Pirkanmaan SOTE-alueelle 79 valtuutettua. Saako Sastamala omansa läpi?

Anonyymi

Pirkanmaan tuleva hyvinvointialue muodostuu Pirkanmaan maakunnasta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pirkanmaan_maakunta

Pirkanmaan hyvinvointialue on 522.852 asukkaallansa Suomen suurin hyvinvointialue. Meneillään olevissa aluevaaleissa tuonne valitaan 79 valtuutettua. Pienet kunnat tulevat saamaan huonosti omia edustajiaan läpi. Tampere yksinään rohmuaa 60...70% valtuustopaikoista.

Sastamala on väkiluvultaan tämän hyvinvointialueen 6:ksi suurin kaupunki. Suoraan asukasluvun mukaan laskien 24.000 asukkaan Sastamalan pitäisi saada 3,6 kappaletta eli siis 3...4 omaa sastamalalaista ehdokasta hyvinvointialueen valtuustoon.

Ennakkoäänestys loppui tiistaina. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina. Viimeistään silloin sastamalalaisten kannattaa pakottaa itsensä vaalikopeille ,ja äänestämään omia ehdokkaita valtuustoon.

8

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      toivon et sastamalan äänet keskittyy esim.mikolle tai sarille persuista.et sais sastamala oman ehdokkaan

    • Anonyymi

      Hyvä jos saadaan edes yksi Sastamalalainen sinen läpi. Yhdellä ei tietenkään vaikuttamismielessä tee mitään. Valtuustossa on Tampereen lisäksi 5 kpl Sastamalaa isompaa kaupunkia mukana päättämässä asioista, ja ajamassa omia etujansa.

      Meidän Aluesairaalalle tulee käymään todella köpelösti, 1...2 vuoden sisään. Koko sairaala suljetaan ja kiinteistöt myydään. Joku pieni terveyskeskus avataan jonnekin lähialueille.

    • Anonyymi

      Änistä nyt laskettu 53%, ja nämä sastamalalaiset olisivat menossa läpi

      Miko Bergbom
      Jari Andersson
      Pertti Hakanen
      Leena Saarela
      Jenni Jokine

      Jos kaikki 5 menevät läpi, se on enemmän kuin suhteellisella laskentatavalal osattiin odottaa.

      • Anonyymi

        Paljonkohan tuollainen Aluevaltuustossa istuminen vie aikaa? Ajattelin vaan sitä, että ehtiikö rehtori Anderssoni käydä kaikkien kokoomuslaisten todistukset keväällä läpi.
        Voi sitten korjailla vanhaan malliin numeroita siellä, missä kärki-kokoomuslaisten lapsille on tulossa liika pieniä numeroita.


    • Anonyymi

      Sastamalan ääniharva, perussuomalaisten Niko Bergbom on juontajana täällä Persujen vaalivalvojaisissa.
      https://youtu.be/FpZEno3-fb8

      • Anonyymi

        Kuinkahan tämän herran kohdalla mahtaa olla asiat? Meillä on ennestään kaksi gay-kansanedustajaa. Aamuseitsemän ajankohtaisohjelmaan meiltä mennyt juontaja, niin on sekin samaa gayklaania. Pikkasen ton hintelän Nikon kohdalla epäilen nyt jo. Sekö valitaan 2023 meiltä nyt jo kolmanneksi G-mieheksi eduskuntaan? Kepun Hakanen ei onneksi horju, se on oikee mieskunnan edustaja.


      • Anonyymi

        Sebastian Tynkkysen kampanjapäällikkö 2019 vaaleissa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      72
      4918
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3356
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      50
      2873
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2738
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2189
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2071
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1980
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1591
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe