Pirkanmaan tuleva hyvinvointialue muodostuu Pirkanmaan maakunnasta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pirkanmaan_maakunta
Pirkanmaan hyvinvointialue on 522.852 asukkaallansa Suomen suurin hyvinvointialue. Meneillään olevissa aluevaaleissa tuonne valitaan 79 valtuutettua. Pienet kunnat tulevat saamaan huonosti omia edustajiaan läpi. Tampere yksinään rohmuaa 60...70% valtuustopaikoista.
Sastamala on väkiluvultaan tämän hyvinvointialueen 6:ksi suurin kaupunki. Suoraan asukasluvun mukaan laskien 24.000 asukkaan Sastamalan pitäisi saada 3,6 kappaletta eli siis 3...4 omaa sastamalalaista ehdokasta hyvinvointialueen valtuustoon.
Ennakkoäänestys loppui tiistaina. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina. Viimeistään silloin sastamalalaisten kannattaa pakottaa itsensä vaalikopeille ,ja äänestämään omia ehdokkaita valtuustoon.
Pirkanmaan SOTE-alueelle 79 valtuutettua. Saako Sastamala omansa läpi?
8
325
Vastaukset
- Anonyymi
toivon et sastamalan äänet keskittyy esim.mikolle tai sarille persuista.et sais sastamala oman ehdokkaan
- Anonyymi
Hyvä jos saadaan edes yksi Sastamalalainen sinen läpi. Yhdellä ei tietenkään vaikuttamismielessä tee mitään. Valtuustossa on Tampereen lisäksi 5 kpl Sastamalaa isompaa kaupunkia mukana päättämässä asioista, ja ajamassa omia etujansa.
Meidän Aluesairaalalle tulee käymään todella köpelösti, 1...2 vuoden sisään. Koko sairaala suljetaan ja kiinteistöt myydään. Joku pieni terveyskeskus avataan jonnekin lähialueille. - Anonyymi
Änistä nyt laskettu 53%, ja nämä sastamalalaiset olisivat menossa läpi
Miko Bergbom
Jari Andersson
Pertti Hakanen
Leena Saarela
Jenni Jokine
Jos kaikki 5 menevät läpi, se on enemmän kuin suhteellisella laskentatavalal osattiin odottaa.- Anonyymi
Paljonkohan tuollainen Aluevaltuustossa istuminen vie aikaa? Ajattelin vaan sitä, että ehtiikö rehtori Anderssoni käydä kaikkien kokoomuslaisten todistukset keväällä läpi.
Voi sitten korjailla vanhaan malliin numeroita siellä, missä kärki-kokoomuslaisten lapsille on tulossa liika pieniä numeroita.
- Anonyymi
Sastamalan ääniharva, perussuomalaisten Niko Bergbom on juontajana täällä Persujen vaalivalvojaisissa.
https://youtu.be/FpZEno3-fb8- Anonyymi
Kuinkahan tämän herran kohdalla mahtaa olla asiat? Meillä on ennestään kaksi gay-kansanedustajaa. Aamuseitsemän ajankohtaisohjelmaan meiltä mennyt juontaja, niin on sekin samaa gayklaania. Pikkasen ton hintelän Nikon kohdalla epäilen nyt jo. Sekö valitaan 2023 meiltä nyt jo kolmanneksi G-mieheksi eduskuntaan? Kepun Hakanen ei onneksi horju, se on oikee mieskunnan edustaja.
- Anonyymi
Sebastian Tynkkysen kampanjapäällikkö 2019 vaaleissa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724918
- 1053525
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj403356- 502873
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262738Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52189- 242071
- 1991980
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3981591Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91488