Venäläiset haluavat takaisin Neuvostoliiton mahdin.
Talouden, teknologian ja kulttuurin aloilla Venäjä on kuitenkin jäänyt jälkeen. Ystäviä Venäjällä on vähän.
Siispä mahtia yritetään rakentaa sotavoimien avulla.
Siinäkin on ongelmansa. Uhkakuvat ja vastakkainasettelu on itse rakennettava. On keksittävä narratiivi, että Länsi uhkaa Venäjää sotilaallisesti.
Valveutuneille ihmisille se tarina ei mene läpi. Monet ovat huuli pyöreänä Venäjän väitteistä. Sitä ei kuitenkaan sanota venäläisille, koska se johtaisi entistä suurempaan sotauhoon.
Talouden, teknologian ja kulttuurin aloilla Venäjä on kuitenkin jäänyt jälkeen. Ystäviä Venäjällä on vähän.
Siispä mahtia yritetään rakentaa sotavoimien avulla.
Siinäkin on ongelmansa. Uhkakuvat ja vastakkainasettelu on itse rakennettava. On keksittävä narratiivi, että Länsi uhkaa Venäjää sotilaallisesti.
Valveutuneille ihmisille se tarina ei mene läpi. Monet ovat huuli pyöreänä Venäjän väitteistä. Sitä ei kuitenkaan sanota venäläisille, koska se johtaisi entistä suurempaan sotauhoon.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Neuvostoliiton mahti" ei tietenkään ole palautettavissa noilla menetelmillä. Se on yhtä mahdoton ajatus kuin Ruotsin suurvalta-ajan, Napoleonin Ranskan tai Rooman imperiumin palauttaminen.
Oman kansan huijaamiseen tuo haihattelu näyttää kyllä uppoavan.
Venäjä voi näytellä suurvaltaa muiden diktatuurien kanssa liittoutumalla ja niitä alistaen. Itsenäiset suvereenit demokratiat ei tuohon pelleilyyn lähde mukaan.
"Venäläiset haluavat takaisin Neuvostoliiton mahdin.
Talouden, teknologian"
Talous kuralla ja teknologia 50-luvulta! ;D
Höpö höpö Venäjän talous ei ole kuralla rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Jo kuukausi sitten oli laskelma että Venäjälle tulee rahaa 1 tunnissa sama mikä Suomelle 37 päivässä. Sen jälkeen öljynkin hinta on noussut.
Venäjä on panostanut armeijaan.
Jotta panostukset eivät mene hukkaan, täytyy armeijaa myös käyttää.
Muuten tuli tehtyä hukkainvestointi.
Kyllähän uusi samovaari pitää koekäyttää! ;)
Juu niin "jäljessä" se on, että USA on vttumaisessa tilanteessa oman vanhentuneen sotakalustonsa kanssa, ja Britit hylkää panskejaan pysyäkseen kehityksessä mukana.
Kaikki, mikä Venäjällä on oikein, väännetään täällä vääräksi. Täällä trolli nauraa "ruosteiselle" "Venäjän" kalustolle. Mikä muu kuin ruoste voi vetää narsisteja puoleensa, ja se, mikä on todettu olleen ruosteessa, oli USA:n sotalaiva. Juttu löydettävissä netistä.
Venäjää haukutaan niin, että se on todiste sen ylivoimaisuudesta ja hyvyydestä. Koska narsistin ajatusmaailma tiedetään, on selvää miten asiat ovat - pahuus on lännessä.
Kusnetsovin kiitoratakansi on ruskia ruosteesta:
http://uawire.org/russian-aircraft-carrier-admiral-kuznetsov-rusted-beyond-repair
Mikä into joillain on puolustella korruptoitunutta Venäjää?
"Juu niin "jäljessä" se on, että USA on vttumaisessa tilanteessa oman vanhentuneen sotakalustonsa kanssa, "
Aika uuttahan tuo näyttää olevan.
