Euroviisuissa paholaisen masurkka?

Taas on aika valita Suomen edustaja euroviisuihin. Yksi voitto on tullut kun Lordi naputteli "Hard rock halleluja" kappaleen eetteriin. Tosin tällä palstalla kyseinen kappale ja sen esittäjä aiheutti pakokauhua.

Länsimainen elämänmeno ei ole tuhoutunut, vaikka näin ennustettiinkin. Lordin voitto oli kuulemma osoitus. Kisapaikalla Kreikassa uskovaiset uhkasivat toimittaa koko bändin takaisin Suomeen ennen varsinaista skapaa.

Miten käy nyt? Nimittäin Rasmuksen kappaleessa Jezebel on suoria viittauksia raamattuun. Itse tekstissä siinäkin vilahtaa Jeesus, joten ollaanko palstalla taas sitä mieltä, että "paholaisen juonia" kuten Lordin aikana.

"Jezebelin sanotaan olleen myös itsenäinen nainen, jota oli sittemmin helppo mustamaalata.

– Jezebel oli Raamatun paha tyttö, joka aiheutti hämmennystä ja teki asiat omalla tavallaan, The Rasmuksen Lauri Ylönen kuvaili Iltalehden haastattelussa."

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/e9508fd3-d1c9-4216-94c8-3c302d92da70

Eipä silti. Ei Rasmuksen viisuissa ole ainoa, joka tämän vuoden karsinnoissa herättää uskovaisissa ärtymystä. Kappalevalikoimasta löytyy myös Oliveran Thank God I’m an Atheist- musisointi. Itse hän kommentoi biisiä näin:

"– Ei meistä kukaan tiedä, mitä kuoleman jälkeen tapahtuu. Mitä jos jokin maailman suurista uskonnoista onkin oikeassa ja elämä ei lopu ikinä. En tiedä mitään niin ahdistavaa ajatusta kuin ikuinen elämä."

4

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En vaan ymmärrä miten kappale kunnioittaisi vahvaa naiseutta. Jezebel uhrasi lapsia.

      • Anonyymi

        Ja otti omavaltaisesti toisen perintöosuuden. Ei oikeastaan saanut mitään hyvää aikaan. Ei tosiaankaan ole kunnioitettavaa naisvahvuutta. Häpäisee naiseutta tämmöinen hahmo. Jos Raamatusta täytyi vahva naishahmo löytyä, niin olisi kyllä löytynyt useita hyviä vaihtoehtoja. Mutta voihan pahuudestakin laulun tehdä, mutta ei sovi sotkea vahvaan naiseuteen tällaista.


    • Anonyymi

      Oikeilla ihmisillä Suomi ei ole kertaakaan pärjännyt euroviisuissa, vaikka joka vuosi on ennustettu voittoa. Vain hirviöitten avulla Suomi on voittanut, mutta silloinkaan ei tiedetä ketkä voittivat.

    • Anonyymi

      Jumala pystyy kääntämään pahuuden ja pilkankin niin, että paha palvelee hänen valtakuntansa etuja ja jotain hyvää päämäärää.

      Rasmuksen pojat ovat selvästikin lukeneet raamattua ja mainitsivat Jeesuksen nimen ja ristintyön koko Euroopan edessä.

      Monen uskovan tie on ollut pilkkaajan tie, ennen uskoontuloa.

      "Johannes sanoi hänelle: "Opettaja, me näimme erään, joka ei seuraa meitä, sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia; ja me kielsimme häntä, koska hän ei seurannut meitä". Mutta Jeesus sanoi: "Älkää häntä kieltäkö; sillä ei kukaan, joka tekee voimallisen teon minun nimeeni, voi kohta sen jälkeen puhua minusta pahaa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      136
      5831
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      181
      3513
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2627
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      465
      2558
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2305
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      181
      1882
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      128
      1457
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1242
    9. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      54
      1148
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1036
    Aihe