Kyllä sulla tärkeä mies

🤔🧀🍖 pitäisi myös olla oma kotivara, jos sattuu tulemaan joku puute tarvikkeista kun yhteiskunta on nyt pulassa. Mulla ei ole vesiastioitakaan niin paljon että riittäisi molemmille.

Alla olevassa linkissä kolmen päivän tai viikon kotivaraan. Kyseiseltä Marttojen tekemältä nettisivulta on linkit siihen miten valmistaa ruokaa sähkökatkon aikana sekä miten kotia siivotaan.
https://www.martat.fi/marttakoulu/ruoka/kotivara/

8

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä armeijan käynyt mies osaa.

      • Oliskin kiva jos kaappi olisi yhtä hyvin pakattu kuin intin kaapit. Paljon tavaraa pienessä tilassa.


    • Anonyymi

      Kerrankin asiaa, eikä pelkkää joutavaa palstalätinää 👍

      • Kiva kun olit tuota mieltä.👍


    • Anonyymi

      Kiitän, hyvä huomio. Siivoan kerran viikossa kämppäni. Taidan hommata kotiapulaisen. Hänelle olis muutakin käyttöä.

      • Kotiapulaisista on paljon apua huushollissa.


    • Anonyymi

      Mulla on vararenkaassa vararavintoa.

      • Sekin yksi tapa selviytyä. Suomalaisista valikoitui jatkoon 1600 luvun nälänhädässä ruokaa varastoivat ja säästöliekillä elävät.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      425
      6117
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      115
      3462
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      79
      2373
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1869
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1085
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      1053
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1035
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1015
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      912
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      909
    Aihe