USS Gerald R. Ford (CVN-78) Super Aircraft carrier in action
https://www.youtube.com/watch?v=6sTETGyW0pQ
Meet The New Ford-class Super Aircraft carrier USS John F. Kennedy (CVN-79)
https://www.youtube.com/watch?v=HRcH782E2S8&t=235s
Se ,joka aloittaa tappelun,on aina syyllinen,jos on vahvempi on sortaja.
Nykyvenäjältä puuttuu täysin ideologia, millä kaupata itseään. Neuvostoliitolla oli sosialistinen paratiisi, mikä toimi vuosikymmeniä. Mutta mitä nyt on? Kuka haluaisi liittyä itsekkään korruptoituneen eliittijohdon alaiseksi ilman mielipidevapautta?
Neuvostoliiton "sosialistinen paratiisi" oli kaikkea muuta. Kävin sitä katsomassakin.
Neuvostoliiton aikana NL kuppasi merkittävän osan bkt:stä itäeuroopan sateliittivaltioistaan. Nyt sitä tulonlähdettä ei enää ole eikä tule niin jäljelle jää surkastuvat öljyn ja kaasunmyyntitulot joista kgb rosvoklaani nappaa kaiken ja jakaa murusia alamaisilleen.
Nykyinen Venäjä ei kiinnosta ulkomaisia sijoittajia, liian epävarma ja ailahteleva toimintaympäristö, liikaa korruptiota.
Totta. Venäjän tulevaisuus näyttää kehnolta. Lienee selvää, että valtio, jonka "mahti" perustuu sotavoimaan, ei kiinnosta sijoittajia. Ainakaan ennen, kun maan siviiliteknologian kehitys on edennyt koivusta sorvattujen puumaatuskoiden tasolta hieman ylemmäs, edes pesukoneiden ja pölynimureiden tasolle.
Yhdysvallat pelasti Neuvostoliiton toisessa maailmansodassa saksalaisilta. Ilman Yhdysvaltojen apua Venäjää ei olisi – suomalaisetkin saattaisivat kyllä olla Siperiassa – ne harvat, ketkä elossa.
Yhdysvaltojen Lend-lease- avun totteita NL:lle:
375 833 kuorma-autoa, 51 503 jeeppiä, 35 170 moottoripyörää, 8 075 traktoria, 7 053 panssarivaunua, 14 795 lentokonetta, 1 900 höyryveturia, 66 dieselveturia, 9 920 tavallista rautatievaunua, 1 000 tasovaunua, 120 tankinkuljetusvaunua, 4 478 116 tn ruokatarvikkeita, 2 670 327 tonnia öljytuotteita, 185 000 kenttäpuhelinta, 1 100 000 km kaapelia, 2 300 000 tonnia terästä 229 000 tonnia alumiiniä.
Tämä oli vain pieni apu, sillä teknologian siirrolla oli uskomattoman suuri merkitys. Kaksi kolmasosaa NL:n sotateollisesta kapasiteetista oli 1930- luvun lopulla amerikkalaisperäistä, esim.Magnitogorskin terästehdas, autoteollisuus, alumiiniteollisuus, traktori- ja hyökkäysvaunuteollisuus, lentokoneteollisuus, polttomoottoreiden kaasutinteollisuus, autonrengasteollisuus, jne.. Venäjä voisi ystävällisesti olla vähän kiitollinen lännelle.
Kamalaa tuo sodan ennustaminen. Joo, Venäjä hyökkää Ukrainaan ja silpasee sieltä lisää maata.
Sitten on Suomi seuraava, eihän tässä ole muita ehdokkaita Venäjän rajalla.
Suomen tilanne huononee koko ajan. Putin vanhenee ja pahenee kuten diktaattoreilla on tapana. Venäjällä on paljon paranoiaa. Eikä ihme, kun Stalin tapatti omia kansalaisiaan miljoonia.