Ukrainan kriisiä koskevissa neuvottelujen tähän mennessä näkyvimmät pelurit ovat olleet Venäjä, Ukraina, Nato ja Yhdysvallat. Euroopan unioni on vaikuttanut istuvan pääosin vaihtopenkillä.
EU:ta onkin taajaan kritisoitu siitä, että tiukan paikan tullen se ei oikein pysty muuhun kuin vihaisen kirjeen lähettämiseen. Todellisuudessa EU on toki esimerkiksi asettanut talouspakotteita.
Euroopan parlamentin turvallisuus- ja puolustusvaliokuntaan seuraavaksi kahdeksi ja puoleksi vuodeksi nimetyn europarlamentaarikko Eero Heinäluoman (sd.) mukaan EU ei ole seissyt tumput suorina.
– EU on tukenut merkittävästi Ukrainan taloutta ja asettanut pakotteita Venäjälle. EU kuitenkaan toistaiseksi ole mikään sotilaallinen toimija, vaan voima on pehmeällä puolella, hän toteaa.
EU:ta onkin taajaan kritisoitu siitä, että tiukan paikan tullen se ei oikein pysty muuhun kuin vihaisen kirjeen lähettämiseen. Todellisuudessa EU on toki esimerkiksi asettanut talouspakotteita.
Euroopan parlamentin turvallisuus- ja puolustusvaliokuntaan seuraavaksi kahdeksi ja puoleksi vuodeksi nimetyn europarlamentaarikko Eero Heinäluoman (sd.) mukaan EU ei ole seissyt tumput suorina.
– EU on tukenut merkittävästi Ukrainan taloutta ja asettanut pakotteita Venäjälle. EU kuitenkaan toistaiseksi ole mikään sotilaallinen toimija, vaan voima on pehmeällä puolella, hän toteaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Euroopan unionin pakotteet suurta Venäjää vastaan kuin pisara meressä:) jos suuri Venäjä sulkee maakaasuhanat ja lopettaa sähkön ja öljyn toimitukset unioniin niin muuttuu eu proletaareilla mieli nopeasti heh
EU on asukasluvultaan kolme kertaa ja kansantuloltaan ainakin 10 kertaa Venäjän veroinen.
Pakotteet iskivät Venäjään pahasti,joskin se määräsi myös vastapakotteet.
EU pärjää ilman Venäjän öljyä ja maakaasua, mutta Venäjältä menee hampaat naulaan EU-kaupan päättyessä.
Kerrohan mistä muka euroopan unioni saisi maakaasua ja öljyä ja sähköä yhtä helposti kuin Venäjältä? kerro yksin eu n sisäinen valtio? Et kykene siihenkään koska niitä eu maita ei ole:) Venäjä on tähän asti toimittanut eu lle sen tarvitsemat asiat mutta mitäs meni eu sekaantumaan ja ryttyilemään nyt saa eu kärsiä!
EU ei tarvitse Venäjän sähköä.
Öljyä saa Euroopassa mm.Romaniasta,Norjasta ja Britanniasta.Lähi-Idässä useista maista ja Afrikassakin ainakin parista.
E-Amerikka on täynnä öljyn myyjiä.
Vain EU-vihaajat kuvittelevat Venäjän olevan ainoa öljyn ja kaasun toimittaja maailmassa.
Mutta tyhmiksihän heidät tiedetäänkin.
En tiennytkään että afrikka ja Britannia ja lähi-itä ovat eu maita on näemmä eu laajentunut anteeksi kun sanon näin mutta vaikutat vähän tyhmältä
Ei kukaan ole tuollaista väittänytkään.
Vaikutat hyvin tyhmältä jopa EU-vihaajaksi. Kyllähän teitäpiisaa.
"Öljyä saa Euroopassa mm.Romaniasta,Norjasta ja Britanniasta.Lähi-Idässä useista maista ja Afrikassakin ainakin parista! noin sinä olet itse kirjoittanut eikä kukaan toinen älä syytä tyhmyydestäsi muita
Vain EU-vihaaja valehtelee noita nimetyn EU-maiksi.
Kyse on öljyn tuottajista,mikä on EU-vihaajalle liian vaikeaa käsittää.
Kun Krimin valtauksen jälkeen Venäjälle asetettiin talouspakotteet, matkusti Putin Pekingiin ja palasi muhkean ase- ja öljykauppasopimuksen kera.
Saksan laivaston komentaja, joka kameroista tietämättä Intiassa puhui suunsa puhtaaksi ja joutui sen taki eroamaan virastaan, totesi Intiassa sen, minkä jokainen strategiaa ymmärtävä tajuaa: Venäjälle asetetut pakotteet hyödyttää vain ja ainoastaan Kiinaa.
Saksalainen amiraali totesi, että jos länsi ei kunnioita Venäjää ja suostu myöntämään sellaisia itsestään selvyyksiä kuin se, ettei Nato voi laajentua Ukrainaan, niin länsimaat häviävät Kiinalle varmasti.
Kiina tarvitsee Venäjää länttä vastaan.
Länsi tarvitsee Venäjää Kiinaa vastaan.
Tällä hetkellä länsimaat ampuvat itseään jalkaan Venäjä-linjauksillaan.
EU-vihaajien valeisiin ei usko kukaan täysijärkinen.
EU on demokraattisten jäsenmaiden vapaaehtoinen valtioliitto.
Natsismi on voimissaan EU-vihaajien ihannemaissa Venäjällä ja Valko-Venäjällä.
Amiraali puhui,mitä ajatteli.
Olisi pitänyt ajatella,mitä puhui - ja missä.
Lännen on ajettava tiukasti omia arvojaan.
Ne eivät ole yhteisiä Kiinan tai Venäjän kanssa.
Mielestäsi Afrikka Britannia ja Lähi-itä ovat eu maita miksi jankkaat jatkuvasti samaa stooria? olet itse niin sanonut joten ehkä ne sitten ovat eu maita ota lääkkeesi