Mitä veikkaatte valmistuuko ajoissa? Remontin alkamisen ois pystynyt aloittamaan4kk aikaisemmin. Eikö se aloitettu myöhässä, eka aidattiin ja sit seisoi melkee 2kk tyhjänä. Onko tämä tilaajan ammattitaidon näyte. Tilapalveluilla on nyt näytön paikka onko projetien vetäjäksi ammattitaitoa vai ei. Veikkaan, että ei ja valmistuminen myöhästyy 4kk eli koulu aukeaa vasta elokuussa 2022. Ihan alunperin alkuperäisten suunnitelmien mukaan se piti olla valmis tammikuusta 2022 eli toiminnassa jo nyt.
Pispalan koulun remontti
Anonyymi
131078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ydinvoimalassakin palkka juoksi 🤣
Normaalin kaavan mukaan menee ja budjetti ylittyy 10 miljoonalla.
Pispalan koulun peruskorjaus kilpailutettiin liian nopealla aikataululla. Oli ekaksi kilpailutus joka meni budjetin yli. Tehtiin uusi kilpailutus vuoden päästä ja se meni taas reilusti yli uuden budjetin. Sillä silti mentiin ja päätyyn saakka valmistuu aikataulun mukaisesti eli toukokuussa oppilaat sisään. Julkisivuista voi olla osa vielä viimeistelemättä ja kadun puoleiset jalkkikset, sokkeli- ja salaojat tehdään kesällä loppuun.
Kuulin juuri tuossa työmaan ohi kulkiessani että siellä alkaa huhtikuun aikana vielä leikkikentän alueen paalutukset. Näinköhän on?
Suhmurit taas sekoilevat koko homman siihen pisteeseen että koko rakennus on homeessa.
Ensin vanhan Pyynikin ammattikoulun remontti oli varmaan pisin aika mitä remontoitiin, nyt Pispalan koulu, no kun taas ei tarvi huolehtia budjetin ylittämisestä eikä laadusta ,
ja aina joku muu maksaa eli me veronmaksajat, ei millään ole mitään väliä, kukaan ei joudu vastuuseen koskaan mistään vaikka munii kaiken, näinhän se on aina mennyt.
Tunnetusti kouluremontteja tehdään monta peräkkäin ja loppujen lopuksi koko koulu joudutaan purkamaan ja rakentamaan uusi. Kalliiksi tulee ja veronmaksajat maksavat.
Urakoitsija vie Tampereen tilapalveluja kuin pässiä narussa. Ei ole urakoitsijan vaikea laskea koko koulun perusteellista remonttia kaikki huomioiden, kaikki uusiksi. Kuten suunnitelmapapereissa ja urakkalaskentapapereissakin olikin.
Kohta varmaan perustellaan urakan viivästystä "yllätyksillä" urakan edetessä. Miten voi tulla yllätyksiä jos alunperinkin kaikki uusiksi :) ja kohteesta selkeät rakennepiirustukset ja suunnitelmat.
Odotellaan aamulehden artikkelia ja katsotaan kuinka ja kuka kunnalta nolaa itsensä ja nauretaan yhdessä selityksille. Viivästysselityksiä ei myöskään ole yleisen hintatason nousu eikä rakennusurakan materiaalipulakaan, koska kaikki tavarat oli ilmastointikoneita myöten ajallaan koulun tontilla.
Niinpä niin, ja kukahan maksaa aina loppupeleissä, käsitätkö?
Eikö tämä urakka ollut kokonaisurakka. Ei silloin voi kustannukset nousta kun teetetään urakkasopimuksen mukaan. Näin isojen julkisten hankintojen urakat pitäisi olla avoimia kansalaisten nähtävillä olevia. Miksi ei ole?
Kaupungin inhouse yrityksiä perustetaan tämän takia jolloin julkisuuslaki päästään kiertämään eikä tarvitse avata mitään asiaa julkisena. Suhmurointi jatkukoon...Tampereen Tilapalvelut on yksi tällainen yritys joka ei ole julkisuuslain piirissä.
Olkiluoto kolmen tasoista fiaskoa tuskin kukaan koskaan enää ikinä missä milloinkaan pystyy ylittämään. Mutta yrittäähän aina voi.
Nyt oli aamulehdessä juttu ja selityksenä oli todellakin "yllätykset". Muistaakseni Ramboll tehnyt haitta-ainetutkimukset ja ne olivat liitteenä urakkatarjouspyynnössä.
Kuinka ne nyt yhtäkkiä tulee yllätyksenä tilaajalle eli Tampereen Tilapalveluille. Myös rakennetutkimukset olivat tehty ennen tarjouspyyntöjen lähetystä. Joku tässä mättää koska lisäbudjetoitu hankkeeseen yli 2000000euroa ja yli puolivuotta myöhässä.