Putin on todella hyvissä väleissä Venäjän valtionkirkon kanssa. Jos tulee kahakkaa niin mistä tietää kenen puolella Suomen Ortodksikirkko on?
Ortodoksikirkko Putinin kanssa sängyssä
18
758
Vastaukset
- Anonyymi
Ortodoksi kirkko on Venäjän valtion ulkomaalainen agentti Suomessa
- Anonyymi
Jonkinlainen viides kolonna
- Anonyymi
Venäjällä on iso hieno Venäjän armeijalle omistettu Ortodoksikirkkokin. Muistakaa se sitten kun Venäjän armeija tappaa suomalaisia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Cathedral_of_the_Russian_Armed_Forces - Anonyymi
Tsaariperheen ikoni löytyy... Aleksanteri Nevski myös. Viides kolonna.
- Anonyymi
Olemme Venäjän puolella. Venäjän kirkko on Äitikirkkomme. Montako divisioonaa Konstantinopolilla on?
- Anonyymi
Äärettömät, taivaan enkelvoimat.
- Anonyymi
Missä viipyvät patriarkka Kirillin sotaa vastustavat kannanotot?
- Anonyymi
Mitä kummaa nää "Venäjäjutut" täällä on tekemistä?
Aloittaja menköön Venäjä-palstoilleen!
Erittäin röyhkeää täällä jallittaa!
Mene Venäjäpalstoille ja jallita siellä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä kummaa nää "Venäjäjutut" täällä on tekemistä?
Aloittaja menköön Venäjä-palstoilleen!
Erittäin röyhkeää täällä jallittaa!
Mene Venäjäpalstoille ja jallita siellä!Esim täällä Venäjä-keskusteluja
https://keskustelu.suomi24.fi/matkailu/matkakohteet/eurooppa/venaja?page=1
Täällä saa aloittaja rauhassa meuhkoa.
Mitä onnea on ortodoksipalstalla jauhaa koko ajan samaa virttään?
- Anonyymi
Jos sota tulee on paras laittaa Suomen Ortodoksit syynäykseen. Silmällä pitoon.
- Anonyymi
Suomen ortodoksinen kirkko kuuluu osana Konstantinopolin ortodoksiseen patriarkaattiin eli samaan patriarkaattiin, johon ukrainalaiset liittyivät, mistä asiasta Moskovan ortodoksinen patriarkaatti ei pidä ja se aloittikin ukrainalaisten painostamisen ja katkaisi välit Konstantinopolin ortodoksiseen patriarkaattiin. Suomalaiset ortodoksit ovat samassa asemassa kuin ukrainalaiset ortodoksit.
- Anonyymi
Sotahulluus puhuu siis ortodoksikirkon puolesta, että se tukee Putinin sotaa.
- Anonyymi
Johan nyt! Ortodoksikirkko on isänmaallinen patriootti. Tietysti olemme Venäjän asialla.
- Anonyymi
Höh!
Miten joku voi esittää tällaista soopaa, uskomatonta!
"Sotahulluus puhuu siis ortodoksikirkon puolesta, että se tukee Putinin sotaa".
Järjetön väite.
Hei, onko kaikki kunnossa sinulla?
Suosittelen edelleen siirtymistä Venäjä-palstalle
https://keskustelu.suomi24.fi/matkailu/matkakohteet/eurooppa/venaja?page=1
Mitä kumman iloa tää ko palstalainen saa ryöpyttäessään tätä "venäjä-aatettaan" täällä?
- Anonyymi
Miksi tätä keskustelua halutaan uudestaan ja uudestaan käynnistää tällä palstalla? Suomen ortodoksinen kirkko ei kuulu Moskovan alaisuuteen. Suomen ort kirkon piispat ovat yksiselitteisesti tuominneet Venäjän sotatoimet https://ort.fi/uutishuone/2022-02-26/mitaan-oikeutusta-sotaan-ei-ole Suomen ortodoksiseen kirkko on monikulttuurinen ja siihen kuuluu myös esim. venäläisiä kuten kuuluu luterilaiseen kirkkoonkin tai vaikkapa helluntailaisiin. Mitä tarkoitusta tämä vihan lietsominen palvelee?
- Anonyymi
Putin-ikoni ja tsaariperheen ikoni ... Myydäänkö Uspenkij?
- Anonyymi
Jos tulee kahakka? Ovat kuule ihan samalla puolella kuin ennen kahakkaa. Ja ovat aina olleet.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741