Perussuomalaisten ratkaisu.

Jos aluevaaleissa ei puhuta rahasta, ei puhuta mistään. Missä ratkaisut rahoitukselle? Perussuomalaisilla on sellainen. Julkiset menot tärkeysjärjestykseen.
1398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onko lääkärit tehneet töitä ilmaiseksi tähän mennessä?

Äänestä
  • Hallitus taikoo tyhjästä lääkäreitä ja hoitajia. Taikatempulta koko Sote kuulostaa. Hokkupokkus ja Sote muuttaa kaikki entiset vajavaiset terveyspalvelut täydellisiksi ja hyviksi ja säästöjä ainakin pitkällä aikavälillä tuntuu halllituksen mielestä uusi Sote tuovan.

    Jotkut kaupungit ovat valmistautuneet jo nyt Sote-säästöihin leikkaamalla rajusti omaishoitajapalkasta ihan yksipuolisesti ilmoittamalla vain asiasta.

    Tässä näkyy päättäjien epäinhimillisyys ja raadollisuus, ottavat sieltä missä kaikkein vähiten on ja mikä työ on raskasta ja säästää valtion kustannuksia.

    Jos omaishoitaja uupuu eikä jaksa hoitaa sairasta omaistaan ja joutuu laittamaan tämän laitokseen, hoidon hinta monikertaistuu ja sen maksaa veronmaksajat.

    Äänestä

Tässä on vain ja ainostaan kyse rahasta, mistä sitä otetaan. Nämä vaalit määrittelevät hallinnon, joka määrää rahojen käytöstä, ei muusta. Jos ei ole rahaa, niin mitään päätettävää ei ole.

Äänestä

Persujen ratkaisu: Vaihdetaan eurosta ruplaan!

Äänestä

Perussuomalaiset lähteneet aluevaaleihin ilman sisältöä asiasta. Syynä se, kun päätöksiä tehdään , voi vapaasti kritisoida, kun ei ole omaa vaihtoehtoa.

Äänestä
  • Täyttä huuhaata kirjoitat. Jos et ole ymmärtänyt perussuomalaisten aluevaalisisältöä, niin luet ja kuuntelet asioita kuin piru raamattua.

    Äänestä

  • PS:lla on paljon ja nimenomaan järkeviä vaihtoehtoja. Pitää kuunnella vain niitä eikä sulkea korvia kuten sinä teet.

    Äänestä

Olihan se ehdotus kehitysyhteistyörahat pois. Hih. Kun Suomi vie osaamistaan ja kouluttaa ja vie suomalaisia tuotteita kehitysmaihin, se auttaa ihmisiä elämään siellä missä ovat. Paras tapa ehkäistä maahanmuuttoa. Persut kaivoivat itselleen kuopan.

Äänestä
  • Tuo on toiminut huonosti, se näkyy tuossa suuressa vaelluksessa.

    Äänestä

  • Mitähän osaamistaa ja tuotteita Suomi vie kehitysmaihin, kerro edes yksi esimerkki? Olen kuullut lähinnä sitä, että Suomi on tukemassa sitä, että nuoret kehitysmaissa saisivat käydä koulua ja sitä kautta voisivat olla kehittämässä maataan.

    Kuulin erästä kummilahjoituksesta. Suomessa kummi rahoitti kehitysmaan nuoren koulunkäyntiä. Äiti otti nuo kummirahat ja käytti ne itse ja nuori ei saanut käydä koulua, vaan hänen piti tehdä töitä. Että silleen.

    Kehitysmaihin virtaa eri puolilta maailmaa isot määrät tukirahoja, mutta kehitysmaat pysyvät kehitysmaina. Raha ei auta asiaa valitettavasti. Jotenkin muuten pitäisi kehitysmaita auttaa kuin syytämällä sinne rahaa, kun se ei vie kehitystä eteenpäin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän osaamistaa ja tuotteita Suomi vie kehitysmaihin, kerro edes yksi esimerkki? Olen kuullut lähinnä sitä, että Suomi on tukemassa sitä, että nuoret kehitysmaissa saisivat käydä koulua ja sitä kautta voisivat olla kehittämässä maataan.

    Kuulin erästä kummilahjoituksesta. Suomessa kummi rahoitti kehitysmaan nuoren koulunkäyntiä. Äiti otti nuo kummirahat ja käytti ne itse ja nuori ei saanut käydä koulua, vaan hänen piti tehdä töitä. Että silleen.

    Kehitysmaihin virtaa eri puolilta maailmaa isot määrät tukirahoja, mutta kehitysmaat pysyvät kehitysmaina. Raha ei auta asiaa valitettavasti. Jotenkin muuten pitäisi kehitysmaita auttaa kuin syytämällä sinne rahaa, kun se ei vie kehitystä eteenpäin.

    Naisten ammattikoulutus ja ompelukone. Naiset pitävät huolta lapsista ja vanhuksista. Kun saavat elinkeinon, eivät lähde. Pienlainat naisille ovat olleet myös tuloksellisia-

    Yks tuttu oli Nepalissa mittaamassa niiden asumusten häkäpitoisuuksia, kun ei ollut savupiippuja majoissa. Tuotiin Suomesta tulisijoja.

    Kätilöiden koulutus ja ehkäisypalveluita esim. Etiopiassa,

    Vesihuolto (2,466 miljoonalle) saniteettiratkaisuja (5,040 miljoonalle) koulujen vesihuolto ja sanitaatio ( 0,6 miljoonalle) Yämän katsoin UM:n sivuilta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo on toiminut huonosti, se näkyy tuossa suuressa vaelluksessa.

    https://yle.fi/uutiset/3-12270941

    Toinen asia, mistä ei moni palstalainen tiedä mitään. Ilmaston muutos ajaa ihmisiä kotoaan pois.

    Äänestä

Se lause ei kerro mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos aluevaaleissa ei puhuta rahasta, ei puhuta mistään. Missä ratkaisut rahoitukselle? Perussuomalaisilla on sellainen. Julkiset menot tärkeysjärjestykseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu