Minkälaista kärryä voi vetää sähköautolla.

Omakotiasujalla ja samalla mökkeilijällä on aito tarve vetää peräkärryä aika usein. Nyt jos ajattelen seuraavan auton vaihdon yhteydessä siirtyä täyssähköautoon, niin onko jotain "kohtuuhintaista" sähköautoa, jolla voi vetää normaalia jarrutonta peräkärryä kohtuullisella hyötykuormalla. Oma kärry on kuomuton 255 kg painava isohko kärry. Kuormaa tuohon saa ottaa 495 70 kg jos auto sen sallii. Millä automalleilla tuon vetäminen onnistuu sanotaanko vähintään 400 kg aisapaino kuormalla?
12294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

www.google.fi auttaa tässäkin asiassa.

Vai haluatteko, että joku muu etsii sen tiedon puolestanne?

Äänestä

En nyt tietenkään pyydä ketään googlettamaan asiaa, vaan ajattelin että muutama auton omistaja osaisi heti heittää oman autonsa tiedot. Kyllä monet asiat löytyy googlettamalla aika helpostikin, mutta jos joku ei ole ylläpitänyt taulukkoa nettiin, ei eri autonmaahantuojien ihan vain "ryöpsähdä" allekkain googlen hakutuloksiin.
Paljon on puhuttu sähköautojen kehnosta vetokyvystä, mutta ilmeisesti se ei pidä paikkaansa, kun katselin YouTube-videota jossa kolmella eri sähköautolla vedettiin aika ison näköisiä kärryjä. Kyseisessä videossa ei vetokyvystä ollut mitään mainintaa ja siinä lähinnä oltiin esittelemässä, mitä ilmanvastus tekee sähkönkulutukselle, kärryt kun olivat tyhjiä. Autoistakaan ei selvinnyt vuosimallia.

Äänestä
  • Joillakin sähköautoilla ei saa vetää mitään peräkärryä, joillekin taas luvataan samankokoisia peräkärryjä kuin polttomoottoriautoille. Voit katsoa Trafin nettisivuilta vetopainot sellaisista sähköautoista jotka sinua kiinnostaa. Latauksen riittävyys vähenee reippaasti, vaikka kärry olisikin "vain" jarruton kuomukärry, joten etsimiseesi pitää huomioida myös mökkimatkan pituus.
    Jos haluat kuitenkin "vihertää" autoilussasi, hanki ladattava hybridi. Sellaisella pystyy yleensä ajelemaan sähköllä kotinurkissa asiointimatkat ja mökille pääsyn peräkärryä vetäen takaa auton polttomoottori.

    Äänestä

Toivottavasti mökkisi on lähellä, sillä toimintamatka kärry perässä pakkasella, on vain kymmeniä kilometrejä.

Äänestä
  • Ja kateus iski jälleen nopeasti, noloa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja kateus iski jälleen nopeasti, noloa.

    "Kateus"????

    Äänestä

VW+ID.4Jarrullisen+perävaunun+massa+12%+mäessä+1.200+kgJarruttoman+perävaunun+massa+750+kgSallittu+vetoaisakuorma/kattokuorma+75+kg+/+75+kg

Äänestä
  • No tuo ainakin näyttää olevan hyvä vetopeli, eli jarrutontakin saa vetää maksimikuormalla.
    Mökkimatkaa on edestakaisin 180 km joten kaiketi onnistuu täyteen kuormattunakin? Talvella ei tavaran rahtausta ole juurikaan, joten kesäkelillä tuo tuskin voi olla mikään ongelma.
    Hieman hintava härveli, mahtaako korealaisista tai ranskalaisista olla samaan vetohommissa?

    Äänestä

  • Ei taida olla kuin 1000kg...

    Äänestä

Monella kerrostalo ja rivitaloasujalla myös.

Omassa autossa on rekkarissa 600kg jarruton ja 1200kg jarrullinen

Lastasin respon eilen että lavalla oli tuoretta 20-30cm, halkaisijan leppä ja koivu - 3 metrin rankaa, sen verran että kärryn kok paino oli tuon 1200kg.

Jokainen ranka kävi pystyssä henkilö vaa alla jonka otin mukaan. Ja sitten saksilla lavalle.


Kärry tuli huomaamattomasti perässä ja pysähtyi nopeasti kun jarrutin kovaa.

Oli sellainen testi.

Pienellä bensa määrällä liikkuu paino mukavasti kärry työntää lähes tasaisella.

Äänestä
  • Niin ja kuormasin että noin 40-50kg painatti koukkua. Hieman enemmänkin olisi voinut laittaa jousituksen takia, mutta ei tarve.

    Kävin välillä nostamassa koukun päällä jolla se havaitaan.

    Tämä aisapaino tärkeää, jos kuorma nostattaa niin se pitää muuttaa ennen kuin lähtee ajamaan. Pienetkin kuormat akselin etupuolelle. Isommissa pitää kuormata että ei mene liikaa myöskään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Omakotiasujalla ja samalla mökkeilijällä on aito tarve vetää peräkärryä aika usein. Nyt jos ajattelen seuraavan auton vaihdon yhteydessä siirtyä täyssähköautoon, niin onko jotain "kohtuuhintaista" sähköautoa, jolla voi vetää normaalia jarrutonta peräkärryä kohtuullisella hyötykuormalla. Oma kärry on kuomuton 255 kg painava isohko kärry. Kuormaa tuohon saa ottaa 495 70 kg jos auto sen sallii. Millä automalleilla tuon vetäminen onnistuu sanotaanko vähintään 400 kg aisapaino kuormalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu