Tervehdys, olisiko kellään tietoa mitä tämä on? Sain reilu kuukausi sitten tajuttomuus kouristuskohtauksen, elikkä taju lähti varoituksetta ja sätkin pari minuuttia maassa ja kielenkin purin rikki (kohtaus tuli vieläpä julkisella paikalla...), sen jälkeen ei tuollaisia ole ollut mutta paikallisia kouristuksia jossa tajunta säilyy, esim yhtäkkiä jalka tärisee tai käsi, eikä voi hallita ollenkaan sitä,näitä muutaman kerran ollut parin viikon sisällä, viimeksi äsken. Alkoholia tullut käytettyä aika runsaasti pari kuukautta, voisiko johtua siitä nämä? Vai onko minulla epilepsia? Ei mukavaa olisi muutenkin psyykkisiä sairauksia valmiiksi... Täytyisikö tässä tutkimuksiin lähteä vaikka ei isoa kohtausta ole yli kuukauteen ollut...? Kiitos vastauksista jotka tietää.
Outoa hommaa...
8
1139
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan kannataa tilaa aika läkärin ja kertoa asia siellä omin sanoin. Me emme ole lääkäreitä ei hoitajia.suhteeni oli noin 56v. Kun pari kertaa meni,ajoi autoa ja ei tienyt missä on? Tuli tyhjiö aivossako.Tajusi pysähtyä ja autosta ulos seisahtuu,jotta saa happea. Ei tupakoinut ei juonnut.Teki työtä 10 h.päivä ,1 päivä vapaata. 3kk. lomaa piti vuodessa. Tanakka.Ei lihava ei laiha.Tuli sitten aamu, jolloin vuotesta ei pääsyt ylös.koska keho ei toiminut vyötäröstä alespäin.Pysty soitamaan ambulanssin,kun puhelin vieressä yöpöydällä.Sairaalaan, leikaukset,jonkun moinen tukos vai aivoinfakti päässä?3 kk. sairala johon kului kuntoutus. Kävelykeppejen kanssa kotiin ja sieltä fysikalinen.Opetelu katetrin vaihto itse ymm.Tahdon voima elämä ,oppi kävele.Mutta jäi osa aika eläkelle.Mikä pahinta alkoi tupakoida silloin tällöin. Häntä eniten tessasi ei kyenyt rakastelee ja puhu asiasta läkärille.Ninpä hän kuoli kotinsa sydän kohtaus 10 vuotta myöhemmin eli 66v.Puhukaa läkäreille oikeat vaivat,ei ole pois se keneltäkään.Myös olit nainen tai mies seksualisen kyvyn menetys. Voi johtua läkeistä joita syötetän.Läkäreille tabu kertoa niiden vaikutus seksuaalisuuten ja siihen tilalle on hoitoja lääkeitä.Rakastelu kuuluu kaikille ikään katsomatta.
- Anonyymi
Tuliko mRNA rokotuksen jälkeen?
https://tokentube.net/v/1328999986/Rokotushaitta - Anonyymi
Kyllä varmin tieto löytyy tutkimuksilla, kuten epilepsia todetaan KNF-kuvauksissa (EEG, MEG, MRI etc.). Kaikki muut ovat retoriikkaa tai subjektiivista mutua.
- Anonyymi
Ehdottomasti lääkäriin. Pitää tutkia mikä on vikana.
Epilepsiaan on lääke jos se sattuu olemaan oireitten aiheuttaja. - Anonyymi
Lääkäriin kyllä! Kuka tahansa voi periaatteessa saada epileptisen kohtauksen jos altisteita on tarpeeksi (krapula, valvominen, erilaiset lääkitykset), mutta taustalla voi olla epilepsia tai muu aivoperäinen syy. Alkoholikouristukset tulevat yleensä melko nopeasti, päivän kahden sisällä alkoholin lopettamisen jälkeen. Kaikki kouristukset vaurioittavat aivoja, eteenkin muistia, pysyvästi. Tajunnanmenetykseen johtavat kouristukset enemmän, mutta myös paikallisalkuiset, joissa tajunta säilyy. Kannattaa siis hoitaa ihan oman pitkäaikaisen terveyden vuoksi ihan sen lisäksi että taustalla voi olla aivoperäinen syy joka vaatii nopeaa hoitoa.
- Anonyymi
Epilepsia ranneke https://www.korumaa.fi/product/115/epilepsia-rannekoru
- Anonyymi
"Viinakramppi",johtuu sokeriarvojen romahtamisesta,syökää sokeria paljon,niin kohtaukset loppuu,pillerit tuhoavat elimistön"!!!
- Anonyymi
Tämä on totta, mutta jos epilepsia onkin jo taustalla, eikä lääkitystä ole, alkoholi on vain se laukaiseva tekijä. Eli tutkimuksiin tärkeä mennä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521693877Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään793080Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462133Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232023Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?491870TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268- 401260
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758