Venäjällä, vaalien lähestyessä, on valtaapitävä alkanut kalistella sapeleitaan. Samaan aikaan EU:ssa, jäsenvaltioilta on pyydetty kannanottoja energiataksonomiaesitykseen, jossa ydinvoima luokitellaan kestäväksi.
Ruotsissa joku lennättää droonejaan ydinvoimaloiden yllä. Tarkoitus lienee aikaansaada assosiaatio kiristyneeseen sotilaalliseen tilanteeseen, ja täten vaikuttaa kannanottoon taksonomiasta. Hyvinkin voivat lennättäjät edustaa "Greenpeacea" tmv. ryhmää, jolle kaikki keinot ovat sallittuja oman agendan edistämiseksi.
Droonit Forsmarkin yllä
8
1009
Vastaukset
- Anonyymi
Ydinvoimala on todennäköisempi maihinnousupaikka kuin joku merellä oleva saari. Ydinvoimalan viereen ne tuo ohjusjärjestelmän kun pyrkivät sotatilanteessa saamaan meriväylät ja ilmatilan hallintaan. Oman ydinvoimala tontille ei puolustaja herkästi pommita. Ja ydvoimaloiden kupeessa myös muuntoasemaa hallinnassa samalla. Niitä ne tiedusteli forsmarkissa
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12275812
Tuossa uutinen 19.1.2022 Venäjän drooneista Ruotsin ydinvoimaloiden yläpuolella. Varsinainen rauhanystävä tuo Venäjä. Rajanaapurina Suomen ja myös Ruotsin tulisi liittyä NATOon mitä pikimmin.
Viime viikolla poliisi otti kiinni Ruotsissa "tavallisen turistin" joka lennätteli droonia Ruotsissa kuninkaanlinnan yläpuolella. Ihan sattumalta lennätteli ja ihan sattumalta taisi olla Venäjän kansalainen.- Anonyymi
Siitä kuka niitä drooneja voimaloiden päällä lennätteli, ei ole selvyyttä, ainoastaan Tukholman lennättäjä on paljastunut Venäläiseksi.
Mitä lie ajattelemattomuutta tuo puuha, joku kuninkaanlinnahan on turistien katsotuimpia kohteita eikä ole ihme ollenkaan että joku haluaa paikkaa tarkastella myös tällä tavalla, eivät kaikki tiedä mikä on sallittua ja mikä ei.
Nyt on kuitenkin niinkin, että jos vaikka minä milloin tahansa voin netistä katsoa kohtuullisen tarkkoja satelliittikuvia noista samaisista kohteista, oletan että vaikka venäjän sotilasviranomaisilla on vielä kertaluokkaa tarkempaa materiaalia eikä heillä ole mitään tarvetta droonien lennättelyyn ja itsensä nolaamiseen paljastumisen sattuessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä kuka niitä drooneja voimaloiden päällä lennätteli, ei ole selvyyttä, ainoastaan Tukholman lennättäjä on paljastunut Venäläiseksi.
Mitä lie ajattelemattomuutta tuo puuha, joku kuninkaanlinnahan on turistien katsotuimpia kohteita eikä ole ihme ollenkaan että joku haluaa paikkaa tarkastella myös tällä tavalla, eivät kaikki tiedä mikä on sallittua ja mikä ei.
Nyt on kuitenkin niinkin, että jos vaikka minä milloin tahansa voin netistä katsoa kohtuullisen tarkkoja satelliittikuvia noista samaisista kohteista, oletan että vaikka venäjän sotilasviranomaisilla on vielä kertaluokkaa tarkempaa materiaalia eikä heillä ole mitään tarvetta droonien lennättelyyn ja itsensä nolaamiseen paljastumisen sattuessa.Ei tuo ole tiedustelutoimintaa vaan tarkoituksena on näyttää että drooneissa VOISI olla esimerkiksi räjähteitä jos Putin niin käskisi. Tyypillistä Venäjän pikku puuhastelua.
NATO - jäsenyys olisi vihdoin syytä saada niin Suomelle kuin Ruotsillekin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuo ole tiedustelutoimintaa vaan tarkoituksena on näyttää että drooneissa VOISI olla esimerkiksi räjähteitä jos Putin niin käskisi. Tyypillistä Venäjän pikku puuhastelua.
NATO - jäsenyys olisi vihdoin syytä saada niin Suomelle kuin Ruotsillekin.Meinaatko että sitäkin asiaa ei niin kuin muutenkin tiedettäisi että Droonit eivät voisi kuljettaa räjähteitä?
Natoko estäisi droonien lennättelyn? Oletko ihan järjissäsi Nato- sotakiimaihailussasi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaatko että sitäkin asiaa ei niin kuin muutenkin tiedettäisi että Droonit eivät voisi kuljettaa räjähteitä?
Natoko estäisi droonien lennättelyn? Oletko ihan järjissäsi Nato- sotakiimaihailussasi?Eikö noilla kauko- ohjattavilla lennokeilla ja drooneilla ole ansioitunut räjähteitä kuljettamaan eräs Nato- valtio?
- Anonyymi
Harjoittelivatko veläiset droneiskua
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652242Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2182119- 1171428
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161183- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki84930Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875