Venäjällä, vaalien lähestyessä, on valtaapitävä alkanut kalistella sapeleitaan. Samaan aikaan EU:ssa, jäsenvaltioilta on pyydetty kannanottoja energiataksonomiaesitykseen, jossa ydinvoima luokitellaan kestäväksi.
Ruotsissa joku lennättää droonejaan ydinvoimaloiden yllä. Tarkoitus lienee aikaansaada assosiaatio kiristyneeseen sotilaalliseen tilanteeseen, ja täten vaikuttaa kannanottoon taksonomiasta. Hyvinkin voivat lennättäjät edustaa "Greenpeacea" tmv. ryhmää, jolle kaikki keinot ovat sallittuja oman agendan edistämiseksi.
Droonit Forsmarkin yllä
8
944
Vastaukset
- Anonyymi
Ydinvoimala on todennäköisempi maihinnousupaikka kuin joku merellä oleva saari. Ydinvoimalan viereen ne tuo ohjusjärjestelmän kun pyrkivät sotatilanteessa saamaan meriväylät ja ilmatilan hallintaan. Oman ydinvoimala tontille ei puolustaja herkästi pommita. Ja ydvoimaloiden kupeessa myös muuntoasemaa hallinnassa samalla. Niitä ne tiedusteli forsmarkissa
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12275812
Tuossa uutinen 19.1.2022 Venäjän drooneista Ruotsin ydinvoimaloiden yläpuolella. Varsinainen rauhanystävä tuo Venäjä. Rajanaapurina Suomen ja myös Ruotsin tulisi liittyä NATOon mitä pikimmin.
Viime viikolla poliisi otti kiinni Ruotsissa "tavallisen turistin" joka lennätteli droonia Ruotsissa kuninkaanlinnan yläpuolella. Ihan sattumalta lennätteli ja ihan sattumalta taisi olla Venäjän kansalainen.- Anonyymi
Siitä kuka niitä drooneja voimaloiden päällä lennätteli, ei ole selvyyttä, ainoastaan Tukholman lennättäjä on paljastunut Venäläiseksi.
Mitä lie ajattelemattomuutta tuo puuha, joku kuninkaanlinnahan on turistien katsotuimpia kohteita eikä ole ihme ollenkaan että joku haluaa paikkaa tarkastella myös tällä tavalla, eivät kaikki tiedä mikä on sallittua ja mikä ei.
Nyt on kuitenkin niinkin, että jos vaikka minä milloin tahansa voin netistä katsoa kohtuullisen tarkkoja satelliittikuvia noista samaisista kohteista, oletan että vaikka venäjän sotilasviranomaisilla on vielä kertaluokkaa tarkempaa materiaalia eikä heillä ole mitään tarvetta droonien lennättelyyn ja itsensä nolaamiseen paljastumisen sattuessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä kuka niitä drooneja voimaloiden päällä lennätteli, ei ole selvyyttä, ainoastaan Tukholman lennättäjä on paljastunut Venäläiseksi.
Mitä lie ajattelemattomuutta tuo puuha, joku kuninkaanlinnahan on turistien katsotuimpia kohteita eikä ole ihme ollenkaan että joku haluaa paikkaa tarkastella myös tällä tavalla, eivät kaikki tiedä mikä on sallittua ja mikä ei.
Nyt on kuitenkin niinkin, että jos vaikka minä milloin tahansa voin netistä katsoa kohtuullisen tarkkoja satelliittikuvia noista samaisista kohteista, oletan että vaikka venäjän sotilasviranomaisilla on vielä kertaluokkaa tarkempaa materiaalia eikä heillä ole mitään tarvetta droonien lennättelyyn ja itsensä nolaamiseen paljastumisen sattuessa.Ei tuo ole tiedustelutoimintaa vaan tarkoituksena on näyttää että drooneissa VOISI olla esimerkiksi räjähteitä jos Putin niin käskisi. Tyypillistä Venäjän pikku puuhastelua.
NATO - jäsenyys olisi vihdoin syytä saada niin Suomelle kuin Ruotsillekin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuo ole tiedustelutoimintaa vaan tarkoituksena on näyttää että drooneissa VOISI olla esimerkiksi räjähteitä jos Putin niin käskisi. Tyypillistä Venäjän pikku puuhastelua.
NATO - jäsenyys olisi vihdoin syytä saada niin Suomelle kuin Ruotsillekin.Meinaatko että sitäkin asiaa ei niin kuin muutenkin tiedettäisi että Droonit eivät voisi kuljettaa räjähteitä?
Natoko estäisi droonien lennättelyn? Oletko ihan järjissäsi Nato- sotakiimaihailussasi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaatko että sitäkin asiaa ei niin kuin muutenkin tiedettäisi että Droonit eivät voisi kuljettaa räjähteitä?
Natoko estäisi droonien lennättelyn? Oletko ihan järjissäsi Nato- sotakiimaihailussasi?Eikö noilla kauko- ohjattavilla lennokeilla ja drooneilla ole ansioitunut räjähteitä kuljettamaan eräs Nato- valtio?
- Anonyymi
Harjoittelivatko veläiset droneiskua
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!992218- 841955
- 511543
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1091095
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074