Viimeksi meni oikein kunnolla pöpelikköön, kun vastoin Kyöstin ennustusta Ruotsin varanaiset pärjäsivät hyvin, mutta Norja petti. Kyösti ei halua muistella menneitä, vaan lähtee yrittämään uudelleen. Tällä kertaa kisa on todellista lottoa, koska yksikään kärkimaista ei lähde kisaan ykkösjoukkueellaan. Supertriplaan voi tulla isoja kertoimia, jos joku yllättäjä pääsee tunkeutumaan kolmen kärkeen.
Bookkerit ovat antaneet kuudelle joukkueelle aika samansuuruiset voittokertoimet. Norja, Ranska ja Valko-Venäjä ovat lieviä suosikkeja noin 3-4 kertoimilla, sitten tulevat Venäjä, Saksa ja Italia. Tällä hetkellä Veikan Supertriplassa tuulipukukansa on pelannut Ranskaa ykköseksi peräti 43%, joka on ihan liikaa. Bescond ampuu nykyään huonosti, minkä lisäksi Botet on tuntematon suuruus. Ranskan parhaat kisaajat eli Simon ja Anais Chevalier puuttuvat kokoonpanosta. Ranskan peliprosentti varmaan laskee kisaa lähestyttäessä, mutta Kyösti ei todennäköisesti pelaa sitä edes silloin ykkössijalle.
Jos kuudesta mahdollisesta voittajaehdokkaasta pitäisi valita kaksi, niin Kyösti valitsisi nykyisillä prosenteilla Valko-Venäjän ja Norjan. Valko-Venäjällä on yksi heikko lenkki, Leschanka, mutta muuten joukkue on aika vahva. Norjalta puuttuu ykköstykki Röiseland, minkä lisäksi Lien on arvoitus. Venäjäkin on täysi arvoitus, koska sen taso heilahtelee paljon. Tsekki voisi olla mahdollinen yllättäjä, jos suosikit sössivät oikein porukalla.
Kyösti pelailee Supertriplaa, mutta jos pelailisi H2H-kohteita, niin hän valitsisi Norjan voittamaan Ranskan ja Valko-Venäjän voittamaan Venäjän. Molempien kerroin näkyy olevan noin 1.60-1.75. Kyllä niitä tuolla isommalla kertsillä voisi nykäistä. Täytyy nyt vielä lopuksi todeta jälleen kerran, että nämä ah-vedot ovat pelkkää ajankulua, koska ne osuvat aika harvoin. H2H-haut ovat menneet ihan päin perärööriä tänä talvena, Supertriplassakin on tainnut tulla vain yksi lohdutusvoitto. Onpahan jotain jännitettävää, kun korkkailee lauantain ensimmäisiä punakylkisiä bissejä, kjäh kjäh.
Heitetään ihan lonkalta muutama arvaus kisasta:
-Valko-Venäjä voittaa, tai jos sijoittuu toiseksi tai kolmanneksi, niin voiton vie Norja tai Ranska.
-Ruotsi ei tällä kertaa millään voi sijoittua kolmen kärkeen. Okei, niinhän Kyösti ennusti viimeksikin, mutta ei salama voi kahta kertaa iskeä samaan paikkaan. Kai.
-Supertriplaan Kyösti lähtee ehkä sillä taktiikalla, ettei ainakaan pelaa kaikkia suurimpia suosikkeja samaan lappuun, koska joku suosikeista kuitenkin sössii pahasti ammunnassa.
-Kolmossijalle voisi kokeilla yllättäjistä Tsekkiä tai Ukrainaa. Italiasta ei taas tiedä erkkikään, miten esim. Vittozzin ammunta sujuu. Italia on luultavasti ylipelattu.
Että silleen. Kyösti lupaa, että jos ennustukset taas menevät päin bärssettä, eli Ruotsi sijoittuukin mitalisijoille, eikä Valko-Venäjä pärjää, Kyösti pysyttelee vähintään vappuun asti pois pitkävetopalstalta et sillei hei!
ah, naisten viesti, Antholz-Anterselva, la klo 16
3
93
Vastaukset
- Anonyymi
En pöljempää urheilua tiedä kuin ah. Tyhmän näköistä könkkäsyä tuo hiihto ja siihen päälle nuo tunarit ampuu melkein kaikki huti.
- Anonyymi
Ampumahiihto on urheiluna aivan ykkönen omassa sarjassaan. Onneksi YLE näyttää kanavillaan kaikki lajin tärkeimmät kisat. Tulevissa olympiakisoissakin ainoat muistiin merkittävät ruutuajat ovat:
* la 05.02.2022 klo 11
-> Sekaviesti
* ma 07.02.2022 klo 11
-> Normaalimatka 15 km, naiset
* ti 08.02.2022 klo 10:30
-> Normaalimatka 20 km, miehet
* pe 11.02.2022 klo 11
-> Pikakilpailu 7,5 km, naiset
* la 12.02.2022 klo 11
-> Pikakilpailu 10 km, miehet
* su 13.02.2022 klo 11
-> Takaa-ajo 10 km, naiset
* su 13.02.2022 klo 12:45
-> Takaa-ajo 12,5 km, miehet
* ti 15.02.2022 klo 11
-> Viesti 4 x 7,5 km, miehet
* ke 16.02.2022 klo 09:45
-> Viesti 4 x 6 km, naiset
* pe 18.02.2022 klo 11
-> Yhteislähtö 15 km, miehet
* la 19.02.2022 klo 11
-> Yhteislähtö 12,5 km, naiset
Toivottavasti Suomi laittaa täydet 4 4 urheilijaa Pekingin koneeseen. Viesteissä sattuu ja tapahtuu paljon yllättäviä asioita myös ennalta koville maille, joten vaikka Suomi ei kuulu suosikkeihin, niin mukana kannattaa hiihdellä ja toivoa kollegoille myrskyisiä ampumahetkiä.
- Anonyymi
Rauli is back!
Terve!
Olympialaiset paianavt päälle tuota pikaa. Hyvä niin. Ovatko Kyösti ja muuta raudanlujat tietäjät palstalla analysoimassa?
Rauli voisi kantaa kortensa kekoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2105917- 1691681
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661507- 691048
- 98959
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6897Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124857Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy195828En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66779- 98773