Uskonnon ja deluusion välinen rajan veto on aina vaikeaa. Mitä mieltä olette näistä kahdesta tapauksesta, joista toinen on uskontoa ja toinen deluusiota? Otsikossa nämä on käännetty provosoivasti päin vastoin.
Fatiman ilmestys (Fatiman Neitsyt Maria, port. Nossa Senhora do Rosário de Fátima) oli katolisen kirkon myöhemmin Neitsyt Mariaksi tulkitsema ilmestys, jonka väitetään tapahtuneen Portugalissa Fátiman kaupungin lähistöllä ensimmäisen kerran 13. toukokuuta 1917. Sen näki kymmenet tuhannet ihmiset ja myöhemmin Paavit ovat julistaneet sen aidoksi uskonnolliseksi ihmeeksi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Fatiman_Neitsyt_Maria
Kansan temppeli (engl. People’s Temple) oli yhdysvaltalainen Jim Jonesin johtama lahko tai kultti. Lähes kaikki 900 jäsentä tappoivat itsensä tai surmattiin Guyanan viidakossa 18. marraskuuta 1978.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansan_temppeli
Näitä kahta tarkasteltaessa Fatiman ilmestys menee uskonnon puolelle eikä kyseessä ole delusionaalinen mielisairaus. Sen sijaan Kansan Temppelin joukkoitsemurhaa ei aiheuttanut uskonto vaan deluusio. Mitäpä jos Fatiman ihme olisi jatkunut niin, että tuhannet ihmiset olisivat kävelleet kalliolta alas ja tappaneet itsensä ( vaikkapa päästäkseen nopeammin taivaaseen)? Tai Kansan Temppeli ei olisi tehnyt joukkoitsemurhaa vaan jonkin hupsun teon (ehkä auttaneet paikallisia outojen rituaalien saattelemana)? Meillä olisikin Fatiman deluusio ja Jonestownin ihme.
Fatiman deluusio ja Jonestownin ihme
2
196
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2942983Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1181784
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661337
- 651337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223
