Saadaanko Valamon luostarin talous viimein kuntoon, kun kauppatieteen maisterin koulutuksen saanut Arkkimandriitta Mikael alkaa johtamaan luostaria?
Luostarin asemasta matkailukohteena on hyvät näkemykset, "vierailijat ovat tervetulleita, mutta Valamo ei saa olla riippuvainen suurista matkailijamääristä. Kaiken lähtökohta on luostarielämä ja munkkiveljien yhteisö. Toisaalta luostarin talous on tällä hetkellä täysin riippuvainen matkailusta. Siihen isä Mikael toivoo muutosta.
https://yle.fi/uutiset/3-12280893
Arkkimandriitta Mikael
8
1724
Vastaukset
- Anonyymi
Olipa hyviä uutisia!
- Anonyymi
Mikael on erittäin osaava ja harkitseva, lämminsydäminen.
Ainoa ongelma on se, että edeltäjistään poiketen hän on nyt sekä taloudenhoitaja että igumeni ja vastaa paljosta muustakin. Toivottavasti ihmisiltä löytyisi ymmärrystä ja armollista suhtautumista, jos hän ei ehdi ihan jokaisen kanssa käydä yhtä pitkiä keskusteluja kuin edeltäjänsä.- Anonyymi
Niinpä. Luostarin johtajan ensisijainen tehtävä on johtaa luostaria, ei keskustella pyhiinvaeltajien kanssa. Ihmiset jotenkin olettavat, että kun he menevät luostariin, he automaattisesti voivat keskustella luostarin johtajan tai muiden munkkien kanssa koska heille sattuu sopimaan. Ikään kuin luostari olisi olemassa vain pyhiinvaeltajia / turisteja varten. Luostari on veljestön koti, ja tärkeimpänä tehtävänä rukoilu maailman puolesta.
- Anonyymi
OLen nähnyt hänet Karvion kaupassa silloin tällöin kuin myös noviisejakin. Parkkipaikalla oli muutama auto, Trapetsa/vastaanotto menee kiinni hiljaisena aikana klo 15:30. Näin siis helmikuun 2:lla viikolla.
Valamossa on kai talousjohtaja , talous on hänen työtään.- Anonyymi
Trapesa ja vastaanotto menevät hiljaisella kaudella kiinni klo 15 maanantaista torstaihin, paitsi joskus voivat olla auki poikkeuksellisesti myös pidempään
Valamossa ei ole talousjohtajaa, vaan taloutta johtaa veljestön valitsema taloudenhoitaja. Tällä hetkellä igumeni on myös taloudenhoitaja, mutta aikaisemmin on aina ollut eri henkilö.
- Anonyymi
Saisikohan luostariin sellaisen periaatteen, että paastoaikoina ja paastopäivinä olisi vain kasvisruokaa? Suuri paasto ainakin näin.
Suuren paaston aikaan tuntuu välillä helpommalta olla maailmassa kuin luostarissa, jossa joskus on maitopitoista kasvisruokaa paaston aikana tarjolla, ja loput vaihtoehdot ovat lihaa / kalaa. Salaattipöydässäkin fetaa, katkarapuja jne.- Anonyymi
Ravut ovat nimenomaan paastoruokaa.
- Anonyymi
mutta paastotessa ei ole pakko sydä rapuja. onneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741