vapaaksi synnistä

Anonyymi

Ensiksi ihmisten samanarvoisuus: Suomessa kskustellaan oikeudessa ihmisten eroista, mutta kuka on kaiken Luoja ja standardin tekijä: Siis standardin mukaan ihmisillä, syntisillä, ei ole eroja Hänen silmissään:Sillä ihmislasten käy niinkuin eläintenkin; sama on kumpienkin kohtalo. Niinkuin toiset kuolevat, niin toisetkin kuolevat; yhtäläinen henki on kaikilla. Ihmisillä ei ole mitään etua eläinten edellä, sillä kaikki on turhuutta.

7

200

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaaksi synnistä on ainoastaan yksi mahdollisuus: Ja hän on synnyttävä pojan, ja sinun on annettava hänelle nimi Jeesus, sillä hän on vapahtava kansansa heidän synneistänsä

    • Anonyymi

      Miten Jeesus tämän tekee: Jakamalla ihmiset eri uskollisiin ryhmiin vai kuinka: Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa(jeesusta) maailmaan tuomitsemaan maailmaa (ihmisiä), vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.

      • Anonyymi

        Miten Jeesus tämän tekee,siis vapauttaa synneistä: Jakamalla ihmiset eri uskollisiin ryhmiin vai kuinka:
        Jeesus on jo tämän tehnyt, siis vapauttanut ne ihmiset jotka Häneen uskovat: Jumala teki Poikansa synniksi meille, joka ei tuntenut syntiä, jotta meidät voitaisiin tehdä Jumalan vanhuskaaksi Hänessä,Jeesuksessa( ei Hänen ulkopuolellaan vaan Hänessä). (2 Kor 5:21)
        Jeesus on siis tuotu meille vapahtajaksi: Nyt on meistä kiinni otammeko vastaan Jumalan lahjan, Jeesuksen Kristuksen Nasaretilaisen. Jos otamme vastaan Jeesuksen otamme ensiksi vastaan Hänen nimensä( Jumalan sana), joka osoittaa Jeesukseen, ja myös hänet, jotta voimme asua hänessä ja Hänen sanansa meissä. (Joh 3:16-18)
        Jeesuksella ei ole mitään tekemistä eri uskonnollisten ryhmien kanssa. (Luuk 12:14 ja Juudas 19)


    • Anonyymi

      1.Onko siis hän, joka tuomitsee toisen, tai minkä ryhmän ihmisiä tahansa, parempi kuin toiset ihmiset? Mitä sanoo Luojan Poika itse: Mutta hän( Jeesus) vastasi hänelle: "Ihminen, kuka on minut asettanut teille tuomariksi tai jakomieheksi?"
      Ja jeesus sanoi heille: "Katsokaa eteenne ja kavahtakaa kaikkea ahneutta, sillä ei ihmisen elämä riipu hänen omaisuudestaan, vaikka sitä ylenpalttisesti olisi

      2. Ovatko jotkut ihmiset, kuten papit, synnittömiä? Eivät ole vaikka niin väittäisivät:
      Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla

    • Anonyymi

      > Sillä ihmislasten käy niinkuin eläintenkin; sama on kumpienkin kohtalo.

      Ehkä olisi hyvä luke koko kirja ja huomioida mysö tämä:

      "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
      Mat. 25:46

      " Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
      Room. 6:23

      "Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta."
      1 Joh. 3:7-10

      • Anonyymi

        Katteettomia lupauksia ja pelottelua tarjolla.


      • Anonyymi

        • Jakeet ovat ovat todellakin raamatusta, joka osoittaa Jumalan sanaan ja ymmärryksessä on Jumalan sana: Jumalan lahja on iänkaikkinen elämä Jeesuksessa Kristuksessa ja vanhurskaat, pyhät ei kristityt, menevät iänkaikkiseen elämään:
        • Iänkaikkisen elämän ja vanhurskauden edellytys on että ottaa vastaan Jesuksen ja Hänen sanansa, jolloin Hän pesee ihmisen puhtaaksi. Jeesus ihmisessä tekee hänestä vapaan. Puhtaaksi peseminen tapahtuu puhtaalla vedellä, puhtaasta siemenestä: te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.
        • Todistuksena puhtaasta sanasta syntymiselle on siinä jatkaminen: Mutta joka katsoo täydelliseen lakiin, vapauden lakiin, ja pysyy siinä, eikä ole muistamaton kuulija, vaan todellinen tekijä, hän on oleva autuas tekemisessään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe