onko tässä hydrostaattinen metaliratas vaihteisto?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tässä hydrostaattinen metaliratas vaihteisto?

        Aktiivinen suoraveto


    • Anonyymi

      Hämmästyttäviä kommentteja,varmaan ovat vihreiden puolueen kannatus jäseniä. bilteman linkoihin ei pidä sekaantua.

    • Anonyymi

      Aloittajan mielestä ilmeisesti herrojen pitäisi tähän sekaantua mutta miksi kun oikeitakin linkoja on olemassa !

    • Anonyymi

      Mielestäni biltema on melko herraskainen linko.

    • Anonyymi

      Joo itse ostin tuon ST11002 mallin ja päädyin siihen koska 11hp moottorin ansiosta voimaa löytyy ja positiivista on polttoaineen kulutus. Tosi pieni ruokainen peli ja kahvan lämmittimet ovat tosi kiva lisä pakkasella ajellessa ei jäädy kädet. Sitten niitä miinuksia...ohhhoijjaa...
      Ensimmäisen kerran ajoin lumet omalta tontilta noin 1000m2 alue sisältää pihan ja autotiet pihalla, niin tuosta hajosi ulosheittäjän ropelli , se vaihdettiin biltemassa takuu työnä tosin ei mennyt takuuseen osan osalta vaan jouduin maksamaan sen itse. Vetosivat että kun hiekka syönyt maalit pois ei mene takuuseen. Korjaus aika biltemassa 3vko. En suosi kyllä bilteman korjaus osaamista kun sain lumilingon takaisin ja aloin ajamaan lunta ne vetohihnat hyppäsi pois paikaltaan ja tutkin itse miksi niin se mekanismi joka ohjaa hihnoja oli vääntynyt jotenka ohjasi hihnat pois paikaltaan.
      Muutenkin bilteman lumilingon kaikki akselit etupäässä ovat jtn halppis seos metallia vääntyvät todella helposti esimerkiksi loskalumesta menee ulos heittäjän ropelli solmuun. Kuten nyt jo toistamiseen kyseinen osa on kiero.
      Ja nyt tarkastelin tuota ns lumen halkoja teriä niin ovat vääntyneet näköjään osittain aika pahastikkin samoin käyttö akseli joka pyörittää näitä kaikkia osia saman aikaisesti.
      Bensan sulku venttiilin nuppi putosi noin 2h käytön jälkeen.
      Vetopyörästö on vanhan mallinen kitkapyörä veto ja on ihan perseestä jos tonttisi tai pihasi on karvankaan mutkalla. On meinaan todella raskas ajettava verrattuna hydrostaattiseen vetoon verrattuna.
      Kytkentä kahvat (veto ja heittäjän kytkentä) ovat niin ohuesta pellistä tehty että kun säädät kahvojen vaijerit juuri oikein että kytkentä ei luistata tuota veto koneistoa taipuvat solmuun noin 15h käytön aikana .




      En suosittele ostamaan kyllä tätä vehjettä . Akselit etupäässä ovat jotain kiinan seos metallia eivätkä siten ole esim hondan taikka esim aries merkkisten linkojen laatua vastaavia osia jotenka solmuun menee melkein jo itsekseen.
      Ja nämä bilteman murto sokat ,, oivoi niitä kannattaa ostaa 300kpl jotta pärjää talven yli. Ovat hyviä juu mutta kun koneen akselit ovat niin heikot niin murtosokatkin tehty vielä halvemmasta paskasta. Menevät poikki kyllä välillä ihan kun kytkee kahvasta heittäjän päälle.
      Jos haluat laatua osta honda tai ariess merkkinen lumilinko maksaa enemmän mutta eipähän tarvitse olla koko ajan korjaamassa ja hommat hoituu . Itse ajattelin sijoittaa tuon kiinan paskan suoraan kaatopaikalle sen verran v***ttaa.
      1000€ sijoitus savuna ilmaan. Bilteman takuu asiat on ihan perseestä , jos et käytä linkoa siinä on 100% takuu jos ajat lumet ja kivet syövät maalia pois siinä ei ole takuuta. Tästä nyt tämän talven kokemus ja parin työkaverin kokemus.

      Rahan , ajan ja hermojen hukkaa koko biltema. En asioi kyseisessä putiikissa ikinä.

      • Anonyymi

        Lumilinko on tehty lumen eikä hiekan linkoamiseen. Propellikin kyllä vääntyy jos kiviä tai jääkokkareita linkoaa.


    • Anonyymi

      Arvaten kaikki Kiinan lingot tulevat samoista tehtaista kuten moottorisahat yms...

    • Anonyymi

      3 vuotta ollut Bilteman suurin telalinko...ei ongelmia tähän mennessä, herkästi lähtee käyntiin myös vetokännistimellä sekä startilla. Raskaskin sohjo lentää hyin, sisäpinnat käsittelin ptfe-pinnoitteella.
      Voihan tuo laueta vaikka huomenna, mutta hintansa on jo hankkinut. Ostakoon jokainen mitä haluaa.

      • Anonyymi

        Itselläni täysin erilainen kokemus, nuoskalumi jää putkeen ja vaijerit jatkuvasti jäässä. Mahdollisesti hyvä, jos säilyttää lämpöisessä.


    • Anonyymi

      Ei kiviä tarvitse lingota, raamatussa Davidilla oli kivilinko ja jumala loi lumen :)

      • Anonyymi

        Jumala loi myös brigitte bardon!


    • Anonyymi

      Laitteessa on Loncinin kone mikä on yksi varmemmista mitä maailmalla tehdään,tämä ei hondan konetta häpeä kuin hinnalla.Tämä on kokemustietoa 20 vuoden ajalta k holmström

      • Anonyymi

        Kyllä ne kestää ellei käytä. Tai käyttää vähän.


    • Anonyymi

      No ei kuulu Tornion suunnaltakaan hyvää . Ostin syksyllä 22 Bilteman 8613 lingon.
      No siitä puuttui moottorin turva-avain ja varsinainen virta-avain. Siinä meni pari
      kuukautta. Sitten hajosi starttimoottori. Kempeleelle vein ja korjasivat takuuseen.
      Nyt syksyllä reistaili sähköinen heittosuunta. Taas toimi mukavasti. Nyt huuhtikuun alussa vaihdelaatikon suunnanvaihtajan ventiili jumittui. No eteenpäin kulkee...
      Kesällä romukoppaan

    • Anonyymi

      näissä vehkeissä on vaihdelaatikko muovia,myös hampirattaat on muovia.
      youtube: plastik gearbox snowblower.

    • Anonyymi

      Biltema tekee lumilingot sisäkäyttöön, vaijerit jatkuvasti jäässä ja nuoskalumi torvessa.

      • Anonyymi

        Kenellä ei muka ole lämmintä tallia pihatiellä jossa säilyttää koneet kuivana. Merkkikoneetkin jumittaa jo ne jätetään pihalle .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenellä ei muka ole lämmintä tallia pihatiellä jossa säilyttää koneet kuivana. Merkkikoneetkin jumittaa jo ne jätetään pihalle .

        Mulla on pihalla eikä ole juminut. Tosin käyttökokemusta monelta vuodelta.


    • Anonyymi

      Biltema ei tee lumilinkoja kuten ei muitakaan myymäänsä rojua

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe